Ապրիլի 24-ին հայազգի զինծառայողի մահը պատահականություն չէ, հազմոված է նշանածը
Թուրքիայի քաղաքացի հայազգի զինծառայող Սևակ Շահին Բալիկչիի ողբերգական մահը, որը գրանցվել էր ապրիլի 24-ին, չէր կարող պատահականություն լինել, ինչպես հայտարարում են պաշտոնական աղբյուրները: Այս մասին թուրքական ԶԼՄ-ներին հաղորդել է  երիտասարդ զինծառայողի նշանածը:
Սևակ Շահին Բալիկչին մահացել է կիրակի, երբ, համաձայն պաշտոնական վարկածի, նրա ընկերոջ հրացանը պատահաբար կրակել է: Զինվորականներից մեկը հայտնել է, որ տղաները «կատակում էին» իրենց հրացաններով նախքան միջադեպը: Բալիկչիի ընտանիքը նշել է, որ հավատում է պաշտոնական վարկածին`նշելով, որ մահվան օրը պարզապես տարօրինակ կերպով  համընկնել է ապրիլի 24-ի հիշատակի օրվա հետ:
Այդուհանդերձ, Today's Zaman-ը գրում է, որ երիտասարդի նշանած Մելանի Քումրույանը չի հավատում Բալիքչիի մահվան պատահականությանը: Բազմաթիվ թուրքական լրատվամիջոցների հետ զրույցում աղջիկը հայտարարել է. «Արդեն հետաքննություն է ընթանում: Ես ցանկանում եմ, որպեսզի ճշմարտությունը հնարավորինս շուտ բացահայտվի: Չեմ կարծում, որ այդ ամենը պատահել է կատակի արդյունքում: Ես Սևակին շատ լավ գիտեմ: Նա հրացանի հետ խաղ չէր անի»:
Քումրույանը և Բալիկչին ապրում էին Ստամբուլի Քուրթուլուշ արվարձանում: Երիտասարդները հանդիպել են 17 տարեկանում, երկու տարի առաջ նշանվել են: Քումրույանը նշել է, որ Սևակն իրեն ամեն օր հաղորդագրություններ էր ուղարկում: Հաղորդագրություններից մեկի մասին Քումրույանը պատմել է Radikal daily-ի հետ, որը Սևակն ուղարկել էր ապրիլի 24-ի առավոտյան: Հաղորդագրության մեջ ասված էր. «Բարի լույս իմ հրեշտակ: Դու երբեք ինձ միայնակ չես թողել: Քո մաքուր սիրտն ինձ համար ամեն ինչից թանկ է: Ես երջանկություն և սեր եմ գտել քո մեջ: Ես երբեք և ոչ մեկին կյանքում այդքան չեմ սիրել, որքան քեզ»:
«Նրանք ասում են, որ դեպքը պատահել է առավոտյան ժամը 8-ին: Ես արթնացել եմ ժամը 9-ին: Նա ինձ հիասքանչ սիրային հաղորդագրություն էր ուղարկել ինչպես միշտ: Ես չեմ կարող նկարագրել այս ցավի չափերը: Ընդամենը 3 շաբաթ էր մնացել, որպեսզի նա տուն վերադառնար»,- շարունակում է Քումրույանը:
The Sabah daily-ի հետ զրույցում Քումրույանն ասել է հետևյալը. «Ես չեմ հավատում, որ դա պատահականություն էր: Ավագ սերժանտը ծեծել էր նրան 50 լիրա պարտքի համար»:

The tragic death of an Armenian-Turkish private serving in the military on April 24 — the day of commemoration for victims of the Armenian Genocide of 1915 — could not have been an accident, as was officially claimed, the young man's fiancée has said, reports Sunday's Zaman.
Pvt. Sevag Şahin Balıkçı (25) died on Sunday when, according to official reports, his friend's rifle accidentally discharged. The military said the two boys were “joking around” with their rifles before the accident. Balıkçı's family said they believed the official statement, saying it was only a strange coincidence that their son died on April 24, which was also Easter Sunday.
However, his fiancée, Melani Kumruyan, does not believe that Balıkçı's death was accidental. In statements made to various Turkish newspapers yesterday, she said, “An investigation into this is under way. I want the truth to come out as soon as possible. I don't think it happened when they were joking around. I knew Sevag really well. He was not someone who would joke around with guns.”
Kumruyan and Balıkçı, who both lived in the Kurtuluş neighborhood of İstanbul, met when they were 17 and got engaged with the blessing of both families two years ago. Kumruyan says Balıkçı sent her a text message every morning. She shared his last message with the Radikal daily, sent at 7:30 am on April 24. The intimate message says, “Parluys (Good Morning) my daisy-smelling angel. You never left me alone. Your clean heart is more important to me than anything else. I found happiness and love in you. I've never loved anything in my life as much as I love you.”
“They say it happened around 8 am I woke up around 9 that morning. He had sent me wonderful messages of love around 7:30, like he always does. I can't express the immenseness of the pain. There were only three weeks left for him to come home,” Kumruyan continued.
The Sabah daily quoted her as saying: “I don't believe that it was an accident at all. The senior sergeant had beaten him up over a lost 50 lira bill.”
Meanwhile, the Kozluk Criminal Court of Peace released the private who shot Balıkçı pending trial. The court said it didn't see any premeditation or deliberate act in the accident. However, the Kozluk Prosecutor's Office has criticized the release of the private — whose name was not disclosed — and filed for his arrest.