Հակասական վկայությունները. Թուրքիայում զոհված հայազգի զինվորի մահը պատահական չէ՞ր
Ապրիլի 24-ին թուրքական զորամասերից մեկում զոհված հայազգի զինծառայող Սևակ Բալիկչիի (լուսանկարում` աջից) մահվան մասին նոր մանրամասներ են ի հայտ գալիս: Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի զինվորական ղեկավարությունը ներկայացնում է տեղի ունեցածը որպես դժբախտ պատահար: Համաձայն պաշտոնական աղբյուրների, Բալիկչին մահացել էր ընկերների հետ «կատակելու» ընթացքում զենքի անզգույշ օգտագործման հետևանքով, մինչդեռ Սևակի նշանածը` Մելանի Քումրույանը համոզմունք է հայտնել, որ զինծառայողի մահը չէր կարող պատահականության հետևանք լինել:
«Ակօս» օրաթերթի փոխանցմամբ, հայտնի է դարձել Սևակի վրա կրակած զինվորի անունը, դա Քիվանչ Աղաօղլուն է: Զրուցելով քննիչների հետ` նա հետևյալ պատմությունն է ներկայացրել. «Այդ օրը, ժամը 10:30-ի սահմաններում 8 ընկերներով ցանկապատի փշալարերն էինք ամրացնում: Թե իմ, թե ընկերներիս անվտանգությունն ապահովելու համար փամփուշտ էի տեղադրել զենքիս մեջ: Հրացանի փողը վերև էր նայում: Զենքը վայր դնելու պահին հանկարծ կրակեց: Ես փշալարերի մի կողմում էի, իսկ Սևակը` մյուս: Մեր միջև հազիվ մեկ-երկու մետր հեռավորություն կար: Նախ, կարծեցի` կատակում է: Հետո հասկացա, որ իրեն է դիպել»:
Սակայն հարցաքննության ժամանակ դեպքի ականատես, զինծառայող Հալիլ Էքշին հերքել է Աղաօղլուի խոսքերը. «Մեր աշխատելու պահին Քիվանչը փամփուշտ դրեց զենքի մեջ և ուղղեց Սևակի վրա: Բոլորս ծիծաղեցինք: Զենքը հանկարծ կրակեց: Տեսանք, թե փամփուշտը Սևակի աջ կողմից մտավ ու ձախից դուրս եկավ»:
Սևակ Բալիկչիի փաստաբան Ջեմ Հալավուրթը նշել է, որ աշխատանքների պահին ներկա են եղել միայն զինծառայողները,իսկ սպայի բացակայությունը կարելի է թերացում համարել: Զինվորական կանոնակարգի  խախտում է համարվում նաև այն, որ սպայի բացակայության պայմաններում զինվորը զենքը լիցքավորել էր մարտական փամփուշտով:
Փաստաբանի խոսքով` ականատեսների վկայությունները մակերեսային են և հակասական:
«Տպավորություն կար, որ ականատեսները պատվիրված էին: Բոլոր զինվորները հայտնեցին, թե դեպքն արկած է: Բայց դեպքի պատահելու ձևը մեզ համոզիչ չի թվում», - նշել է Հալավուրթը:
Նրա խոսքով` կասկածի տեղիք է տալիս նաև այն փաստը, որ դեպքը տեղի է ունեցել 11:00-ի սահմաններում, սակայն փաստաթղթերը սկսել են կազմել 17:00-ին:

По факту гибели турецкого солдата-армянина дают противоречивые показания
Появляются новые подробности о смерти военнослужащего армянского происхождения Севака Баликчи (на фото - справа), погибшего 24 апреля в одной из турецких воинских частей.
Военное руководство Турции заявило, что случившееся - несчастный случай. Согласно официальным источникам, Баликчи скончался из-за неосторожного обращения с оружием. Между тем, его невеста Мелани Кумруян не считает смерть Баликчи случайностью.
Как пишет газета «Акос», уже известно имя выстрелившего в Севака Баликчи солдата – Киванч Агаоглу. В беседе со следователями он рассказал: «В этот день около 10:30 часов мы с восемью друзьями укрепляли на заборе колючую проволоку. Для обеспечения нашей с друзьями безопасности я зарядил свое оружие. Ствол автомата смотрел вверх. Он неожиданно выстрелил в тот момент, когда я клал его на землю. Севак стоял с другой стороны колючей проволоки на расстоянии 1-2 метров. Сначала я подумал, что он шутит. Потом понял, что пуля попала в него».
Однако в ходе допроса свидетель, военнослужащий Халил Экши опроверг слова Агаоглу: «Во время нашей работы Киванч зарядил оружие и направил на Севака. Мы все рассмеялись. Оружие неожиданно выстрелило. Мы увидели, что пуля вошла с правой стороны и вылетела с левой».
Адвокат погибшего Джем Халавурт отметил, что во время работы присутствовали только солдаты, и отсутствие офицера можно считать нарушением. Нарушением воинского устава считается и тот факт, что в отсутствие офицера военнослужащий зарядил оружие боевым патроном.
Свидетельства очевидцев адвокат назвал поверхностными и противоречивыми. «Было ощущение, что очевидцев наняли. Все солдаты заявили, что инцидент произошел в результате шутки . Но это не кажется нам убедительным», - отметил Халавурт.
Адвокат считает сомнительным и то, что случай произошел около 11 часов утра, однако документы начали составлять в 17:00. «Возможно, именно в это время солдат и обрабатывали», - заявил адвокат.