Ալիևը կրկին հայերին «առանց հող» է թողել
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, հանդես գալով Գիտությունների ազգային ակադեմիայում, տեղի գիտնականներին կոչ է արել շարունակել աշխատել այն գիտական աշխատությունների վրա, որոնք կոչված են հիմնավորելու «ադրբեջանցիների պատմական իրավունքները» Մեծ Կովկասի ողջ տարածշրջանում:
Իր ելույթի սկզբում Ալիևը հայտարարել է, որ «հայկական պետականությունը ծագել է ադրբեջանական պատմական հողերի վրա»: Մասնավորապես, Ալիևը նշել է, որ Հայաստանի հարավում գտնվող Սյունիքի մարզը, որը բաժանում է Ադրբեջանը Թուրքիային սահմանակից Նախիջևանից, «արհեստականորեն հայերին փոխանցված հին ադրբեջանական տարածք է»:
«Սա շատ բացասական հետևանքներ ունեցավ: Այն բաժանեց ողջ թյուրքական աշխարհը: Ճիշտ է` մենք ջանում ենք, և հետագայում էլ անելու ենք ամեն հնարավորը` քաղաքական քայլերով, տնտեսական նախաձեռնություններով, թյուրքալեզու պետությունների հանդիպումների միջոցով միավորելու ողջ թյուրքական աշխարհը: Սակայն աշխարհագրական տեսանկյունից թյուրքական աշխարհն այսօր մասնատված է» ,- նախագահի խոսքերն են փոխանցում ադրբեջանական ԶԼՄ-ները:
Եզրափակիչ խոսքում Ալիևն իր դիրքորոշումն է արտահայտել Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի անվան վերաբերյալ: «Խանկենդի քաղաքը Ստեփանակերտ չէ, այլ հենց Խանկենդի է: Ստեփանակերտն այդպես են կոչել ավազակային ջոկատի ղեկավար Շահումյանի անունով (Բաքվի 26 կոմիսարների առաջնորդ - խմբ.): Ես բազմիցս խոսել եմ այն մասին, որ եթե այս տարածքները պատմական անուններ ունենային, հայերը դրանք անպայման կվերականգնեին»:

Алиев вновь оставил армян «без земли». Досталось и лидеру Бакинской коммуны
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая в Национальной академии наук призвал местных ученых продолжать работать на трудами, призванными обосновать «исторические права азербайджанцев» на земли по всему региону Большого Кавказа.
Он начал с заявления о том, что «армянское государство возникло на исторических азербайджанских землях». В частности Алиев назвал Сюникскую область на юге Армении, которая отделяет от Азербайджана граничащий с Турцией эксклав Нахичевань, «древней азербайджанской землей, искусственно переданной Армении».
«Это имело очень большие негативные последствия. Это расчленило весь тюркский мир. Правда, мы стараемся и будем стараться политическими шагами, экономическими инициативами, проведением саммитов тюркоязычных государств объединить весь тюркский мир. Но с географической точки зрения тюркский мир сегодня расчленен», - передают слова президента азербайджанские СМИ.
В заключение Алиев излжил свои взгляды по поводу названия столицы Карабаха Степанакерт: «Город Ханкенди – это не Степанакерт, а Ханкенди. Степанакерт был назван именем главаря бандитского отряда Шаумяна (лидер 26 Бакинских коммисаров - ред.). Я неоднократно говорил о том, что если бы этот населенный пункт имел историческое название, то армяне восстановили его».