Ադրբեջանը ստվեր է գցում համանախագահների ջանքերի վրա
Ապրիլի 11-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերդ Բրադտկեին, Իգոր Պոպովին և Բերնար Ֆասյեին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Անդժեյ Կասպրշիկին:
Հանդիպմանը քննարկվել են արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման ներկա փուլին առնչվող մի շարք հարցեր, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
«Էդվարդ Նալբանդյանը համանախագահների ուշադրությունն է հրավիրել անցյալ տարի Լեռնային Ղարաբաղի հարակից տարածքներ իրականացված համանախագահների դաշտային գնահատման առաքելության զեկույցի Ադրբեջանի կողմից աղավաղման և այդ փաստաթուղթը իր ռազմատենչ հռետորաբանություն արդարացնելուն ծառայեցնելու փորձերի վրա: Նա հավելեց, որ Ադրբեջանի կողմից զեկույցի առնչությամբ արվող մեկնաբանությունները հակասում են համանախագահների ներկայացրած գնահատականներին, դրանով իսկ ոչ միայն ստվեր գցելով նրանց ջանքերի, այլև բացասաբար ազդելով բանակցային գործընթացի վրա:
Հայաստանի արտգործնախարարն ու Մինսկի խմբի համանախագահները քննարկել են շփման գծում միջադեպերի կանխարգելման և հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման հնարավորությունը՝ համաձայն Սոչիում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների կողմից արված հայտարարության», - ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Глава МИД Армении пожаловался посредникам на Азербайджан
11 апреля министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Бернара Фассье (Франция), Роберта Брадтке (США), Игоря Попова (РФ), и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
В ходе встречи обсуждались «некоторые вопросы нынешнего этапа урегулирования карабахского конфликта», сообщает пресс-служба МИД.
«Эдвард Налбандян обратил внимание сопредседателей на прошлогодние  попытки Азербайджана исказить результаты полевой оценочной миссии европейских чиновников, а также использовать эти документы в целях оправдания своей воинственной риторики. По его словам, интерпретация доклада азербайджанской стороной полностью противоречит оценке, данной сопредседателями, бросает тень не только на их усилия, но и отрицательно влияет на ход дела.
Глава внешнеполитического ведомства Армении и сопредседатели МГ ОБСЕ обсудили  возможности предотвращения и создание механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения в соотвествие с заявлением, сделанном в Сочи президентами Армении, России и Азербайджана», - говорится в сообщении МИД.