Հայաստանի պատվիրակությանը թույլ չեն տվել հարց ուղղել Թուրքիայի վարչապետին
Ապրիլի 11-15-ին կայացած ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի ժամանակ հայկական պատվիրակության անդամներին հնարավորություն չի տրվել հարց ուղղել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԱԺ պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը:
Փոստանջյանի խոսքով` իրենք հարց ու պատասխանի համար նախապես` առաջին իսկ օրերին գրանցվել են, սակայն ԵԽԽՎ նախագահ Մևլութ Չավուշողլուն, օգտագործելով իր պաշտոնական դիրքը, հանձնարարել էր քարտուղարությանը, որպեսզի փոխեն հերթականությունը, որի հետևանքով իրենք զրկվեցին հարց ուղղելու հնարավորությունից:
«Եվ դա արվել էր, իհարկե, դիտավորյալ: Ես ուղղակի հիմա շատ եմ ցավում, որ մեր պատվիրակության այլ անդամներ էլ են այդ խտրականության տակ ընկել:  Բայց երբ նախապես` դեռ 2009թ. աշնանը,  ես նախաձեռնել էի  Չավուշողլուի դեմ փաստաթուղթ, որով  Թուրքիայի հանրապետության նման երկրի ներկայացուցիչը չպետք է կարողանար գլխավորել ԵԽԽՎ-ն, մեր պատվիրակության անդամներից որևէ մեկը չմիացավ այդ փաստաթղթին, և այսօր կրում են Չավուշողլուի` Թուրքիայի հանրապետության ներկայացուցչի, այդպիսի գործունեության հետևանքները»,- ասել է Զարուհի Փոստանջյանը:

Турецкий председатель ПАСЕ не позволил армянским делегатам завалить Эрдогана
В ходе весенней сессии ПАСЕ 11-15 апреля членам армянской делегации не предоставили возможности задать вопрос премьер-министру Турции Реджепу Тайипу Эрдогану. Об этом в понедельник на пресс-конференции сообщила депутат Национального собрания, член армянской делегации в ПАСЕ Заруи Постанджян.
По ее словам, они заранее зарегистрировались для вопросов и ответов, однако председатель ПАСЕ Мевлут Чавушоглу, воспользовавшись своим служебным положением, дал указания секретариату изменить очередность, в результате чего армянские делегаты были лишены возможности задать вопрос.
«Это было сделано, конечно, намеренно. Я очень сожалею, что другие члены нашей делегации также стали жертвой этой дискриминации. Но когда осенью 2009-го года я составила документ против Чавушоглу, по которому представитель страны, каковой является Турция, не должен был возглавлять ПАСЕ, ни один из членов нашей делегации не присоединился к документу, и сегодня они пожинают плоды деятельности Чавушоглу, представителя Республики Турция», - заключила Заруи Постанджян.