«Ապրել ենք չթաղված դիակների հետ». Թուրքիայում պատրաստվում են ապրիլի 24-ին
Ապրիլի 24-ին Թուրքիայի մի քանի քաղաքներում, մասնավորապես, Ստամբուլում, Անկարայում, Դիարբեքիրում, Բոդրումում անցկացվելու են միջոցառումներ` նվիրված Հայոց Ցեղասպանության տարելիցին: Today's Zaman կայքի իր սյունյակում Օրհան Քեմալ Չենգիզը փորձում է կանխատեսել, թե ինչ տեղի կունենա այդ օրը, երբ Թուրքիայի հարյուրավոր քաղաքացիներ հարգելու են 1915 թվականի հայկական ջարդերի զոհերի հիշատակը:
«Նախևառաջ հնարավոր չի լինի թույլտվություն ստանալ իշխանություններից: Ոստիկանությունը երթը «ապօրինի» կհամարի և կհարձակվի ցուցարարների վրա: Ոստիկանության կողմից հարվածներ ստանալը անշուշտ լավագույն սցենարը կլինի: Բայց շատերը հավանաբար շատ ավելի վտանգավոր սադրանքների կդիմեն: Մարդկանց վրա, հավանաբար, հարձակում կգործեն ուլտրաազգայնականների խմբերը, իսկ ոստիկանները կկանգնեն և պարզապես կհետևեն իրադարձություններին:
Եթե այս ամենը տեղի տեղի չունենա, մենք պետք է հարգանքի տուրք մատուցենք իշխանություններին: Անցյալ տարի Ստամբուլում ոստիկանները բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումներն իրականացրեցին ցուցարարներին հարձակումներից պաշտպանելու համար և ես լիահույս եմ, որ այս տարի ողջ երկրով մեկ այդ արարողությունները կանցկացվեն խաղաղ կերպով: Անցյալ տարվա միջոցառումը շրջադարձային կետ էր Թուրքիայի համար: Թեև կառավարությունը պահպանում է 1915-ի վերաբերյալ նույն բյուրոկրատական վերաբերմունքը պաշտոնական հարթության վրա, սակայն ցույցերն ու ցուցարարների պաշտպանությունը մենք պետք է ընդունենք որպես կառավարության ոչ պաշտոնական աջակցությունը Թուրքիայի անցյալը «հիշելու» գործընթացին:
Դժվար է հավատալ, որ մենք ի վիճակի եղանք սկսել քննարկել տաբու համարվող Հայոց Ցեղասպանության հարցը միայն 2005 թվականին, երբ Բիլգի համալսարանը միջազգային սիմպոզիում կազմակերպեց այդ թեմայով: Այդ ժամանակ բողոքի ցույցեր կազմակերպեցին «Էրգենեկոն» ազգայնականների խմբավորման կողմից:
Երբ նայում եմ 1915-ի դեպքերին, ես ավերիչ երկրաշարժ եմ տեսնում, որի ցնցումները շարունակվում են Թուրքիայի ողջ նորագույն պատմության ընթացքում: 1915-ի երկրաշարժը նոր լանդշաֆտ ստեղծեց, որից ծնունդ առավ Թուրքիայի ժամանակակից քաղաքականությունը: Եթե հարցնեք ինձ, պետական խմբավորումները, Լինչի դատաստանրերը և այս տրամադրությունները մենք ժառանգել ենք ողբերգությանը չհակառակվելու պատճառով: Ժամանակակից Թուրքիայի ողջ պատմության ընթացքում մենք վկա ենք եղել այդ ավերիչ երկրաշարժի ցնցումներին ջարդերի, Լինչի դատաստանի, առանձին անհատների սպանությունների տեսքով: 2007 թվականի Հրանտ Դինքի սպանությունը այդ երկրաշարժերի երկար շղթայի վերջին օղակներից էր:
Թուրքիան չի անցել այն ճգնաժամային շեմը, որտեղ արյունոտ անցյալը պարզապես պատմություն կլիներ: Երկրի այս մութ կողմը դեռ ամբողջապես չի լուսավորվել: Երկար ժամանակ կպահանջվի մեզանից այս անցյալին հակադրվելու համար: Մենք երկար բուժման գործընթացի մեկնարկային փուլում ենք: Այստեղ` Թուրքիայում, մենք շատ երկար ապրել ենք զոհվածների չթաղված դիակների հետ միասին: 1915-ը միայն սկիզբն էր: Դա ամենահզոր երկրաշարժն էր, բայց դրա հետևանքներրը դեռ շարունակվում են:
Այս կիրակի`ապրիլի 24-ին, մենք Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում կլինենք, ինչպես նաև Անկարայի Սակարյա հրապարակում, Դիարբեքիրի Մարդու իրավունքների այգում և Բոդրումի քաղաքապետարանի հրապարակում` հարգելու 1915-ի զոհերի հիշատակը: Մենք լռության մեջ կհիշենք զոհերին»:

Живем с незахораненными трупами. О табу и восстановлении истории
24 апреля в ряде городов Турции – Стамбуле, Анкаре, Диарбекире, Бодроне пройдут мероприятия, посвященные 96-ой годовщине Геноцида армян в Османской Турции в начале прошлого века.
В своей колонке на сайте Today’s Zaman Орхан Кемаль Ченгиз пытается спрогнозировать, что произойдет в этот день, когда «сотни граждан Турции почтят память жертв резни армян 1915 года».
«Прежде всего, невозможно будет получить санкцию властей. Полиция сочтет шествие «незаконным» и нападет на демонстрантов. Лучшим сценарием станет, несомненно, получение ударов от полиции. Но, вероятно, многие пойдут на более опасные подстрекательства. На людей, вероятно, нападут группы ультранационалистов, а полиция будет просто наблюдать.
Если всего этого не будет, мы должны будем исполниться уважения к властям. В прошлом году в Стамбуле полиция предприняла все необходимые меры для защиты демонстрантов от нападений, и я надеюсь, что в этом году мероприятия по всей стране пройдут без инцидентов.
Прошлогодняя акция стала переломной для Турции. Несмотря на то, что правительство в вопросе 1915 года официально придерживается той же бюрократической позиции, защиту демонстраций и их участников мы должны расценивать как неофициальную поддержку правительства в деле «восстановления» турецкой истории.
Трудно поверить, что мы оказались в состоянии начать обсуждать вопрос Геноцида армян, на который было наложено табу, только в 2005 году, когда Stanbul Bilgi University организовал международный симпозиум на эту тему. Тогда националистами «Эргенекона» были проведены акции протеста.
Когда я изучаю события 1915 года, то мне кажется, что я вижу перед собой разрушительное землетрясение, толчки которого ощущаются на протяжении всей новейшей истории Турции.
Землетрясение 1915 года сформировало новый ландшафт, на котором возникла политика современной Турции. Если хотите знать мое мнение, то государственные группировки, суд Линча и все эти настроения мы унаследовали по причине непротивоставления себя бедствию.
На протяжении всей истории современной Турции мы были свидетелями этих толчков в виде погромов, линчеваний и убийств. Убийство Гранта Динка стало последним звеном длинной цепочки этого землетрясения.
Турция не пересекла той кризисной черты, когда кровавое прошлое считается просто историей. На эту темную сторону страны еще не пролит свет. Потребуется долгое время, чтобы противопоставится этому прошлому. Мы только начинаем процесс лечения. Здесь, в Турции мы долгое время жили бок о бок с незахороненными трупами жертв. 1915 год был только началом, но его последствия пока дают о себе знать.
В это воскресенье, 24 апреля, мы будем на стамбульской площади Таксим, а также на площади Сакарья в Анталии, в парке Прав человека в Диарбекире и перед мэрией Бодрума, где почтим память жертв резни 1915 года», - пишет колумнист.