«Հերոսական կեցվածք...». Ինչո՞ւ դատի տալ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին
Խորհրդանշական է, որ մինչ ՀՀ երկրորդ նախագահն ինքն է դատի տալիս, այն էլ լրատվամիջոցներին, ՀՀ առաջին նախագահին ուրիշներն են դատի տալիս: Այս մասին «Հրապարակ» թերթի «Մի դատեք, որ չտադվեք» անունը կրող խմբագրականում գրում է Արմինե Օհանյանը:
«Օրերս տեղեկություն տարածվեց լրատվամիջոցներով` Ճարտարագիտական համալսարանի մի պրոֆեսոր դիմել է դատախազություն` Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու խնդրով: Նա իր ցանկությանն արտառոց բացատրություն է տվել, գրել է, «Ինչու է Հայաստանի Հանրապետությունը ծանր վիճակում: Որովհետև մեր պետությունը թալանվել և թալանվում է: Այս վիճակից միակ ելքն է վերացնել անպատժելիության մթնոլորտը, որը տևում է 20 տարի: Հարկավոր է պատժել թե հներին, թե նորերին: Սկսենք Լևոնից»: Հարց է ծագում ` ինչո՞ւ Լևոնից», - նշում է Օհանյանը:
«Հրապարակի» խմբագրի խոսքով` տարրական տրամաբանությունն ասում է, որ թալանի վերջը տալու համար ոչ թե նախկին պաշտոնյային, այլ այսօր գործողին է հարկավոր պատժել, որ մյուսներին դաս լինի:
«Որ մարդիկ չմտածեն, թե պաշտոնը կորցրել է, դարձել անպաշտպան և հենց դրա համար է պատժվում: Մանավանդ` եթե Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հանցանք գործած լիներ, և նրան պատժելու որևէ հնարավորություն լիներ, 1998-ից հետո մի հարյուր անգամ պատժած կլինեին: Բայց սա էլ չէ էական: Դուք պատկերացնո՞ւմ եք` նշված պրոֆեսորը և ընդհանրապես այս մտածողության տեր մարդիկ ոչ միայն հպարտորեն ու բացահայտ քայլեր են անում` դիմումներ գրում դատախազությանը, այլև հարցազրույցներ են տալիս, հերոսական կեցվածք ընդունում` իբր պայքարում են կոռուպցիայի դեմ: Ավելին` այս անձինք են սերունդ կրթում, մտածողություն սերմանում, չափանիշներ ու սկզբունքներ սահմանում մեր երկրում: Նրանք մտավախություն չունեն ոչ հասարակական կարծիքից, ոչ իրենց ուսանողների պարսավանքից, ոչ նրանից, որ իրենց կարող են մեղադրել իշխանությանը հաճոյանալու մեջ», - եզրափակում է հոդվածագիրը:

It's symbolic that while second president of the Republic of Armenia Robert Kocharian is launching court cases, and against news outlets at that, others are launching court cases against first RA president Levon Ter-Petrossian, writes editor Armine Ohanyan in an article titled "Don't Judge so You Won't be Judged" in local daily Hraparak.
"Lately information was disseminated through news outlets that a Engineering University professor has appealed to the prosecutor's office — with the request of launching a criminal case again Levon Ter-Petrossian. He gave a bizarre explanation for this; he wrote, 'Why is the Republic of Armenia in a difficult situation? Because our state has been and is being plundered. The only way out of this situation is to eliminate the climate of impunity, which has reigned for 20 years. It's necessary to punish both the old and the new. Let's begin with Levon.' A question arises: why from Levon?" writes Ohanyan.
According to the Hraparak editor, elementary logic dictates that in order to put an end to the "pillage," it's not the former official, but the one today needs to be punished, so that it is a lesson to others.
"So people don't think that he's lost his post, become defenseless and that he's being punished for it. Particularly if Levon Ter-Perossian had committed a crime and there was any chance of punishing him, after 1998, they would've punished him a hundred times over. But this too is not substantial. Can you imagine, the professor in question and generally those who think like this not only proudly and overtly take action, write appeals to the prosecutor's office, but also give interviews take on the attitude of a hero — as if they're fighting corruption. Moreover, these people are educating generations, instilling ways of thinking, defining standards and principles in our country. They fear neither public opinion nor their students' reproach, neither those who can accuse them in pleasing the authorities," concludes Ohanyan.