Հայաստանին 27 միլիոն դոլար կտրամադրեն աղքատության կրճատման համար
ԱՄՆ Միջազգային Զարգացման Գործակալության Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտնօրենի ավագ տեղակալ Ռոբերտա Մահոնին ապրիլի 30-ին Հայաստան է ժամանել քառօրյա աշխատանքային այցով, որի ընթացքում հանդիպել է ՀՀ կառավարության, մասնավոր հատվածի, գործընկեր կազմակերպությունների և Սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ: Կողմերը քննարկել են Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերություններն ու ԱՄՆ օժանդակության ծրագրերը ժողովրդավարության, տնտեսական աճի, առողջապահական ու սոցիալական բարեփոխումների բնագավառներում, ինչպես նաև Հայաստանի զարգացման մարտահրավերները:
Տիկին Մահոնին Երևանում այցելեց ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ իրականացվող մի քանի ծրագրեր, ներառյալ` Մայքրոսոֆթ նորարարական կենտրոնը և Կանանց աջակցության կենտրոնը, որը ծառայություններ է տրամադրում ընտանեկան բռնության զոհ դարձած կանանց և նրանց ընտանիքներին:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն այս տարի Հայաստանին կտրամադրի 27 միլիոն ԱՄՆ դոլարի օժանդակություն` ուղղված աղքատության կրճատմանը, օրենքի գերիշխանության իրագործմանը, առողջապահական ծառայությունների և սոցիալական նպաստների հասանելիությանը, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի և ենթակառուցվածքի հզորացմանը, հայտնում են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից:

Home / Armenia / US Government to Provide $27 Million to Armenia for Poverty Reduction
USAID Senior Deputy Assistant Administrator for Europe and Eurasia Roberta Mahoney arrived in Armenia on Apr. 30 on a four-day working visit, during which time she met with representatives of the Armenian government, private sector, partner organizations and the diaspora, reads a USAID press release disseminated by the US Embassy in Armenia today.
The parties discussed US-Armenia bilateral relations, USAID assistance programs in the areas of democracy, economic growth, health and social reform, and Armenia’s development challenges.
Mahoney visited several USAID-supported projects in Yerevan, including the nearly established Microsoft Innovation Center and the Women’s Support Center which provides services for victims of domestic violence and their families.
SDAA Mahoney’s visit highlighted USAID’s nearly two decades of strong partnership with Armenia. The US Government will provide $27 million assistance to Armenia this year aimed at reducing poverty, improving rule of law, providing better access to health care and social benefits, and strengthening the private sector and infrastructure.