ՖՈՏՈՇԱՐՔ. Չինացիները փորձել են խանգարել հայաստանցի ակտիվիստների ակցիային
Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատան մոտ այսօր չինացի արվեստագետ Այ Վեյվեյի զորակցության ակցիային միջամտել են ոստիկանները:
Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում հայտնել է ակցիայի մասնակից Լալա Ասլիկյանը, ակցիայի ավարտին դեսպանատան աշխատակիցները մոտեցել են մասնակիցներին և հարցրել նրանց անուն-ազգանունները:
«Մեզ մոտեցան աշխատակիցները, հարցրին, թե ում համար ենք ակցիա անում, որ իրենք չեն ճանաչում էդ մարդուն և նման բաներ: Այնուհետև դեսպանատան մոտ եկան մոտ 15 ոստիկաններ և ասացին, որ դադարեցնենք ակցիան: Ոստիկանների ժամանելուց անմիջապես հետո դեսպանատան իրենց ամրոցից դուրս եկավ հավանաբար չինացի մի մարդ, խոսեց ոստիկանների ղեկավարի հետ, սկսեց ռուսերենով բղավել` «Уберите их отсюда» (Տարեք նրանց այստեղից) և սկսեց հրել մեզ, պատռեց A4 ֆորմատի վրա պատրաստած մեր պաստառը: Իսկ ոստիկաններն էլ ասում էին գնացեք, ինչ եք ուզում, էսօր մեր տոնն ա` գոնե շնորհավորեք»,- պատմել է Լալա Ասլիկյանը:

«Уберите их отсюда». Работники китайского посольства разорвали плакаты армянских активистов (ФОТО)
В ход акции в защиту китайского диссидента, художника Ая ВейВея перед посольством Китая в Ереване вмешались представители полиции.
Как рассказала Epress.am участница акции Лала Асликян, уже в конце мероприятия к протестующим подошли сотрудники посольства и попросили представиться.
«Нас спросили, ради кого мы организовали акцию, и сказали, что не знают этого человека. Затем к посольству пришли около 15 полицейских и призвали нас прекратить акцию. Сразу после прибытия полицейских из посольства вышел, вероятно, китиаец, поговорил с одним из полицейских, стал кричать по-русски «Уберите их отсюда», начал расталкивать нас, разорвал наш плакат, изготовленный в формате А4. А полицейские говорили «уходите, чего вы хотите? Сегодня наш праздник, хоть бы поздравили»», - рассказала Асликян.