Վրացական կայանն ունակ է վերահսկել Հայաստանի օդային տարածքը
Վրաստանի Փոթի նավանգստում ուրբաթ քաղաքացիական ավիացիայի ռադիոտեղորոշման կայան է բացվել, որը կարող է թռչող օբյեկտներ ճանաչել 400 կմ շառավղով տարածության վրա և ցանկացած եղանակային պայմանների դեպքում, հաղորդում է Վրաստանի էկոնոմիկային և կայուն զարգացման նախարարությունը:
«Փոթիի կայանը թույլ է տալիս վերահսկել Վրաստանի օդային տարածքում, Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Ռուսաստանի մի մասում և Հայասատնի ողջ տարածքում իրականացվող ինքնաթիռային թռիչքները, ինչը շատ կարևոր է անվտանգության առումով»,- հայտնում է ИТАР-ТАСС` հղում կատարելով վրացական նախարարությանը:
Գերատեսչության ղեկավար Վերոնիկա Կոբալիան հայտարարել է լրագրողներին, որ «այդ կայանի բացումը չափազանց կարևոր է Վրաստանի ավիացիայի և տնտեսության համար»:
«Այս ռադիոտեղորոշման շնորհիվ մենք ծածկում ենք մոտ 400 կմ տարածք, իսկ դա նշանակում է, որ այդ տարածքում ցանկացած ինքնաթիռ անվտանգության մեջ կլինի, իսկ դա իր հերթին կհանգեցնի Վրաստանի օդային տարածքից օգտվող ինքնաթիռների քանակի ավելացմանը»,- ասել է նա:
Կայանի բացման արարողությանը մասնակցել են Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին, Վրաստանի կառավարության անդամները և տրանսպորտի հարցերով Ֆրանսիայի պետքարտուղար Տյերի Մարյանին:

Саакашвили открыл станцию, которая контролирует всю Армению
В грузинском морском порту Поти в пятницу введена в строй радиолокационная станция гражданской авиации, способная опознавать летательные аппараты в радиусе 400 км при любых метеорологических условиях, сообщили представители министерства экономики и устойчивого развития Грузии.
«Станция в Поти позволяет контролировать полеты самолетов в воздушном пространстве Грузии, на части территорий Азербайджана, Турции, России и на всей территории Армении, что очень важно в плане безопасности авиаполетов», - сказали в министерстве, передает ИТАР-ТАСС.
Глава ведомства Вероника Кобалия заявила журналистам, что «ввод в строй этой станции имеет очень большое значение для экономики и авиации Грузии». «При помощи этого радара мы покрываем 400-километровую зону, а это означает, что любой самолет в этой зоне будет в безопасности, а это в свою очередь приведет к увеличению количества самолетов, пользующихся воздушным пространством Грузии», - сказала она.
В церемонии открытия станции, которая оснащена и оборудована современной аппаратурой французской компании «Талес» (Thales), приняли участие президент Грузии Михаил Саакашвили, члены правительства Грузии и госсекретарь по делам транспорта Франции Тьерри Марьяни.