Սիրիայի հայերը հեղափոխություն չեն ուզում. սփյուռքագետը` հայերին սպառնացող վտանգների մասին
«Սա այն դեպքն է հայերի պարագայում, երբ ակամա հիշում ես ամերիկացիների սիրած մի արտահայտություն` no news, good news (չկա նորություն. սա ամենալավ նորությունն է): Ես չեմ կարծում, որ նորությունները հայերի մասին լինեն մեզ ուրախացնող: Այսինքն, որ այսպես մնա, ավելի լավ կլինի», - այսպես է սփյուռքագետ Էդուարդ Մելքոնյանը մեկնաբանել արաբական երկրներում ապրող հայերի հետ կապված իրավիճակը:
Խոսելով արաբական աշխարհում իրադարձությունների ֆոնին հայերին սպառնացող վտանգների մասին` նա նշել է, որ հայտնի չէ, թե նոր վարչակարգն ինչ քաղաքականություն կվարի, որքան կուժեղանա իսլամի դերը, որքան կարևոր դիրքեր կգրավեն իսլամի ռադիկալ շերտերը. «Որևէ երկրում այսպիսի ռադիկալ փոփոխությունների ժամանակ առաջին տուժողը լինում է ազգային փոքրամասնությունը»:
Մելքոնյանի խոսքով` Եգիպտոսում ապրում է մոտ 6 հազար հայ, որոնք կենտրոնացած են մայրաքաղաք Կահիրեում և Ալեքսանդրիայում: «Երբ սկսվեց այդ հեղաշրջումը, հայ համայնքը որդեգրեց չեզոք դիրք», - ասել է սփյուռքագետը` շեշտելով, որ նման փոքրաքանակ համայնքի պարագայում այդքան էլ կարևոր չէ, թե ինչ դիրք է գրավում:
Սիրիայում, սակայն, այլ պատկեր է. այստեղ ապրում է 80 հազարից ավելի հայ: Նրանց հիմնական մասը բնակվում է Հալեպում, այնուհետև` Դամասկոսում, Լատակիայում:
«Այստեղ համայնքը առաջին իսկ օրվանից և մինչ օրս դարձավ իշխող նախագահի մեջքին և իր հավատարմությունը իշխող վարչակարգին բազմիցս ցուցաբերեց», - ասել է Մելքոնյանը:
Սիրիայի հայերի այս դիրքորոշումը նա բացատրում է հետևյալ կերպ. «Հայ համայնքը, կարելի է ասել, բացառիկ հնարավորություններ ուներ նորմալ կենսագոյության համար` եկեղեցիներ, դպրոցներ, մշակութային, բարեգործական, երիտասարդական և այլ կազմակերպություններ: Այսինքն` որևէ առարկայական պատճառ չկար, որպեսզի տեղի հայությունը դժգոհ լիներ իշխանությունից»:

У армян в бунтующих арабских странах не всегда есть повод для недовольства
Отсутствие новостей об армянах, проживающих в мятежных арабских странах, является положительным явлением. Об этом на встрече с журналистами 8 апреля заявил эксперт по армянской диаспоре Эдуард Мелконян. «Не думаю, что новости об армянах обрадуют нас. То есть лучше пусть остается, как есть», - отметил он.
Говоря об опасностях, угрожающих армянам на фоне событий в арабском мире, он сказал, что неизвестно, какую политику выберет новый режим, насколько усилится ислам и насколько важные позиции займут радикальные исламисты. «Во время таких радикальных изменений в стране первым пострадавшим является нацменьшинство».
Мелконян сообщил, что в Египте проживает около 6 000 армян, в основном, в Каире и Александрии. «В начале этой революции армянская община заняла нейтральную позицию», - констатировал эксперт, добавив, что, будучи немногочисленной общиной, не столь важно, какую она занимает позицию.
Однако в Сирии иная картина: здесь насчитывается более 80 тысяч армян. Основная их часть проживает в Алеппо, Дамаске и Латакии. «Местная община с первого же дня встала на сторону президента и неоднократно выражала верность действующему режиму».
Эту позицию сирийских армян Мелконян объясняет следующим образом: «У армянской общины были, можно сказать, исключительные возможности для проживания: церкви, школы, культурные, благотворительные, молодежные и другие организации. То есть у армян не было никакой существенной причины для недовольства властями».