«Ապրիլի 28-ը` ջրբաժանի օր». Տեր-Պետրոսյանը իշխանությունների և երրորդ ուժի մասին
Այսօր Ազատության հրապարակում կայացած իր ելույթում` Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հիշեցրել է, որ մարտի 1-ի հանրահավաքի ընթացքում ընդունվել է 15 կետից բաղկացած պահանջների ու գործողությունների ծրագիր։
«Մարտի 17-ի հանրահավաքում առանձնացրինք այդ ծրագրի իրականացման առաջին փուլի այն երեք հրատապ խնդիրները՝ քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը, Ազատության հրապարակում հավաքների անցկացման վրա դրված ապօրինի արգելքի վերացումը և 2008թ. մարտի 1-ի սպանությունները բացահայտելու պատրաստակամության վերաբերյալ պաշտոնական հավաստիացումը, որոնք անհրաժեշտ են իշխանության հետ ֆորմալ երկխոսություն սկսելու և հասարակության կողմից առաջ քաշված մյուս խնդիրները լուծելու համար», - ասել է Տեր-Պետրոսյանը։
Նա հիշեցրել է նաև, որ հանրահավաքին իրադարձությունները չփութացնելու, Սահմանադրության ու օրենքների շրջանակում գործելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել` ոչ ամենևին պայքարի հեղափոխական մեթոդների օրինականությունը մերժելու, այլ բացառապես Ադրբեջանի կողմից պատերազմի վերսկսման վտանգը չմեծացնելու նկատառումով։
«Ես կուզեի, որ ձեզանից յուրաքանչյուրին, ոչ թե հավատի ու վստահության, այլ սառը դատողության մակարդակով, կատարելապես ընկալելի դառնար ինձ համար աքսիոմատիկ այն ճշմարտությունը, որ եթե թվարկված երեք խնդիրները մոտակա օրերին չլուծվեն, ապա մարտի 1-ի հայտարարության պարունակած մնացյալ պահանջները երբեք չեն իրականանա և իշխանություն-հասարակություն երկխոսությունն այդպես էլ չի կայանա՝ ի չիք դարձնելով ազգային համերաշխության վերականգնման ճանապարհով Հայաստանի միջազգային վարկի բարձրացման և արտաքին մարտահրավերների դիմագրավման թերեւս վերջին հնարավորությունը։ Ու թեև այդ հնարավորության բացթողման պատասխանատվությունը կընկնի, առաջին հերթին, իշխանության, և ապա՝ կողքից մեզ խանգարող տարաբնույթ ուժերի վրա, սակայն ողջամտության ու կարգապահության պակասի պարագայում մենք ևս, ձեզ հետ միասին, զերծ չենք մնա պատասխանատվության մեր բաժնից», - ասել է Տեր-Պետրոսյանը։
Այունհետև նա անդրադարձել է մարտի 17-ի հանրահավաքից հետո ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակին` առանձնացնելով երկու հարց.
«Առաջինը վերաբերում է մշտապես կրկնվող այն անհեթեթ պնդմանը, որ Հայ Ազգային Կոնգրեսը մոնոպոլիզացրել է ընդդիմության դաշտը։ Փորձենք անկեղծորեն ջանքեր գործադրել՝ որսալու այս պնդման իմաստը։ Որ որևէ քաղաքական ուժ կարող է մոնոպոլիզացնել իշխանության դաշտը, ինքնըստինքյան հասկանալի է, քանի որ դա սովորական երևույթ է պետությունների կյանքում եւ ապացուցվում է անթիվ-անհամար բռնապետական ռեժիմների գոյությամբ։ Իսկ որ ինչ որ ուժ ի վիճակի է մոնոպոլիզացնել ընդդիմության դաշտը, դա արդեն այնպիսի հանճարեղ գաղափար է, որը կարող էր ծագել միայն հայ քաղաքական մտքի անդաստանում։
Համենայն դեպս, համաշխարհային քաղաքական մտքի պատմության մեջ նման գաղափար ինձ հայտնի չէ։
Իսկ գուցե, մոնոպոլիզացիա ասելով, նկատի ունեն, որ Կոնգրեսը զբաղեցրել է հրապարա՞կը։ Բայց նախ՝ Երեւանում բազմաթիվ հրապարակներ կան, եւ երկրորդ՝ եղել են ժամանակներ, երբ Կոնգրեսը ամիսներ շարունակ հանրահավաքներ չի անցկացրել (2008թ. հոկտ. 17 – 2009թ. մարտ. 1, 2010թ. ապր. 6 – սեպտ. 17)։ Ինչո՞ւ այդ ընթացքում որևէ ուժ չի փորձել զբաղեցնել հրապարակը և վերացնել մոնոպոլիզացիա ասվածը»։
ՀԱԿ առաջնորդն անդրադարձել է նաև երկրորդ հարցին` նշելով, որ այն մասամբ բխում է նախորդից:
«Հարցն առնչվում է Հայաստանի քաղաքական դաշտում Երրորդ ուժի ստեղծման անհրաժեշտության մասին չդադարող խոսակցություններին։ Փորձենք հասկանալ նաև այս գաղափարի իմաստը։ Նախևառաջ արձանագրենք, որ եթե խոսվում է Երրորդ ուժի ստեղծման անհրաժեշտության մասին, դա նշանակում է, որ առայժմ գոյություն ունի երկու ուժ՝ իշխանությունը և Հայ Ազգային Կոնգրեսը։ Երկրորդ՝ այդ դեպքում հարց է ծագում, թե ինչո՞ւ երեք տարուց ավելի տևող խոսակցությունների ու նույնիսկ փորձերի արդյունքում այդ Երրորդ ուժն այդպես էլ չի ձևավորվում։
Ո՞վ է մեղավոր։ Բնականաբար՝ Հայ Ազգային Կոնգրեսը, որն, ինչպես արդեն նշվեց, Երրորդուժականների կարծիքով, մոնոպոլիզացրել է ընդդիմության դաշտը՝ իր ետևից տանելով ժողովրդին։ Ինչ մեղքներս թաքցնենք, այո՛, Կոնգրեսն իսկապես իր ետեւից տանում է ժողովրդի մի զգալի զանգված։ Նրա հանրահավաքներին վերջին շրջանում մասնակցում է ավելի քան 100.000 քաղաքացի։ Ի՞նչ է, սրանով հայ ժողովուրդն սպառվե՞ց, ուրիշ հարյուր հազար չկա՞։ Հայաստանի չափահաս բնակչության թիվը կազմում է շուրջ 1.800.000 մարդ։ Դա նշանակում է, որ Երրորդ ուժի հավակնություն ունեցող առնվազն 18 կազմակերպություն կարող է համախմբել 100.000 ական մարդու։ Այսինքն՝ Հայաստանի մարդկային պոտենցիալը տվյալ պահին բավարարում է ստեղծել ոչ թե մեկ, այլ տասնութ Երրորդ ուժ։ Այդ դեպքում ինչո՞ւ, այսքան խոսակցություններից հետո, թեկուզ դրանցից մեկը չի ձևավորվում։ Դա, իմ կարծիքով, տեղի է ունենում հետևյալ պարզ պատճառով։
Երրորդ ուժի դերի հավակնորդներն ուզում են իրենց նպատակին հասնել ոչ թե հասարակության հետ տարվող երկարատև ու համառ աշխատանքի և նրա վստահությունը շահելուն ուղղված հսկայական ջանքերի գործադրման գնով, այլ պարզապես Կոնգրեսին վարկաբեկելու ու նրան ասպարեզից հեռացնելու հեշտ թվացող ճանապարհով։
Ինչպես ցույց է տվել Հայաստանի անկախության շրջանի պատմությունը, Երրորդ ուժ կոչվածը վերջին պահին միշտ էլ անցել է ոչ թե ընդդիմության կողմը, այլ լծվել իշխանությունը բռնազավթողների կառքին։ Այդպես է եղել 1998, 2003 և 2008 թվականների նախագահական ընտրությունների ժամանակ, եւ հավանաբար այդպես է լինելու նաեւ հաջորդ ընտրություններում։ Թեեւ բարոյական առումով մերժելի, բայց զուտ ժողովրդավարության տեսակետից, սա չի կարելի դատապարտելի արարք համարել։ Երրորդ ուժ կոչվածներն իրենք են կատարում իրենց ընտրանքը՝ դրա համար վճարելով սեփական վարկանիշի կորստյան կամ նույնիսկ քաղաքական դիակի վերածվելու գնով։
Երեւույթի ընդհանուր գնահատականից բացի, կա նաեւ մի կոնկրետ հանգամանք, որով բացատրվում է Երրորդ ուժի կողմնակիցների այսօրվա ակտիվացումը։ Նրանք, ըստ երեւույթին, չափազանց անհանգստացած են իշխանության եւ Կոնգրեսի միջեւ երկխոսության կայացման հեռանկարից, որի հետեւանքը կարող են լինել արտահերթ ընտրությունները։ Իսկ քանի որ այդ մարդիկ նման հեռանկարն այլ կերպ չեն պատկերացնում, քան պաշտոնների ու պատգամավորական մանդատների շուրջ պայմանավորվածությունները, ուստի համաձայն կլինեն, որ քաղբանտարկյալները հավերժ մնան բանտերում, որ Ազատության հրապարակը երբեք չվերադարձվի ժողովրդին, որ մարտի 1-ի սպանությունները չբացահայտվեն, միայն թե երկխոսությունը տեղի չունենա։
Եթե այդպես չեն էլ մտածում, ապա իրենց գործողություններով նպաստում են կարեւորագույն այդ խնդիրների լուծման վիժեցմանը կամ հետաձգմանը։ Իմ տպավորությամբ՝ իշխանության եւ Կոնգրեսի միջեւ երկխոսությունը ձեռնտու չէ ոչ միայն ներքին, այլեւ արտաքին որոշ ուժերի, որովհետեւ այն, Հայաստանի իշխանություններին հանելով խոցելի վիճակից, կամրապնդի մեր երկրի դիրքերը միջազգային հարաբերություններում, մասնավորապես, Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում», - ասել է ՀԱԿ առաջնորդը։
Ամփոփելով ելույթը` Տեր-Պետրոսյանը մեկ անգամ ևս հստակեցնել ՀԱԿ-ի քաղաքական օրակարգը։
«Մենք ակնկալում ենք, որ մինչև հաջորդ հանրահավաքը, որ կկայանա ապրիլի 28-ին, հանուն երկխոսության մեր կողմից առաջ քաշված երեք նվազագույն պահանջները, որոնք են՝ քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը, Ազատության հրապարակում հանրահավաքներ անցկացնելու իրավունքի վերականգնումը և մարտի 1-ի սպանությունները բացահայտելու պաշտոնական հավաստիացումը, կատարված պետք է լինեն։ Եթե դա տեղի չունենա, ապա Հայ Ազգային Կոնգրեսը, սպառված համարելով երկխոսության հնարավորությունը, հարկադրված է լինելու կտրուկ փոխել իր մարտավարությունն ու գործողությունների բնույթը։ Մենք դեռևս հակված չենք իշխանության հետ վերջնագրի լեզվով խոսելու, բայց ժողովրդի համբերությունն էլ չափ ու սահման ունի։ Ապրիլի 28-ը պետք է դառնա կա՛մ երկխոսության սկզբնավորման, կա՛մ էլ՝ իշխանության ու հասարակության վերջնական ջրբաժանի օր», - հայտարարել է Տեր-Պետրոսյանը։

Левон Тер-Петросян о Третьей силе и глубинах армянской политической мысли
В заключение сегодняшнего митинга оппозиции, который шествием от Матенадрана перешел на площадь Свободы, выступил первый президент, лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян.
- На митинге 17 марта мы выдвинули три основных требования: - освобождение политзаключенных, устранение незаконного запрета на проведение собраний на площади Свободы и официальное заверение в готовности раскрыть убийства 1 марта (силовой разгон мирной демонстрации, гибель 10 человек – ред.), которые необходимы для начала формального диалога с властями и решения остальных проблем, выдвинутых обществом.
Не будем забывать о договоренности не забегать вперед, действовать в рамках Конституции и законов, исходя не из отрицания законности революционных методов борьбы, а из соображений неувеличения опасности возобновления войны со стороны Азербайджана.
Мне бы хотелось, чтобы для каждого из вас, не на основе веры и доверия, а на уровне трезвого мышления, стала полностью понятна ставшая для меня аксиоматичной истина, что если три перечисленные задачи не будут решены в ближайшие дни, оставшиеся требования не будут выполнены никогда и так и не состоится диалога власть-общество.
Тем самым будет упущена практически последняя возможность восстановить национальную солидарность путем поднятия международного рейтинга Армении. И хотя ответственность за упущение этой возможности падет, в первую очередь, на власти, затем - на мешающие нам различные силы, при недостатке здравого смысла и дисциплины мы вместе с вами также не откажемся от своей доли ответственности.
В ситуации, сложившейся после митинга 17 марта, можно выделить два вопроса. Первый относится к постоянно повторяющемуся нелепому утверждению о том, что Армянский национальный конгресс монополизировал оппозиционное поле. То, что какая-либо политическая сила может монополизировать поле власти, само по себе понятно, так как это обычное явление в жизни государств и доказывается наличием бесчисленных тираний.
А идея, согласно которой, какая-то сила в состоянии монополизировать оппозиционное поле, настолько гениальна, что может возникнуть только в глубинах армянской политической мысли. Во всяком случае, в истории мировой политической мысли такой идеи мне неизвестно.
Возможно, говоря монополизация, они имеют в виду то, что Конгресс занял площадь . Но, во-первых, в Ереване есть множество площадей, во-вторых, были времена, когда Конгресс не проводил митингов на протяжении месяцев (17.10.2008 – 1.03.2009, 6.04.2010 – 17.10). Почему в это время никакая сила не попыталась занять площадь и уничтожить «монополию».
Второй вопрос вытекает из первого. Дело в непрекращающихся разговорах о необходимости создания на политическом поле Армении третьей силы. Попробуем понять смысл и этой идеи. Прежде всего, констатируем, что если говорится о необходимости создания третьей силы, это означает, что пока существуют две силы - власти и Армянский национальный конгресс. Во-вторых, в таком случае возникает вопрос, почему эта третья сила так и не сформировалась в результате длящихся более 3-х лет разговоров и даже попыток?
Кто виноват? Конечно Армянский национальный конгресс, который, как было отмечено представителями третьей силы, монополизировал оппозиционность, поведя за собой народ. Не буду скрывать: да, Конгресс действительно повел за собой народ. В последних митингах Конгресса принимают участие более 100 тыс. человек (данные полиции колеблются вокруг цифры 10 тыс. - ред). Что, на этом армянский народ закончился? Других 100 тысяч нет? Совершеннолетнее население Армении составляет около 1.8 млн человек. Это означает, что минимум 18 организаций претендующих на звание третьей силы могут собарть по 100 тысяч человек. То есть, человеческий потенциал дает возможность создания не одной, а 18 Третьих сил. В таком случае, почему после всех этих разговоров, хотя бы одна из них не формируется?
Это, по-моему, происходит по одной простой причине. Претенденты на роль треьей силы хотят добиться своего не долгой и смелой работой с обществом, колоссальными усилиями, потраченными на завоевание его доверия, а просто клевеща на Конгресс, и пытаясь вытолкнуть его с поля.
Как показывает история независимости Армении, так называемая Третья сила всегда в последний момент не принимала сторону оппозиции, а сливалась с властями. Так было в 1998, 2003 и 2008 годах во время президентских выборов, и , скорее всего, так будет и на предстоящих выборах. С моральной точки зрения это неприемлемо, но с точки зрения демократии это нельзя назвать предосудительным поступком. Так называемая Третья сила сама делает свой выбор, платя за это падением рейтинга, или превращением в политический труп.
Помимо общих оценок явления, есть также конкретное обстоятельство, которым объясняется активизация сторонников Третьей силы. Они, судя по всему, весьма обеспокоены перспективой диалога между властями и Конгрессом, в результате чего могут быть назначены внеочередные выборы. А так как эти люди воспринимают эту перспективу не иначе как договоренность вокруг депутатских мандатов и должностей, то они согласятся, чтобы политзаключенные пожизненно остались в тюрьмах, чтобы площадь Свободы никогда не была возвращена народу, чтобы убийства 1 марта не были раскрыты, лишь бы диалог не состоялся.
Даже если они так не считают, то своими действиями пособствуют отсрочке или прерыванию решений этих важных вопросов. По-моему, диалог властей и Конгресса не на руку не только внутренним, но некоторым внешним силам, так как если власти Армении не будут уязвимы, это укрепит позицию страны в международных отношениях, в частности, в процессе урегулирования карабахского конфликта.
Мы ожидаем, что до следующего митинга, который состоится 28 апреля, выдвинутые нами ради диалога три минимальных требования (освобождение политзаключенных, восстановление права на проведение митингов на площади Свободы, официальна гарантия раскрытия убийств 1 марта) должны быть исполнены. Если этого не произойдет, то Армянский национальный конгресс, считая вероятность диалога исчерпанной, будет вынужден кардинально изменить свою тактику и суть действий. Мы пока не намерены говорить с властями на языке ультиматумов, но и у терепения народа есть предел. 28 апреля должно стать или началом диалога, или окончательным водоразделом между властями и обществом.