Ջիգարխանյանը դավաճան է, իսկ եղբայր-ադրբեջանցիներին փառատոններով չես փոխի
Քողարկվելով իմաստուն խեղկատակի դիմակի տակ` Արմեն Ջիգարխանյանը ինքն էլ չգիտի, թե ինչ է խոսում: «Երկրամաս» կայքի առցանց մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման կարծիք է հայտնել ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, «Համազգային» թատրոնի ղեկավար Սոս Սարգսյանը` մեկնաբանելով Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Ջիգարխանյանի հայտարարությունները:
«Միաժամանակ, ես անձամբ, ցավոք սրտի, որևէ կերպ չեմ կարող ազդել նրա վրա այս հարցում, քանի որ դա վաղուց էր, երբ մենք իրոք մտերիմ էինք: Կա այսպիսի հասկացություն` «ինչպես իմաստուն խեղկատակները»: Դե ինքն էլ, հագնելով իմաստուն խեղկատակի դիմակը, չի հասկանում, թե ինչ է ասում: Ես շատ վատ եմ վերաբերվում այս ամենին: Կարծում եմ, որ մարդ չպետք է կորցնի իր արմատները, դավաճանի իր հոր ու մոր արյունը: Դավաճանությունը բոլոր ժամանակներում էլ պատժվել է»,- նշել է դերասանը:
Ջիգարխանյանը բազմիցս խոսել է երկու ազգերի համերաշխության հաստատման մասին` նշելով, որ հակամարտությունը հրահրել են «անկիրթ մարդիկ, և նա, ով հիմա թեժացնում է հայերի և ադրբեջանցիները միջև առկա խնդիրները, շահադիտական նպատակներ ունի»:
Մեկնաբանելով Հայաստանում ադրբեջանական կամ թուրքական ֆիլմերի փառատոնի անցկացման փորձերը` Սարգսյանը նշել է, որ թեև անձամբ իրեն չեն հրավիրել այդ փառատոններին, ընդհանուր առմամբ, նա ողջունում և ընդունում է նման նախաձեռնությունները:
«Իհարկե, լավ կլիներ, եթե նման նախաձեռնությունները փոխադարձ լինեին, և թուրքերն ու ադրբեջանցիները ևս մեր ֆիլմերի փառատոններ անցկացնեին իրենց երկրներում: Միևնույն ժամանակ, ես կարծում եմ, որ նման քայլերով մեր եղբայր ադրբեջանցիների վերաբերմունքը չես մեղմացնի և նրանց ավելի մարդկային չես դարձնի: Ադրբեջանում այնպիսի հայաֆոբիա կա, որ այդ հանգամանքը սարսափ է առաջացնում ցանկացած ադեկվատ մարդու մոտ: Ես ցավում եմ, որ այդ ազգին առավոտից երեկո կրկնում են, որ պետք է ատել ամեն հայկական բան: Խնդիրը նրանում է, թե որքան երկար կարող են ադրբեջանցիները թույն պահել իրենց մեջ»,- եզրափակել է Սարգսյանը:

Джигарханян - предатель, а братьев-азербайджанцев фестивалями не смягчишь
Приняв на себя личину мудрого шута, Армен Джигарханян болтает сам не знает что. Подобное мнение выразил в ходе пресс-конференции на сайте «Еркрамас» народный артист СССР, руководитель театра «Амазгаин» Сос Саркисян, комментируя высказывания Джигарханяна по нагорно-карабахскому конфликту.
«При этом, я лично, к сожалению, никак не могу повлиять на него в этом вопросе, потому что мы лишь когда-то были действительно близки. Есть такое понятие, как мудрые шуты. Так, вот он принял на себя личину мудрого шута, и болтает сам не знает что. Я очень плохо отношусь ко всему этому. Думаю, что человек не должен терять свои корни, предавать кровь своего отца, матери. Предательство всегда и во все времена каралось», – заметил актер.
Джигарханян неоднократно высказывался за необходимость примерения двух народов, отмечая, что конфликт спровоцировали «неграмотные люди и тот, кто сейчас подогревает конфликт между азербайджанцами и армянами, имеют корыстные интересы».
В то же время, комментируя попытки проведения в Армении фестивалей турецких или азербайджанских фильмов, Саркисян отметил, что хотя его лично на них не приглашали, в целом он приветствует и принимает подобные инициативы.
«Конечно, было бы здорово, если бы это носило взаимный характер и турки или азербайджанцы также проводили фестивали наших фильмов. При этом, я считаю, что такими шагами навстречу наших братьев-азербайджанцев никак не смягчишь и не сделаешь более человечными. В Азербайджане такая армянофобия, что она вызывает ужас у любого адекватного человека. Мне жалко этот народ, которому с утра до ночи вдалбливают мысль о том, что ему нужно ненавидеть все армянское. Весь вопрос в том, как долго азербайджанцы смогут носить в себе этот яд», – заключил Саркисян.
Отметим, что волна критики и угроз физической расправы периодически поднимается в масс-медиа и интернете против правозащитника Георгия Ваняна. Последние нападки, продолжающиеся до сих пор, были связаны с попыткой организации им Фестиваля азербайджанских фильмов в Армении. Для желающих до сих пор организовываются домашние просмотры фильмов.