«Ես սիրում եմ քեզ Ստամբուլ»` հայ լուսանկարիչների աչքերով
Ապրիլի 14-ից մինչ մայիսի 8-ը Ստամբուլի կենտրոնում գտնվող 200 տարվա պատմություն ունեցող հայկական Երեք խորանների եկեղեցու Նարեգյան պատկերասրահը կհյուրընկալի «Ես սիրում եմ քեզ Ստամբուլ» լուսանկարների ցուցահանդեսը, տեղեկացնում է Today’s Zaman-ը:
Բուրսայում ծնված Էնգին Օզենդեսի կողմից կազմակերպված ցուցահանդեսը, որին ներկայացված կլինեն շուրջ հարյուր լուսանկարներ և փաստաթղթեր, կարտացոլեն այն, թե ինչպես է Ստամբուլը 150 տարվա ընթացքում փոփոխվել հայ լուսանկարիչների աչքերում: Ցուցահանդեսը ներկայացնում է 3 տարբեր ժամանակաշրջաններ:
Ցուցահանդեսին ներկայացվող ամենահին լուսանկարները պատկանում են էթնիկ հայ Աբդուլա եղբայրներին, որոնք էական դեր են խաղացել թուրքական լուսանկարչության զարգացման հարցում: Ներկայացված կլինեն նաև հին սերնդի ներկայացուցիչներ Պասկալ Սեբահի, Միհրան Իրանյանի, Աշիլ Սամանչիի և Պողոս Թարքուլյանի լուսանկարները:
Օզենդեսի ցուցահանդեսին կներկայացվեն նաև 1950-ականներին մեծ ճանաչում ունեցող Ստամբուլում ծնված Արա Գյուլերի ստեղծագործությունները: Գյուլերի ազդեցիկ գործերից է 1952 թվականին լուսանկարված «Հայ ձկնորսը Կումպակիում» պատկերը, որը նրան միջազգային ստեղծագործական լուսանկարչության առաջավոր դեմքերից մեկն է դարձրել: Իսկ մերօրյա Ստամբուլը հնարավոր կլինի տեսնել Թուրքիայում ծնված լուսանկարիչներ Անի Չելիք Արևյանի, Կարպիս Օզատայի, Կարո Միլոշյանի, Մանուել Չիտակի, Սարգիս Բահարօղլուի, Սիլվա Բինղազի, Վազգեն Դեղիրմենթաշի և Յաշար Սարաչօղլուի աչքերով:

На Стамбул можно будет посмотреть «глазами армян»
С 14 апреля по 8 мая в центре Стамбула в картинной галерее «Нарегян» армянской церкви Трех алтарей состоится фотовыставка «Я люблю тебя Стамбул», сообщает Today’s Zaman.
На выставке, организованной уроженцем Бурсы Энгином Озендесом, будут представлены около 100 фотографий и документов, которые покажут, как Стамбул изменился в глазах армянских фотографов за последние 150 лет.
Представленные на выставке работы будут разделены на три эпохи. Самыми старыми экспонатами на выставке  будут фотографии этнических армян братьев Абдула, которые оказали большое влияние на развитие искусства фотографии Турции. Также будут представлены работы представителей старшего поколения Паскаля Себаги, Миграна Ираняна, Ашила Саманчи и Погоса Таркуляна.
На выставке Озендеса также будут представлены работы популярного в 50-ые годы прошлого века уроженца Стамбула Ара Гюлера. Знаменитая фотография Гюлера «Армянский рыбак в Кумпаки», снятая в 1952 году, сделала его всемирно известным.
Современный Стамбул можно будет увидеть глазами уроженцев Турции Ани Челик Аревян, Карписа Озата, Каро Милошяна, Мануела Читаки, Саргиса Багароглу, Сильвы Бингази, Вазгена Демирменташа и Яшара Сарачоглу.