Ապրիլի 24-ին հայազգի զինծառայողի մահը պատահականություն չէ, հազմոված է նշանածը
Թուրքիայի քաղաքացի հայազգի զինծառայող Սևակ Շահին Բալիկչիի ողբերգական մահը, որը գրանցվել էր ապրիլի 24-ին, չէր կարող պատահականություն լինել, ինչպես հայտարարում են պաշտոնական աղբյուրները: Այս մասին թուրքական ԶԼՄ-ներին հաղորդել է  երիտասարդ զինծառայողի նշանածը:
Սևակ Շահին Բալիկչին մահացել է կիրակի, երբ, համաձայն պաշտոնական վարկածի, նրա ընկերոջ հրացանը պատահաբար կրակել է: Զինվորականներից մեկը հայտնել է, որ տղաները «կատակում էին» իրենց հրացաններով նախքան միջադեպը: Բալիկչիի ընտանիքը նշել է, որ հավատում է պաշտոնական վարկածին`նշելով, որ մահվան օրը պարզապես տարօրինակ կերպով  համընկնել է ապրիլի 24-ի հիշատակի օրվա հետ:
Այդուհանդերձ, Today's Zaman-ը գրում է, որ երիտասարդի նշանած Մելանի Քումրույանը չի հավատում Բալիքչիի մահվան պատահականությանը: Բազմաթիվ թուրքական լրատվամիջոցների հետ զրույցում աղջիկը հայտարարել է. «Արդեն հետաքննություն է ընթանում: Ես ցանկանում եմ, որպեսզի ճշմարտությունը հնարավորինս շուտ բացահայտվի: Չեմ կարծում, որ այդ ամենը պատահել է կատակի արդյունքում: Ես Սևակին շատ լավ գիտեմ: Նա հրացանի հետ խաղ չէր անի»:
Քումրույանը և Բալիկչին ապրում էին Ստամբուլի Քուրթուլուշ արվարձանում: Երիտասարդները հանդիպել են 17 տարեկանում, երկու տարի առաջ նշանվել են: Քումրույանը նշել է, որ Սևակն իրեն ամեն օր հաղորդագրություններ էր ուղարկում: Հաղորդագրություններից մեկի մասին Քումրույանը պատմել է Radikal daily-ի հետ, որը Սևակն ուղարկել էր ապրիլի 24-ի առավոտյան: Հաղորդագրության մեջ ասված էր. «Բարի լույս իմ հրեշտակ: Դու երբեք ինձ միայնակ չես թողել: Քո մաքուր սիրտն ինձ համար ամեն ինչից թանկ է: Ես երջանկություն և սեր եմ գտել քո մեջ: Ես երբեք և ոչ մեկին կյանքում այդքան չեմ սիրել, որքան քեզ»:
«Նրանք ասում են, որ դեպքը պատահել է առավոտյան ժամը 8-ին: Ես արթնացել եմ ժամը 9-ին: Նա ինձ հիասքանչ սիրային հաղորդագրություն էր ուղարկել ինչպես միշտ: Ես չեմ կարող նկարագրել այս ցավի չափերը: Ընդամենը 3 շաբաթ էր մնացել, որպեսզի նա տուն վերադառնար»,- շարունակում է Քումրույանը:
The Sabah daily-ի հետ զրույցում Քումրույանն ասել է հետևյալը. «Ես չեմ հավատում, որ դա պատահականություն էր: Ավագ սերժանտը ծեծել էր նրան 50 լիրա պարտքի համար»:

Невеста турецкого солдата-армянина не верит в версию его гибели
Трагическая смерть гражданина Турции, военнослужащего армянского происхождения Севака Шахина Баликчи 24 апреля – в День памяти жертв Геноцида армян - не может быть случайностью, как об этом сообщают официальные источники. Об этом в беседе с турецкими СМИ заявила невеста погибшего.
Согласно официальной версии, Баликчи скончался от случайного выстрела из ружья сослуживца. По словам одного из солдат, до инцидента «ребята шутили» с автоматами. Семья Баликчи заявляет, что верит официальной версии, а день смерти, по словам членов семьи, странным образом совпал с днем памяти жертв Геноцида.
Тем не менее, согласно публикации Today’s Zaman, невестка жертвы инцидента Мелани Кумруян не верит в случайность смерти Баликчи: «Следствие уже начато. Я хочу, чтобы правда была максимально выявлена. Я очень хорошо знаю Севака. Он бы не стал играть с автоматом».
Севаку было 25 лет. Кумруян и Баликчи жили в пригороде Стамбула., познакомились в 17 лет, обручились 2 года назад. По словам Кумурян, Севак отправлял смс каждый день. Об одном из сообщений она рассказала Radikal daily. Оно было отправлено утром 24 апреля. В смс говорилось: «Доброе утро, мой ангел. Ты никогда не оставляла меня одного. Твое чисто сердце для меня дороже всего. В тебе я нашел счастье и любовь. Я никогда и никого не любил так как, тебя».
«Они говорят, что инцидент произошел в 8 утра. Я проснулась в 9. Он, как всегда, прислал мне замечательное любовное сообщение. Мне трудно описать эту боль. До его возвращения домой оставалось всего 3 недели», - сказала Кумруян.
В интервью Sabah daily невеста Баликчи сказала следующее: «Я не верю, что это случайность. Его избил старший сержант за долг в 50 лир».