Հակասական վկայությունները. Թուրքիայում զոհված հայազգի զինվորի մահը պատահական չէ՞ր
Ապրիլի 24-ին թուրքական զորամասերից մեկում զոհված հայազգի զինծառայող Սևակ Բալիկչիի (լուսանկարում` աջից) մահվան մասին նոր մանրամասներ են ի հայտ գալիս: Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի զինվորական ղեկավարությունը ներկայացնում է տեղի ունեցածը որպես դժբախտ պատահար: Համաձայն պաշտոնական աղբյուրների, Բալիկչին մահացել էր ընկերների հետ «կատակելու» ընթացքում զենքի անզգույշ օգտագործման հետևանքով, մինչդեռ Սևակի նշանածը` Մելանի Քումրույանը համոզմունք է հայտնել, որ զինծառայողի մահը չէր կարող պատահականության հետևանք լինել:
«Ակօս» օրաթերթի փոխանցմամբ, հայտնի է դարձել Սևակի վրա կրակած զինվորի անունը, դա Քիվանչ Աղաօղլուն է: Զրուցելով քննիչների հետ` նա հետևյալ պատմությունն է ներկայացրել. «Այդ օրը, ժամը 10:30-ի սահմաններում 8 ընկերներով ցանկապատի փշալարերն էինք ամրացնում: Թե իմ, թե ընկերներիս անվտանգությունն ապահովելու համար փամփուշտ էի տեղադրել զենքիս մեջ: Հրացանի փողը վերև էր նայում: Զենքը վայր դնելու պահին հանկարծ կրակեց: Ես փշալարերի մի կողմում էի, իսկ Սևակը` մյուս: Մեր միջև հազիվ մեկ-երկու մետր հեռավորություն կար: Նախ, կարծեցի` կատակում է: Հետո հասկացա, որ իրեն է դիպել»:
Սակայն հարցաքննության ժամանակ դեպքի ականատես, զինծառայող Հալիլ Էքշին հերքել է Աղաօղլուի խոսքերը. «Մեր աշխատելու պահին Քիվանչը փամփուշտ դրեց զենքի մեջ և ուղղեց Սևակի վրա: Բոլորս ծիծաղեցինք: Զենքը հանկարծ կրակեց: Տեսանք, թե փամփուշտը Սևակի աջ կողմից մտավ ու ձախից դուրս եկավ»:
Սևակ Բալիկչիի փաստաբան Ջեմ Հալավուրթը նշել է, որ աշխատանքների պահին ներկա են եղել միայն զինծառայողները,իսկ սպայի բացակայությունը կարելի է թերացում համարել: Զինվորական կանոնակարգի  խախտում է համարվում նաև այն, որ սպայի բացակայության պայմաններում զինվորը զենքը լիցքավորել էր մարտական փամփուշտով:
Փաստաբանի խոսքով` ականատեսների վկայությունները մակերեսային են և հակասական:
«Տպավորություն կար, որ ականատեսները պատվիրված էին: Բոլոր զինվորները հայտնեցին, թե դեպքն արկած է: Բայց դեպքի պատահելու ձևը մեզ համոզիչ չի թվում», - նշել է Հալավուրթը:
Նրա խոսքով` կասկածի տեղիք է տալիս նաև այն փաստը, որ դեպքը տեղի է ունեցել 11:00-ի սահմաններում, սակայն փաստաթղթերը սկսել են կազմել 17:00-ին:

Contradicting Testimonies: Armenian Conscript Killed in Turkey Accidental or Not?
New details have come to light regarding the tragic death on Apr. 24 of Armenian-Turkish Pvt. Sevag Şahin Balıkçı (pictured, right) serving in Turkey's military. Recall, Turkey's military officials claim the death was an accident. According to official reports, Balıkçı's friend’s rifle accidentally discharged when the military said the two boys were “joking around” with their rifles. Balıkçı’s family said they believed the official statement, saying it was only a strange coincidence that their son died on April 24; however, his fiancée, Melani Kumruyan, does not believe that Balıkçı’s death was accidental.
According to Istanbul-based bilingual Armenian-Turkish weekly Agos, the name of the person who shot Balıkçı has become known: Kıvanç Ağaoğlu. Speaking to investigators, Ağaoğlu described the following story: "That day, at around 10:30 am, we were strengthening the barbed wire on the fence with 8 friends. To ensure my and my friends' security, I had put bullets in my gun. The barrel of the gun was pointing up. The gun suddenly fired while I was putting it down. I was on one side of the barbed wire; Sevag, on the other. There was barely 1–2 meters between us. First, I thought he was joking. Then I understood that the shot hit him."
However, during questioning, a witness, soldier Khalil Ekshi , refuted Ağaoğlu's remarks: "While we were working, Kıvanç loaded his gun and aimed it at Sevag. We all laughed. The gun suddenly fired. We saw that the bullet entered Sevag's right side and came out on the left."
Sevag's attorney Cem Halavurt noted that only the soldiers were present at the time, and the absence of a senior officer can be considered a violation. Also considered a violation of military regulations is the fact that in the absence of a senior officer, a conscript loaded his weapon with live ammunition.
According to the attorney, the witness testimonies are superficial and contradictory. "There's a sense that the witnesses are hired. All the soldiers claimed that the incident was an accident. But the way it happened doesn't seem convincing to us."
Halavurt considers it questionable that the incident occurred at around 11 am, while the documents began to be put together at 5 pm.