Տասնյակ ձերբակալվածներ Բաքվում. ընդդիմադիրների թիվն ավելանում է (ՖՈՏՈ, ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ադրբեջանի իշխանություններն արգելել են Բաքվի կենտրոնում չարտոնված հանրահավաքի անցկացումը` մինչ հանրահավաքի մեկնարկը տասնյակ մարդկանց ձերբակալելով: Ձերբակալվածների թվում են նաև երկու շվեդ լրագրողներ:
Ադրբեջանի ընդդիմադիր կուսակցությունների և քաղաքացիական ակտիվիստների միության ներկայացուցիչները պատրասվում էին ժողովրդավարական բարեփոխումներ, խոսքի և հանրահավաքների ազատություն, արտահերթ ընտրություններ, քաղբանտարկյալների ազատում պահանջել:
Կազմակերպիչների խոսքով` նախօրեին իշխանություններն արգելել էին ակցիա անցկացնել Բաքվի կինոթատրոններից մեկի մոտ` առաջարկելով ակցիա անցկացնել ավելի հեռու գտնվող մեկ այլ վայրում, այդ իսկ պատճառով հանրահավաքի համար ընտրվել էր քաղաքի կենտրոնը: Կիրակի կենտրոնական հրապարակը շուրջկալի մեջ էր վերցվել:
Վերջին երկու ամիսների ընթացքում սա հանրահավաք անցկացնելու 4-րդ փորձն է: Բողոքի ակցիաներից մեկի ժամանակ` ապրիլի 2-ին, ձերբակալվել էր մոտ 200 մարդ: Նրանցից 10-ը շարունակում են կալանքի տակ մնալ:
Չնայած ձերբակալություններին, ընդդիմության առաջնորդները չեն պատրաստվում նահանջել: Ավելին` բողոքողների թիվը գնալով ավելանում է, հաղորդում է BBC-ն:

Десятки оппозиционеров задержаны в Баку. Число протестующих растет (ФОТО)
Азербайджанские власти не допустили проведения несанкционированного митинга в центре Баку, задержав до его начала десятки человек.
Объединение представителей оппозиционных партий и гражданских активистов Азербайджана собиралось требовать демократических реформ, свободы слова и собраний, досрочных парламентских выборов, освобождения политзаключенных.
По словам организаторов, накануне власти запретили провести акцию около одного из бакинских кинотеатров, предложив для протеста отдаленную площадку, поэтому для митинга был выбран городской центр. В воскресенье центральная площадь оказалась оцеплена полицией.
Это была уже четвертая попытка провести акцию протеста за последние два месяца. Во время одной из них – 2 апреля – было задержано около 200 человек. Десять из них остаются в заключении.
Несмотря на аресты и задержания, лидеры оппозиции не собираются отступать от своих планов, отмечая растущее число протестующих, передает Би-би-си.
Происходящее в Азербайджане все чаще привлекает внимание международного сообщества.
Правозащитная организация "Международная Амнистия" в преддверии намечавшейся акции призвала власти Азербайджана прекратить преследования участников мирных протестов.