Անգամ 8 բալանոց երկրաշարժի դեպքում Մեծամորի ԱԷԿ-ին լուրջ վտանգ չի սպառնում. փորձագետ
Եթե Հայաստանում գրանցվի 7 բալանոց երկրաշարժ, Մեծամորի ատոմակայանը չի վնասվի և կշարունակի աշխատել համաձայն նախագծային ռեժիմի: Այսօր լրագորղների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանը:
«8 բալ երկրաշարժի ժամանակ ատոմակայանի անվտագության բոլոր համակարգերը կլինեն աշխատանքի մեջ, կապահովեն ռեակտորի անվտանգ աշխատանքի դադարեցում: Այդ դեպքում անվտանգության տեսանկյունից հնարավոր են որոշ ոչ կարևոր կառույցների փլուզումներ, ճաքեր, բայց որոնք չեն կարող ազդել ատոմակայնի անվտանգության վրա»,- ասել է Մարտիրոսյանը:
Վերջիսն նաև նշել է, որ 1995 թվականին ԱԷԿ-ի վերագործարկումից առաջ կատարվել են ատոմակայանի հարակից տարածքների սեյսմիկ լրացուցիչ հետազոտություններ, որոնց արդյունքում հետագայում ավելի է ուժեղացվել ատոմակայանի սեյսմիկ կայունությունը:

No Serious Threat to Armenian Nuclear Facility Even in 8 Magnitude Earthquake: Expert
If Armenia were to experience an earthquake measuring 7 on the Richter scale, the Metsamor Nuclear Power Plant (MNPP) wouldn't be damaged and would continue to work as per schedule, said Chair of the RA State Nuclear Safety Regulatory Committee Ashot Martirosyan, meeting with journalists in Yerevan today.
"In the event of an earthquake with a magnitude of 8, all of the nuclear facility's safety systems will be operational, they will ensure the reactor's safe termination. In this case, from the safety angle, it's likely that some unimportant structures will collapse and crack, but they won't have an effect on the plant's safety," he said.
Martirosyan added that prior to reopening the plant in 1995, additional seismic studies were conducted on the areas adjacent to the MNPP, as a result of which the nuclear facility's seismic stability was further strengthened.