Բացօթյա առևտրով զբաղվողներին տեղ են հատկացնում եկեղեցուն հարող տարածքում
Տիգրան Մեծ պողոտայում բացօթյա առևտուր իրականացնողներին Կենտրոն թաղապետարանը տեղ է հատկացրել` Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հարակից տարածքում: Այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում այս մասին ասել են առևտրականները:
«Մեզ խոստացել են, որ այստեղ կարող ենք մեր առևտուրն անել, մինչև մի քիչ հեռու տարածքում շուկան կառուցեն: Եթե էդպես լինի, մենք շատ գոհ կլինենք»,- ասել են քաղաքացիները:
Նշենք, որ երբ մենք գտնվում էինք եկեղեցուն հարող տարածքում, այնտեղ էին նաև քաղաքապետարանի աշխատակիցները: Նրանք պարզել էին, որ եկեղեցին թույլ չի տալիս այդ տարածքում առևտուր անել և փորձում էին շտկել իրավիճակը:
Նրանց խոսքերով, չնայած, որ կան տարաձայնություններ, քաղաքապետարանը կկիրառի համապատասխան օրինական միջոցները, և առևտրականների համար լավագույն որոշումը կկայացվի:
Հիշեցնենք, որ Տիգրան Մեծ պողոտայի` «Այրարատ» կինոթատրոնից ներքև ընկած հատվածում բացօթյա առևտուր իրականացնողները վերջին երեք ամսվա ընթացքում ակտիվորեն պայքարում են բացօթյա առևտուրն արգելող քաղաքապետարանի որոշման դեմ:

Yerevan Street Vendors Say They’ve Been Given Permission to Trade on Church Grounds
Yerevan street traders who work along Tigran Metz Ave. across the street from Rossiya mall have been provided the area surrounding the St. Gregory the Illuminator Cathedral by the Kentron (“Center”) district office to sell their wares, one such vender told Epress.am today.
“They’ve promised us, that we can do trade here, till they build a market in an area a bit further away. If that’s the case, we’ll be very happy,” they said.
However, Yerevan City Hall employees who were on site told Epress.am that the Church doesn’t allow trade on its grounds and they were trying to manage the situation.
According to them, though there are differences, the municipality will apply relevant legal measures and the best decision for the street traders will be made.
Recall, for the last three months, the street traders working this particular strip have been actively fighting against a decision by the Yerevan mayor to ban street trade, which came into effect early this year.