Մարտի 1-ի մասին ֆիլմը կնվիրեն Ռոբերտ Քոչարյանին ու Վարդան Օսկանյանին
«Մարտի 1-ը մեր հանրապետության կարևորագույն, առաջնահերթ, ամենահրատապ խնդիրներից մեկն է: Ես չեմ պատկերացնում որևէ այլ խնդիր, որը կարելի է դասակարգելու դեպքում վեր դնել մարտի 1-ից». այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հրապարակախոս Տիգրան Պասկևիչյանը ներկայացրեց ռեժիսոր Արա Շիրինյանի, խորհրդատու Առաքել Սեմիրջյանի 124 րոպե տևողությամբ «Հայաստանի կորսված գարունը» ֆիլմը: Սցենարի հեղինակն է ինքը` Պասկևիչյանը:
Ֆիլմը կազմված է երկու մասից` առաջինը ներկայացնում է 2007 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2008 թվականի մարտի 1-ն ընկած ժամանակահատվածը, այսինքն` նախընտրական արշավի, ընտրությունների և հետընտրական զարգացումների փուլը մինչև մարտի 1-ը:
«Իսկ երկրորդ հատվածը ներկայացնում է բուն մարտի մեկի իրադարձությունները և դրանց չբացահայտումը», - ասել է հրապարակախոսը:
Հիմնական շեշտադրումները հեղինակները դրել են հետևյալ խնդիրների վրա. մարտի մեկի դեպքերից հետո ինչ թերություններ են հիմնականում տեղ գտել դատախազության և այլ կառույցների գործունեության մեջ, ինչպես նաև ցույց տալ կատարվածի և Հայաստանի օրենքների և սահմանադրության հակասությունները:
«Ֆիլմի պատրաստման աշխատանքները սկսվել են մոտավորապես մեկ տարի 3-4 ամիս առաջ: Երբ սկսում էինք, մտածում էինք, որ, գուցե, 2010 թվականի մարտի մեկին հասցնենք ֆիլմը, բայց աշխատանքի ահագնացող ծավալը ցույց տվեց, որ նման ֆիլմ ստեղծելու համար նույնիսկ մեկ-մեկուկես տարին բավական քիչ է», - ասել է Պասկևիչյանը:
Ըստ նրա` բավական նյութ փաստերի առումով ունեին նաև լրատվամիջոցները: Հրապարակախոսը շնորհակալ է նաև դրանք տրամադրելու համար:
Ֆիլմը դիտելուց հետո կարելի է հասկանալ մարտի 1-ի պատճառները, հետևանքները ու դրանց ապաշնորհ կերպով կոծկելու փորձերը, նկատել է բանախոսը. «Ինքներդ էլ կհասկանաք, որ մեր բոլոր դժբախտությունները կապված են հասարակ մարդու, հասարակ քաղաքացու կամարտահայտության իրավունքը սահմանափակելու կամ ոչնչացնելու հետ»:
Նշենք նաև, որ այսօրվանից Մարտի 1 հասարակական կազմակերպությունը տարածում է ֆիլմը, իսկ որպես հասցեատերեր են ընտրված ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաները, խորհրդարանի և կառավարության անդամները, բոլոր այն մարդիկ, որոնք, հավելել է Տիգրան Պասկևիչյանը, պետք է հասկանան, որ որոշումներ կայացնելուց հարկավոր է զգույշ լինել և պատասխանատվություն զգալ ժողովրդի առջև:
Ֆիլմը կստանան նաև Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը և 2008 թվականին ՀՀ ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը:
Հրապարակախոսը նշել է նաև, որ իշխանության մեջ ևս կան բազմաթիվ մարդիկ, որոնք հասկանում են, որ մարտի 1-ի դեպքերի չբացահայտելը մեծ վնաս է հասցնում Հայաստանին. «Կարծում եմ, այդ մարդիկ էլ այսօր որոշակի գործունեություն ծավալում են, որպեսզի նրանք մնան ստվերում, բայց լինի այդ բացահայտումը»:
«Հայաստանի կորսված գարունը» ֆիլմի հեղինակները նամակներով կդիմեն Մոսկվա կինոթատրոնին և Երևանում գործող հեռուստաընկերություններին` առաջարկելով ցուցադրել կինոնկարը: «Մենք առաջարկելու ենք ցույց տալ որոշակի վճարի դիմաց: Եթե հեռուստաընկերությունները պատրաստ են վաճառել {եթերային ժամանակը}, մենք ֆիլմը կտրամադրենք ցուցադրության համար», - ասել է նա` հավելելով, սակայն, որ նախկինում իր ֆիլմերը հեռուստաընկերությունները չեն ցուցադրել, նույնիսկ համապատասխան վճարի տրամադրման պայմանով:
Կպատրաստվեն նաև ֆիլմի անգլերեն, ռուսերեն և ֆրանսերեն տարբերակները, ինչից հետո այն կուղարկվի Հայաստանից դուրս գործող կազմակերպություններին: Իսկ այսօր արդեն այն ստացել են ՀՀ-ում գործող բոլոր դեսպանատներն ու միջազգային կառույցների ներկայացուցչությունները:

Кочарян и Осканян получат фильм о 1 марта «Потерянная весна Армении»
1 марта – одна из важнейших и первоочередных проблем армянского государства. Об этом заявил публицист Тигран Паскевичян в ходе презентации 124-минутного документального фильма «Потерянная весна Армении» режиссера Ара Шириняна. Сценарий к фильму написал сам Паскевичян.
«Я не представляю другой проблемы, которую можно поставить выше 1 марта», - отметил он.
Картина состоит из двух частей, первая из которых рассказывает о событиях с сентября 2007 по 1 марта 2008 года: предвыборная ситуация, президентские выборы и поствыборные события вплоть до 1 марта. Тогда в результате силового разгона мирной демонстрации, протестующей против опубликованных ЦИК результатов голосования, погибли 10 человек, сотни сторонников оппозиции были арестованы, семеро из них до сих пор находятся за решеткой.
А вторая часть картины представляет события 1 марта и рассказывает о том, что на них до сих не пролит свет. Особое внимание авторы фильма обратили на упущения прокуратуры и других структур. Кроме того, перед ними стояла задача показать «разногласия между произошедшим и Конституцией Армении».
«Начиная, мы думали, что снимем фильм к 1 марта 2010 года, но все увеличивающийся объем работы показал, что для создания фильма недостаточно даже года или полутора лет», - сказал Паскевичян.
По его словам, достаточно материалов было и у СМИ, за предоставление которых публицист выразил благодарность.
После просмотра фильма можно понять причины событий 1 марта, последствия и бездарные попытки их скрыть, заметил он: «Вы сами убедитесь, что все наши беды связаны с ограничением или лишением права на волеизъявление простого человека, простого гражданина».
Отметим также, что с сегодняшнего дня общественная организация «1 марта» начинает распространение фильма, а в качестве адресатов избраны высокопоставленные должностные лица Армении, члены правительства и парламента, то есть все те, «кто должен понять, что, принимая решения, нужно быть осторожнее и понимать ответственность перед народом».
Фильм получат также второй президент Армении Роберт Кочарян и экс-глава МИД Вардан Осканян, которые оставались в тот период на своих должностях и выступали с объяснением происходящего, в частности, указывая на соразмерность применения силы и невозможность поступить иначе.
По мнению Паскевичяна, во власти также есть люди, которые понимают, что нераскрытие событий 1 марта наносит большой вред Армении: «Я думаю, эти люди также предпринимают шаги, чтобы раскрыть эти события и одновременно оставаться в тени».
Авторы фильма «Потерянная весна Армении» в письменном виде обратятся к администрации кинотеатра «Москва» и руководствам армянских телеканалов с предложением показать фильм.
«Мы предложим провести показ за некотороую плату. Если телеканалы готовы продать нам эфирное время, то мы предоставим им фильм для показа», - отметил он. Однако, по его словам, в прошлом телевидение отказывалось показывать его фильмы, даже за деньги.
Лента будет переведена на английский, русский и французский языки, после чего ее отправят действующим зарубежом организациям. В Армении фильм уже получили все посольства и представительства международных структур.