Հայաստանում առաջարկում են մանկամոլներին զրկել սեռական ֆունկցիայից. օրենքի նախագիծ
Կանանց ռեսուրսային կենտրոն հասարակական կազմակերպությունը համոզված է, որ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում կան թերություններ, որոնց շտկումը կբերի Հայաստանում չափահաս և անչափահաս անձանց նկատմամբ սեռական բռնության կանխարգելմանը:
Թեմայի շուրջ այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում խոսել են կազմակերպության ներկայացուցիչները:
Ինչպես տեղեկացրել է «Թրաֆիկինգի դեմ պայքարի և ռեսուրս կենտրոնի» իրավաբան Դավիթ Թումասյանը, նախևառաջ, իրենց կողմից ներկայացված նախագծում հանվել է տուգանքը, որը նախատեսվում է ՔՕ-ի 140 (Սեքսուալ բնույթի գործողություններ հարկադրելը), 141 (Սեքսուալ բնույթի գործողություններ կատարելը տասնվեցը չլրացած անձի հետ), 142-րդ (Անառակաբարո գործողություններ) հոդվածներում, «որովհետև նպատակահարմար չէ տուգանքը որպես պատժատեսակ նախատեսել սեռական հանցագործությունների պարագայում»:
«Քանի որ այդ հանցագործությունները վերաբերում էին երեխաների դեմ ոտնձգություն կատարելուն, մենք խստացրեցինք օրենսդրությունը և նախատեսեցինք միայն ազատազրկումը որպես պատժատեսակ», - ասել է Թումասյանը: Ինչ վերաբերում է ազատազրկման ժամկետների, ապա օրինագծի հեղինակները նախատեսում են պատիժ, որպեսզի հանցագործությունը դիտվի որպես ծանր կամ առանձնապես ծանր:
«Փոփոխություններ իրականացվեցին նաև բովանդակային առումով: Բավական շատ ծանրացնող հանգամանքներ նախատեսված չէին գործող օրենսդրության մեջ», - հավելել է իրավաբանը: Ելնելով միջազգային օրենսդրությունից` ավելացվել են ծանրացնող հանգամանքներ, որոնք են` ծնողի, ծնողի պարտականություններն իրականացնող անձանց կողմից կամ դաստիարակչական գործունեություն իրականացնող անձանց կողմից նմանատիպ գործողություններ կատարելը:
Եթե սեռական ոտնձգությունը կատարվել է որևէ պաշտոն ունեցող անձի կողմից, վերջինս պետք է զրկվի այդ պաշտոնից:
Առաջարկվող հաջորդ փոփոխությունն է` հղի կնոջ նկատմամբ բռնություն կիրառելը և երկու կամ ավելի մարդկանց նկատմամբ հանցագործություն կատարելը:
«Ցավոք սրտի, գործող քրեական օրենսգիրքը շատ դեպքերում հավասար պայմաններում է նախատեսում կատարված հանցագործությունը մեկ, երկու կամ հինգ երեխայի նկատմամբ: Եթե անձը ընդամենը մեկ դեպք է կատարել, տրամաբանական է, որ իր նկատմամբ նշանակված պատիժը պետք է լինի ավելի մեղմ», - ասել է փաստաբանը:
Դավիթ Թումասյանը խոսել է նաև այլ պետությունների փորձի մասին, որտեղ նախատեվում է քիմիական եղանակով ստերջացում` «երբ մանկամոլներին զրկում են սեռական ֆունկցիայից, ինչը իրականացվում է քիմիական նյութեր ներարկելով»:
Սակայն հայաստանյան նախագիծն այդքան «ռադիկալ» փոփոխություն դեռ չի նախատեսում: «Չնայած անգամ պատգամավորները, որոնք ներկայացնում են այս օրենքի նախագիծը ԱԺ-ում, ասում են, որ կարելի է նաև դա փորձել», - նշել է Թումասյանը:
Խոսելով այն մասին, որ վերընշված պատժամիջոցը ևս բռնություն է հանցագործություն կատարած անձի նկատմամբ` Դավիթ Թումասյանն ասել է.
«Մարդու իրավունքի տեսանկյունից դա դիտվում է մարդու իրավունքի ոտնահարում, բայց այն տեսանկյունից, որ ցանկացած պատժատեսակ հարկադրանքի միջոց է, որը սահմանափակում է դատապարտվածի իրավունքները, դա արդեն տրամաբանական է»:
Բացի դա, քիմիական եղանակով պատժելը նշանակում է մեկ տարով մարդու դիսֆունկցիայի իրականացում, այլ ոչ թե ֆիզիոլոգիական ունակությունից զրկում առհասարակ:
Նա նաև ասել է, որ մինչև 14 տարեկան երեխայի նկատմամբ կատարված գործողությունները պետք է ավելի խիստ պատժվեն, «ինչքան փոքր, այդքան ավելի ուժեղ պաշտպանության տակ»: Այս համատեքստում նա նշել է. «Մեր ընտանեկան օրենսգիրքը թույլ է տալիս 17 տարեկանից աղջիկներին արդեն ամուսնանալ, և եթե դա համարվում է ամուսնական տարիք, մենք չէինք կարող անտեսել իրենց ազատ ընտրության հնարավորությունը` ընտանիք կազմելու և առանձին ապրելու հնարավորությունը»:
Օրինագծի հեղինակներն անդրադարձել են նաև որոշ հաստատություններում իրականացվող ոտնձգություններին, մասնավորապես, ուղղիչ հիմնարկներում, զորամասերում, բուժհաստատություններում:
Նախագիծն արդեն ներկայացվել է ԱԺ-ում պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի կողմից:
«Հաջորդ քառօրյա նիստում այդ նախագիծը դրվելու է շրջանառության մեջ, ակնկալում ենք, որ Ազգային ժողովում մեծ հետաքրքություն կառաջանա և պատրաստ ենք մասնակցել քննարկութմներին», - հավելել է Թումասյանը:

Закон о стерилизации педофилов будет рассмотрен в парламенте Армении
В Законодательстве Армении есть недостатки, устранение которых предотвратит сексуальное насилие в отношении несовершеннолетних и совершеннолетних лиц. Такова позиция общественной организации «Женский ресурсный центр».
Адвокат Ресурс-центра по содействию борьбе с трафикингом Давид Тумасян сообщил, что они предлагают, прежде всего, отменить штрафы, предусматриваемые в статьях «Вынуждение к действиям сексуального характера», «Совершение действий сексуального характерав отношении лиц младше 16 лет», «Аморальные действия».
«Эти преступления касались посягательств на детей. Мы ужесточили законодательство и в качестве меры наказания оставили только лишение свободы. Кроме того, преступления подобного характера должны рассматриваться как тяжкие», - отметил юрист.
Исходя из международного законодательства, были добавлены отягчающие обстоятельства: совершение этого преступления родителем, лицами, осуществляющими родительские обязанности или воспитательскую деятельность. Если к подобным действиям прибегнул человек, занимающий ту или иную должность, он должен лишиться ее.
Авторы законопроекта коснулись вопроса насилия в отношении беременных и совершения преступления в отношении двух или более лиц. «Во многих случаях действующее законодательство приравнивает преступления, совершенные в отношении одного, двух или пяти детей. Логично, что наказание должно быть мягче, если человек совершил одно преступление, и наоборот», - подчеркнул Тумасян.
Эксперт указал на европейский опыт, согласно которому предусматривается медикаментозная стерилизация, когда педофилов лишают половой функции путем ввода в организм химикатов. Однако армянский проект пока не предусматривает подобных  изменений. «Хотя депутаты, которые представляют этот законопроект в НС, не исключают такой возможности», - отметил Тумасян.
Говоря о том, что подобная мера наказания также является проявлением насилия в отношении преступников, Давид Тумасян заявил: «С точки зрения прав человека это расценивается как их нарушение, однако с точки зрения того, что любое наказание является принудительным и ограничивает права осужденного, это уже логично».
Кроме того, медикаментозное наказание означает осуществление временной дисфункции, а не лишение физической возможности, вообще.
Он также отметил, что насильственные действия, осуществленные в отношении детей младше 14 лет, должны караться строже: «Чем младше, тем защищеннее».
«Наш семейный кодекс позволяет девочкам выходить замуж уже в 17 лет, и если это считается подходящим для замужества возрастом, то мы не могли игнорировать возможность свободного выбора на создание семьи и отдельное проживание», - подчеркнул Тумасян.
Авторы законопроекта затронули также проявление насилия в некоторых заведениях,  таких как воинские части, исправительные учреждения, больницы.
Проект уже представлен в НС депутатом Виктором Даллакяном.
«На заседании следующей четырехдневки проект будет поставлен в оборот, мы ожидаем, что в Национальном собрании им заинтересуются, и мы готовы принять участие в обсуждениях», - заключил Тумасян.