Անգամ 8 բալանոց երկրաշարժի դեպքում Մեծամորի ԱԷԿ-ին լուրջ վտանգ չի սպառնում. փորձագետ
Եթե Հայաստանում գրանցվի 7 բալանոց երկրաշարժ, Մեծամորի ատոմակայանը չի վնասվի և կշարունակի աշխատել համաձայն նախագծային ռեժիմի: Այսօր լրագորղների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանը:
«8 բալ երկրաշարժի ժամանակ ատոմակայանի անվտագության բոլոր համակարգերը կլինեն աշխատանքի մեջ, կապահովեն ռեակտորի անվտանգ աշխատանքի դադարեցում: Այդ դեպքում անվտանգության տեսանկյունից հնարավոր են որոշ ոչ կարևոր կառույցների փլուզումներ, ճաքեր, բայց որոնք չեն կարող ազդել ատոմակայնի անվտանգության վրա»,- ասել է Մարտիրոսյանը:
Վերջիսն նաև նշել է, որ 1995 թվականին ԱԷԿ-ի վերագործարկումից առաջ կատարվել են ատոմակայանի հարակից տարածքների սեյսմիկ լրացուցիչ հետազոտություններ, որոնց արդյունքում հետագայում ավելի է ուժեղացվել ատոմակայանի սեյսմիկ կայունությունը:

8 баллов могут спровоцировать «безопасные» трещины и разрушения на армянской АЭС
7-бальное землетрясение в Армении не скажется на работе Мецаморской атомная станции, заявил на пресс-конференции в среду, 20 апреля, председатель Государственного комитета ядерной безопасности при правительстве Ашот Мартиросян.
«При 8 баллах автоматически включатся все системы безопасности АЭС, которые обеспечат безопасное прекращение работы реактора. В таком случае с точки зрения безопасности возможны некоторые разрушения незначительных построек, трещины, которые, однако, не способны угрожать безопасности станции», - сказал Мартиросян.
До повторного открытия АЭС, спустя 7 лет, в 1995 году были совершены дополнительные сейсмические исследования близлежащих территорий, по результатам которых, по словам эксперта, «сейсмическая стабильность АЭС была усилена».