«Հերոսական կեցվածք...». Ինչո՞ւ դատի տալ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին
Խորհրդանշական է, որ մինչ ՀՀ երկրորդ նախագահն ինքն է դատի տալիս, այն էլ լրատվամիջոցներին, ՀՀ առաջին նախագահին ուրիշներն են դատի տալիս: Այս մասին «Հրապարակ» թերթի «Մի դատեք, որ չտադվեք» անունը կրող խմբագրականում գրում է Արմինե Օհանյանը:
«Օրերս տեղեկություն տարածվեց լրատվամիջոցներով` Ճարտարագիտական համալսարանի մի պրոֆեսոր դիմել է դատախազություն` Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու խնդրով: Նա իր ցանկությանն արտառոց բացատրություն է տվել, գրել է, «Ինչու է Հայաստանի Հանրապետությունը ծանր վիճակում: Որովհետև մեր պետությունը թալանվել և թալանվում է: Այս վիճակից միակ ելքն է վերացնել անպատժելիության մթնոլորտը, որը տևում է 20 տարի: Հարկավոր է պատժել թե հներին, թե նորերին: Սկսենք Լևոնից»: Հարց է ծագում ` ինչո՞ւ Լևոնից», - նշում է Օհանյանը:
«Հրապարակի» խմբագրի խոսքով` տարրական տրամաբանությունն ասում է, որ թալանի վերջը տալու համար ոչ թե նախկին պաշտոնյային, այլ այսօր գործողին է հարկավոր պատժել, որ մյուսներին դաս լինի:
«Որ մարդիկ չմտածեն, թե պաշտոնը կորցրել է, դարձել անպաշտպան և հենց դրա համար է պատժվում: Մանավանդ` եթե Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հանցանք գործած լիներ, և նրան պատժելու որևէ հնարավորություն լիներ, 1998-ից հետո մի հարյուր անգամ պատժած կլինեին: Բայց սա էլ չէ էական: Դուք պատկերացնո՞ւմ եք` նշված պրոֆեսորը և ընդհանրապես այս մտածողության տեր մարդիկ ոչ միայն հպարտորեն ու բացահայտ քայլեր են անում` դիմումներ գրում դատախազությանը, այլև հարցազրույցներ են տալիս, հերոսական կեցվածք ընդունում` իբր պայքարում են կոռուպցիայի դեմ: Ավելին` այս անձինք են սերունդ կրթում, մտածողություն սերմանում, չափանիշներ ու սկզբունքներ սահմանում մեր երկրում: Նրանք մտավախություն չունեն ոչ հասարակական կարծիքից, ոչ իրենց ուսանողների պարսավանքից, ոչ նրանից, որ իրենց կարող են մեղադրել իշխանությանը հաճոյանալու մեջ», - եզրափակում է հոդվածագիրը:

Зачем подавать в суд на Левона Тер-Петросяна
Примечательно, что пока второй президент Армении Роберт Кочарян сам подает в суд, еще и на СМИ, на первого президента подают другие. Об этом пишет Армине Оганян в редакторской колонке газеты «Грапарак» под названием «Не судите, да не судимы будете».
«В СМИ появилась информация о том, что некий профессор Архитектурного университета обратился в прокуратуру с требованием возбудить уголовное дело против Левона Тер-Петросяна. Объяснил он свое желание странным образом: «Почему Республика Армения в тяжелом положении? Потому что наше государство расхищали и продолжают расхищать. Единственным выходом из этой ситуации является искоренение произвола, продолжающегося на протяжении 20 лет. Необходимо наказать как старых, так новых. Начнем с Левона». Возникает вопрос: почему с Левона?», - пишет Оганян.
По словам редактора «Грапарак», элементарная логика подсказывает, что для того, чтобы прекратить грабеж, наказывать нужно не бывшего, а нынешнего чиновника, чтобы это стало уроком для остальных.
«Чтобы люди не думали, что его наказывают потому, что он потерял должность, стал беззащитным. Более того, если бы Левон Тер-Петросян совершил преступление, и существовала бы какая-либо возможность наказать его, первого президента наказали бы раз 100, начиная с 1998 года. Но и это не главное. Вы представляете: отмеченный профессор и вообще люди с подобным мышлением не только гордо и открыто делают шаги – пишут обращения в прокуратуру, - но также дают интервью, входят в героический образ, будто они борются с коррупцией. Более того, эти люди воспитывают поколение, формируют мышление, критерии и принципы. Они не боятся ни  общественного мнения, ни порицания со стороны студентов, ни того, что их могут обвинить в угождении властям», - заключает автор статьи.