Ցրտահարությունը Հայաստանի շրջաններում կտևի 3 ժամ
Ապրիլի 13-ի գիշերը Հայաստանում ամենուրեք դիտվել են տեղումներ և ամպրոպ, լեռնային և նախալեռնային շրջաններում` ձյուն, քամու ուժգնացում 20-25 մ/վրկ: Լոռիում, Տավուշում և լեռնային շրջաններում առաջացել է ձյան ծածկ` 15-30 սմ բարձրությամբ, օդի ջերմաստիճանը Արարատյան դաշտում նվազել է մինչև +1...+3, հաղորդում են «ՀՀ հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի պետական ծառայություն»-ից:
Ապրիլի 14-ի գիշերը Արարատյան դաշտում և դրա նախալեռնային գոտիներում, Տավուշի հովիտներում, Սյունիքի հովիտների առանձին հատվածներում  սպասվում է օդի ջերմաստիճանի նվազում` օդում մինչև -2 C, հողի մակերևույթին մինչև -2...-3 C:

Freezing Temperatures Expected in Armenia Tonight
Last night, precipitation and thunderstorms were felt everywhere in Armenia, with this manifesting to snow and winds of 20–25 m/s in the foothills and mountainous areas. In the provinces of Lori and Tavush, as well as in other mountainous regions, there was 15–20 cm of snow, while in the Ararat valley, temperatures dropped between +1 to +3 degrees Celsius, according to the Armenian Hydrometeorology and Monitoring State Service.
Tonight, atmospheric temperatures are expected to drop to -2 degrees Celsius in the Ararat, Tavush, and Syunik valleys, with surface temperatures closer to -2 to -3 degrees Celsius.
Temerpatures tonight are expected to be 0 degrees Celsius at 3 am; -1 degrees Celsisus at 4 am; then finally -2 degrees Celsius from 5–7 am, with northwest winds at 1–3 m/s.