Ալիևը կրկին հայերին «առանց հող» է թողել
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, հանդես գալով Գիտությունների ազգային ակադեմիայում, տեղի գիտնականներին կոչ է արել շարունակել աշխատել այն գիտական աշխատությունների վրա, որոնք կոչված են հիմնավորելու «ադրբեջանցիների պատմական իրավունքները» Մեծ Կովկասի ողջ տարածշրջանում:
Իր ելույթի սկզբում Ալիևը հայտարարել է, որ «հայկական պետականությունը ծագել է ադրբեջանական պատմական հողերի վրա»: Մասնավորապես, Ալիևը նշել է, որ Հայաստանի հարավում գտնվող Սյունիքի մարզը, որը բաժանում է Ադրբեջանը Թուրքիային սահմանակից Նախիջևանից, «արհեստականորեն հայերին փոխանցված հին ադրբեջանական տարածք է»:
«Սա շատ բացասական հետևանքներ ունեցավ: Այն բաժանեց ողջ թյուրքական աշխարհը: Ճիշտ է` մենք ջանում ենք, և հետագայում էլ անելու ենք ամեն հնարավորը` քաղաքական քայլերով, տնտեսական նախաձեռնություններով, թյուրքալեզու պետությունների հանդիպումների միջոցով միավորելու ողջ թյուրքական աշխարհը: Սակայն աշխարհագրական տեսանկյունից թյուրքական աշխարհն այսօր մասնատված է» ,- նախագահի խոսքերն են փոխանցում ադրբեջանական ԶԼՄ-ները:
Եզրափակիչ խոսքում Ալիևն իր դիրքորոշումն է արտահայտել Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի անվան վերաբերյալ: «Խանկենդի քաղաքը Ստեփանակերտ չէ, այլ հենց Խանկենդի է: Ստեփանակերտն այդպես են կոչել ավազակային ջոկատի ղեկավար Շահումյանի անունով (Բաքվի 26 կոմիսարների առաջնորդ - խմբ.): Ես բազմիցս խոսել եմ այն մասին, որ եթե այս տարածքները պատմական անուններ ունենային, հայերը դրանք անպայման կվերականգնեին»:

Azerbaijani President Ilham Aliyev, speaking at the country's National Academy of Sciences, urged local scientists to continue working on scientific activities which are designed to justify "the historical rights of Azerbaijanis" in the entire Greater Caucasus region.
He began his speech by stating that the "Armenian state emerged on historical Azerbaijani lands." In particular, Aliyev called Armenia's southern region of Syunik, which separates Azerbaijan from the Nakhchivan exclave bordering Turkey, "ancient Azerbaijani land artificially transferred to Armenia."
"This had a very negative impact. This divided the entire Turkic world. It's true, we are trying and we will do everything in the future, through political moves, economic initiatives, summits of Turkic states to unite all of the Turkic world. But from a geographical point of view, the Turkic world today is divided," report Azerbaijani media conveying the president's words.
Aliyev concluded by stating his views on the name of the capital of Nagorno-Karabakh, Stepanakert. "The city of Khankendi is not Stepanakert, it's Khankendi. Stepanakert was named as such after the leader of the bandit squad Shahumyan [leader of the 26 Baku Commissars]. I have repeatedly said if this town had a historical name, the Armenians would've definitely restored it."