Համմարբերգը կոչ է անում ազատ արձակել Միքայելյանին, Փաշինյանին, Հացպանյանին
Այսօր Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգը հրապարակել է այս տարվա հունվարի 18-ից 21-ը հայաստանյան այցի արդյունքում գրված իր զեկույցը, որի գլուխներից մեկը կոչվում է «Ազատազրկված անձինք»:
Համմարբերգը նշում է, որ ինքը բանտերում հանդիպել է Սասուն Միքայելյանի, Նիկոլ Փաշինյանի և Հարություն Ուռուտյանի հետ:
Ընդունելով այն փաստը, որ հայաստանյան իշխանությունները որոշակի քայլեր են ձեռնարկել 2008 թվականի մարտի 1-2-ի դեպքերի հետևանքով կալանավորված մարդկանց ազատ արձակելու ուղղությամբ՝ Հանձնակատարը շարունակում է լուրջ մտահոգություններ ունենալ այն մարդկանց վերաբերյալ, որոնք շարունակում են մնալ անազատության մեջ: Հանձնակատարը բազմաթիվ վստահելի վկայություններ և այլ տեղեկատվություններ է ստացել, որոնք հստակորեն մատնանշում են մարդու իրավունքների ոտնահարման դեպքերը` կապված 2008 թվականի մարտյան իրադարձությունների քրեական հետաքննության և դատական գործընթացների հետ: Սրանք կասկածի տակ են դնում վերջնական դատավճիռները և դրանց հանդեպ արժանահավատություն չեն ներշնչում:
Հանձնակատարը կոչ է անում Հայաստանի իշխանություններին ազատ արձակել մարտյան դեպքերի հետևանքով դեռևս բանտերում գտնվող ընդդիմության ակտիվիստներին: Սա կարող է նաև նպաստել հայ հասարակության վերքերի ապաքինմանը, որոնք դեռևս խորը արմատներ ունեն քաղաքական բաժանման հետևանքով:
Հանձնակատարը գտնում է, որ բանտում գտնվող Սասուն Միքայելյանի առողջական վիճակի վատթարացման վտանգ կա, և հորդորում է իշխանություններին այս հիմքերի վրա քննարկել նրա շուտափույթ ազատ արձակման հարցը: Հանձնակատարը ողջունում է Հարություն Ուռուտյանի և Ռոման Մնացականյանի ազատ արձակելու քայլը:
Հանձնակատարը կոչ է անում թույլ տալ Նիկոլ Փաշինյանին իր փաստաբանի հետ հանդիպել առանց երրորդ անձի ներկայության: Ավելին, հանձնակատարը գտնում է, որ խնդրահարույց է այն փաստը, որ նախնական կալանքի ժամանակահատվածը չի հաշվվել Փաշինյանի պատժաչափի մեջ և այն նախնական կալանքի ժամանակահատվածի չափով չի կրճատվել: Սա նշանակում է, որ որքան երկար մարդը մնա նախնական կալանքի տակ, որի ընթացքում նա անմեղ է համարվում, այնքան երկար նա պետք է անցկացնի անազատության մեջ վճիռից հետո: Հանձնակատարը կոչ է անում հայաստանյան իշխանություններին ավելի մեծահոգի և արդար տարբերակ ընտրել և քննարկել Նիկոլ Փաշինյանին վաղաժամկետ ազատ արձակելու հնարավորությունը:
Հանձնակատարը կոչ է անում ՀՀ իշխանություներին ազատ արձակել Սարգիս Հացպանյանին` համարելով, որ նա արդեն կարող է վաղաժամկետ ազատ արձակվել, ինչպես նաև հորդորում է լուծում գտնել նրա կարգավիճակի հարցում այնպես, որ նա և նրա ընտանիքը կարողանան մնալ Հայաստանում:
Հանձնակատարը նաև մտահոգված է մարտյան դեպքերի հետևանքով կալանավորված և դեռևս անազատության մեջ գտնվող մարդկանց հարազատների խնդրով, և ցանկանում է հիշեցնել, որ ընդունված չէ մարդկանց նկատմամբ տարբերակված վերաբերմունք դրսևորել այս կամ այն քաղաքական հայացքների համար:

Освободите инакомыслящих. Властям Армении напомнили об отношении к людям
Комиссар Совета Европы по правам человека Томас Хаммарберг опубликовал доклад по итогам визита в Армению 18-21 января. В главе «Заключенные» он пишет, что в тюрьмах встретился с политзаключенными Сасуном Микаеляном, Николом Пашиняном и Арутюном Урутяном.
Учитывая, что армянские власти предприняли определенные меры для освобождения людей, арестованных в результате мартовских событий 2008 года по обвинению в призыве к свержению строя и организации массовых беспорядков (силовой разгон миной демонстрации, протестующей против результатов президентских выборов, гибель 10 человек – ред.), Хаммарберг «продолжает беспокоиться о тех, кто продолжает оставаться в неволе».
Комиссар получил множество «достоверных сведений, четко указывающих на попирание прав человека в ходе следствия по делам, возбужденным в связи с мартовскими событиями 2008 года. Это ставит под сомнение вынесенные вердикты».
Хаммарберг призывает власти Армении освободить активистов оппозиции, находящихся в тюрьмах: «Это может содействовать заживлению ран армянского общества, глубокие корни которых связаны с политическим разделением».
Комиссар СЕ указывает на опасность ухудшения состояния здоровья Сасуна Микаеляна. Он призывает власти на основе этого обсудить вопрос его освобождения. Комиссар приветствует освобождение Арутюна Урутяна и Романа Мнацаканяна.
Кроме того, Томас Хаммарберг призывает позволить политзаключенному, журналисту Николу Пашиняну встретиться с его адвокатом без присутствия третьего лица. Более того, европейский чиновник считает противоречивым и то, что предварительный арест не был включен в срок Пашиняна. «Это означает, что чем дольше длится предварительный арест, в ходе которого он считается невинным, тем дольше времени он должен провести в неволе после вынесения вердикта».
Комиссар призывает армянские власти найти наиболее великодушный и справедливый вариант и обсудить вероятность досрочного освобождения Пашиняна.
Он призывает также освободить гражданина Франции Саргиса Ацпаняна и решить вопрос его статуса таким образом, чтобы он и его семья могли при желании остаться в Армении.
Представитель СЕ выразил обеспокоенность и родными находящихся в неволе людей. Комиссар напомнил, что «отношение к людям не должно зависить от их политических предпочтений».
Напомним, что Ацпаняна арестовали в 2008-м по обвинению в даче ложных показаний после публикации интервью, в котором он заявляет, что экс-президент Роберт Кочарян готовит покушение на действующего главу государства Сержа Саргсяна.
Ветерана карабахской войны Сасуна Микаеляна лишили депутатской неприкосновенности, арестовали и посадили на 8 лет за «организацию массовых беспорядков» в 2008 году после силового разгона многодневной мирной акции протеста против итогов президентских выборов.
Главный редактор газеты «Айкакан жаманак» Пашинян был объявлен в розыск после тех же событий. Проведя почти полтора года в подполье, он добровольно явился в прокуратуру. Его обвинили в призыве к свержению действующей власти и осудили на 7 лет. Объявленная в то время амнистия позволяла сократить срок вдвое, но ему предписали сидеть 3 года и 11 месяцев, вместо трех лет и 6 месяцев. Таким образом, 5 месяцев, которые политзаключенный провел в заключении с момента ареста и до вынесения приговора, учтены не были.