Այժմ էլ` 3 անգամ. Օբաման խոսեց Մեծ Եղեռնի մասին
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ապրիլի 23-ի իր ավանդական ելույթում խոսել է Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի մասին.
«Մենք ակնածանքով հիշում ենք 96 տարի առաջ տեղի ունեցած սահմռկեցուցիչ դեպքերը, որոնք հանգեցրին 20-րդ դարի վատթարագույն նախճիրներից մեկին: 1915թ. Օսմանյան Կայսրության վերջին շրջանում ջարդերին և տեղահանություններին զոհ դարձան 1.5 միլիոն հայեր:
Ես մշտապես հայտնել եմ իմ սեփական գնահատականը 1915թ. տեղի ունեցածի վերաբերյալ, և պատմության մասին իմ դիրքորոշումը չի փոխվել: Փաստերի ամբողջական, անկեղծ ու արդարացի ճանաչումը բխում է բոլորիս շահերից:
Վիճարկվող անցյալը ապակայունացնում է ներկան ու ստվեր նետում իրենց կյանքը կորցրած անձանց հիշատակին, մինչդեռ անցյալի հետ հաշվի նստելը խաղաղ և բարեկեցիկ ընդհանուր ապագայի կայուն հիմքեր է ապահովում: Պատմությունը մեզ ուսուցանում է, որ մեր պետություններն ավելի հզոր են ու մեր դատն ավելի արդար է, երբ մենք պատշաճ կերպով ճանաչում ենք կնճռոտ անցյալն ու աշխատում վերակառուցել փոխըմբռնման կամուրջները, որպեսզի վաղվա օրն ավելի լավը լինի:
Միացյալ Նահանգներն այս դասը քաղել է իր իսկ պատմության մութ գլուխներից: Ես պաշտպանում եմ Հայաստանում ու Թուրքիայում անհատների կողմից ձեռնարկված խիզախ քայլերն ուղղված ընդհանուր անցյալի ճանաչման շուրջ երկխոսությանը: Այսօր, երբ մենք ոգեկոչում ենք Մեծ Եղեռնը և հիշատակի տուրք ենք մատուցում նրանց, ովքեր իրենց մահկանացուն են կնքել, մենք նաև վերստին պարտավորություն ենք ստանձնում ապահովել, որ նման կործանարար դեպքեր այլևս երբեք չկրկնվեն: Սա մերօրյա նպատակ է, որին լծված են հազարավոր ամերիկահայեր:
Հայ ժողովուրդը ժառանգաբար աչքի է ընկել տոկունությամբ, դիմացկունությամբ և իրենց ոչնչացնել ձգտողների նկատմամբ տարած հաղթանակներով: Միացյալ Նահանգները խորապես շահել է այն նշանակալի ավանդից, որ մեր երկրում ունեցել են ամերիկահայերը, որոնց մեծ մասը Մեծ Եղեռն վերապրած մարդկանց ժառանգներն են: Հայկական ծագումով ամերիկացիներն իրենց հարուստ մշակույթով և ավանդույթներով հզորացրել են մեր հասարակությունն ու համայնքները: Հայ ժողովրդի ոգին` ի հեճուկս ողբերգական անցյալի, ներշնչանք է հանդիսանում բոլոր նրանց համար, ովքեր ձգտում են առավել խաղաղ ու արդար աշխարհի:
Մենք սրտով և աղոթքներով ամենուր հայ ժողովրդի կողքին ենք` հիշելով Մեծ Եղեռնի սահմռկեցուցիչ դեպքերը, հիշատակի տուրք մատուցելով բոլոր տուժածներին և մեր բարեկամությունն ու խորը հարգանքը վերահաստատելով Հայաստանի ժողովրդին»:
Հիշեցնենք, որ Բարաք Օբաման արդեն երրորդ տարին անընդմեջ օգտագործում է «Մեծ Եղեռն» եզրը: 2009թ. իր ելույթում նա առաջին անգամ Ցեղասպանությունը կոչեց «Մեծ Եղեռն», 2010թ. երկու անգամ կրկնեց «Մեծ Եղեռն»: Այս տարի նա հերթական անգամ օգտագործեց այդ եզրը, այժմ էլ` 3 անգամ:

Обама вновь перешел на армянский
Президент США Барак Обама выступил с традиционным обращением в День памяти жертв Геноцида армян в Османской империи.
«Мы с глубокой скорбью вспоминаем страшные события, произошедшие 96 лет назад, которые привели к одной из ужаснейших трагедий. Тогда, в 1915 году, жертвами резни и насильственного выселения стали 1,5 миллиона армян.
Я всегда давал собственную оценку случившемуся в 1915 году, и моя позиция относительно истории осталась неизменна: полное, искреннее и справедливое признание фактов вытекает из наших общих интересов.
Оспариваемое прошлое дестабилизирует настоящее и бросает тень на память лишившихся своих жизней людей, между тем, считаться с прошлым значит обеспечить стабильные основы для мирного общего будущего. История учит нас, что наши государства мощнее и наш суд справедливее, когда мы должным образом познаем уродливое прошлое и стараемся заново построить мосты взаимопонимания, чтобы завтрашний день был лучше.
Соединенные Штаты усвоили этот урок из темных страниц собственной истории. Я приветствую отважные попытки отдельных лиц Армении и Турции, направленные на ознакомление с общим прошлым. Сегодня, когда мы поминаем Мец Егерн (дословно с арм. - Большая Резня, однако для самих армян термины «Геноцид» и «Мец Егерн» тождественны и имеют одинаковое значение) и чтим память жертв, мы снова берем на себя обязательство сделать так, чтобы подобное никогда не повторилось. Это - сегодняшняя цель, которой занимаются тысячи американских армян.
Армянский народ выделяется наследственной стойкостью, выносливостью и победами над теми, кто стремился уничтожить их. Соединенные Штаты сильно выиграли от значительного вклада американских армян, часть которых – потомки переживших Мец Егерн. Своей культурой и традициями американцы армянского происхождения сделали еще более сильными наши общество и общины.
Мы всем сердцем и молитвами рядом с армянским народом, вспоминая ужасающие события Мец Егерна, поминая всех жертв и подтверждая нашу дружбу и глубокое уважение к народу Армении».
Барак Обама третий год подряд использует словосочетание «Мец Егерн». Впервые это произошло в 2009 году, затем – выражение было использовано дважды. В 2011 году он трижды заменил слово «геноцид» «великой резней». Армянские общины США, остального мира, а также официальный Ереван настаивает на том, чтобы американские лидер говорили «Геноцид армян». Обещание произнести эти слова дают практически все кандидаты в президенты, чтобы добиться голосов в армянонаселенных штатах, в основном Калифорнии.