Փորձագետն առաջարկում է Թուրքիային հանձնաժողով ստեղծել հայերի խնդիրներին անդրադառնալու համար
Պերուի Ճշմարտության և համերաշխության հանձնաժողովի նախկին տնօրենը կոչ է արել Թուրքիայի կառավարությանը նմանատիպ կառույց ստեղծել անցյալի պատմական իրադարձություններին անդրադառնալու, հայերի և քրդերի խնդիրները վերջնականապես պարզաբանելու և դրանց լուծում տալու համար: Նշենք, որ Պերուի վերոնշյալ կառույցը ստեղծվել է 2001 թվականին` հետազոտելու համար 1980-1990-ականներին Պերուի իշխանությունների կողմից վարած քաղաքականությունը:
«Թուրքիայի պատմության մեջ շատ անավարտ հարցեր կան»,- Hürriyet Daily News & Economic Review –ի հետ զրույցում ասել է Կատյա Սալազարը, ով մինչ 2004 թվականը աշխատել է որպես Պերուի Ճշմարտության և համերաշխության հանձնաժողովի տնօրեն:
«Ես չգիտեմ Թուրքիայի պատմության մանրամասները, սակայն այն, ինչ ես իմացա վերջին մի քանի օրերի ընթացքում, կարծում եմ, պարզաբանման կարիք ունի, ինչը կստիպի իշխանություններին անցյալում իրականացրած գործողությունների համար պատասխանատվություն կրել»,- նշել է Սալազարը, հավելելով, որ հայկական և քրդական հարցերը կարող են հետազոտության առարկա դառնալ նման հանձնաժողովի համար:

Турции советуют пойти по пути Перу для решения проблем армян и курдов
Экс-глава Комиссии справедливости и примирения Перу Катя Салазар призвала правительство Турции создать похожую структуру для рассмотрения исторических событий, окончательного разъяснения и решения проблем армян и курдов.
Комиссия в Перу была создана в 2001 году для изучения политики перуанских властей за 1980-1990 годы.
«В истории Турции есть много незаконченных вопросов», - в интервью Hürriyet Daily News & Economic Review заявила Салазар. - Я не знакома с деталями турецкой истории, однако то, что мне стало известно за последние несколько дней, заставит власти Турции понести ответственность за деяния прошлого».
По ее словам, вопрос армян и курдов может стать предметом исследований  со стороны подобной структуры.