Հայաստանում լրագրողները կատարողներ են. խնդիրների մասին տոնի ժամանակ
Մայիսի 3-ին նշվող մամուլի ազատության համաշխարհային օրվան ընդառաջ այսօր Երևանում կայացավ «Մամուլի ազատության ժամանակ 2011» մրցանակաբաշխությունը, որի դափնեկիր դարձավ «Հետք» էլեկտրոնային կայքի գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանը: Մրցանակը շնորհվեց «անկախ դիրքորոշման, հետաքննական լրագրության մեջ ունեցած ավանդի և մասնագիտական խիզախության» համար:
Ժուռնալիստների միության նախագահ Աստղիկ Գևորգյանը խոսքը գործընկերներին փոխանցելուց առաջ նշել է, որ այսօր Հայաստանում ԶԼՄ-ները ծանր ժամանակներ են ապրում և առաջարկեց այս տոնական օրը չխոսել խնդիրների մասին: Նշենք, որ Գևորգյանը Երևանի ավագանու անդամ է, ներկայացնում է իշխող ՀՀԿ կուսակցության խմբակցությունը:
Չնայած Գևորգյանի ցանկությանը, Բաղդասարյանը իր կարճ ելույթը նվիրեց ոլորտի խնդիրներին: Նա պատմել է, որ իրեն օրերս դիմել է «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության լրագրողը, ով բողոքում էր, որ իր նյութերը եթեր չեն թողնում կամ խիստ գրաքննության էին ենթարկում:
«Մենք լավ երիտասարդ լրագրողներ ունենք, և իմ ուսանողների մեջ էլ դրանք շատ են, ովքեր, ընկնելով հեռուստատեսություն, դառնում են զուտ կատարողներ: Նրանք չեն էլ փորձում պայքարել խմբագիրների և ԶԼՄ-ի ղեկավարների հետ: Նրանք էգոիստ են, ամեն ինչ թողնում են ինտերնետի վրա», - ասել է Բաղդասարյանը:
Վերջինիս միտքը շարունակել է Երևանի մամուլի ակումբի ղեկավար Բորիս Նավասարդյանը. «Հայաստանում լրագրողները հաճախ սպասում են, որ խոսքի ազատությունն իրենց վրա վերևից իջնի, մինչդեռ համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ դրան հասնում են պայքարի միջոցով»:
Նշենք, որ մրցանակը հանձնվում է 2006 թվականից Երևանի մամուլի ակումբի, Հայաստանի ժուռնալիստների միության, Խոսքի պաշտպանության կոմիտեի, «Ինտերնյուզ» լրատվամիջոցների աջակցության կազմակերպության կողմից:
Նախորդ տարիների մրցանակը ստացել են «Առավոտ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Աբրահամյանը, լրագրող, գրող, հրապարակախոս Տիգրան Պասկևիչյանը, Գյումրիի «Ասպարեզ» ժուռնալիստների ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը: 2009-2010թթ. մրցանակը ոչ մեկին չի շնորհվել, քանի որ, «Ինտերնյուզի» տնօրեն Նունե Սարգսյանի խոսքով, կազմակերպիչները ցանկացել են «նշաձողը պահել»:
Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի նոյեմբերին Էդիկ Բաղդասարյանի վրա հարձակում էր իրականացվել: Տուն վերադառնալիս լրագրողի վրա հարձակվել էր երեք մարդ, որի հետևանքով Բաղդասարյանը գլխի վնասվածք էր ստացել: Հանցագործները լրագրողից լուսանկարչական սարքն էին գողացել: Ավելի ուշ Բաղդասարյանը նշել էր, որ հարձակումը կարող է կապված լինել իր լրագրողական գործունեության հետ, քանի որ իր կայքը քաղաքական գործիչների և օլիգարխների մասին հոդվածներ է տպագրում:

Журналисты в Армении исполняют чужую волю. О проблемах в профессиональный праздник
В канун Всемирного дня печати в Ереване состоялась церемония награждения «Время свободы прессы 2011», лауреатом которой «за независимую позицию, вклад в расследовательскую журналистику и профессиональную храбрость» стал главный редактор интернет-издания «Хетк.ам» («След») Эдик Багдасарян.
Председатель Союза журналистов Астхик Геворкян перед тем, как передать слово другим отметила, что сейчас СМИ Армении переживают тяжелые времена и предложила «в этот праздничный день не говорить о плохом». Отметим, что Геворкян является членом руковдящего органа столицы - Совета старейшин Еревана, куда она попала по списку правящей Республиканской партии.
Несмотря на это, лауреат премии свое краткое выступление посвятил проблемам сферы. «На днях журналистка телекомпании «Еркир Медиа» жаловалась мне на то, что ее материалы не пускают в эфир, подвергают жесткой цензуре. У нас есть молодые отличные журналисты и среди моих студентов их много, но они попадают на ТВ и становятся сухими исполнителями чужой воли. Журналисты не борются с редакторами и руководителями на телевидении, не отвоевывают свободное пространство, оставляя все на интернет».
Мысль Багдасаряна продолжил руководитель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян: «Чаще всего журналисты в Армении ждут, пока свобода слова снизойдет на них, тогда как мировой опыт показывает, что за нее надо бороться».
Премию в 2006 году инициировали Ереванский пресс-клуб, Союз журналистов Армении, Интерньюз-Армения и Комитет защиты свободы слова. С тех пор премию получали редактор газеты «Аравот» Арам Абраамян, писатель и журналист Тигран Паскевичян, председатель Гюмрийского клуба журналистов «Аспарез» Левон Барсегян. В 2009-2010 гг. премию никто не получал, так как, по признанию директора местного офиса «Интерньюз», организаторы хотели «держать планку».
Напомним, что в ноябре 2008 года на главу Ассоциации журналистов-расследователей Армении Эдика Багдасаряна было совершено нападение.
На возвращавшегося с работы Багдасаряна в Ереване напали три человека, в результате чего журналист получил травмы головы. Один из нападавших ударил Багдасаряна камнем по голове. Кроме того, преступники отняли у журналиста фотоаппарат.
Позднее он заявил, что мотивом преступления могла стать его профессиональная деятельность, так как его сайт периодически публикует материалы, имеющие отношение к деятельности политиков и олигархов.