«Բարու հաղթանակը` բարբարոսության նկատմամբ». Սերժ Սարգսյանի ուղերձը
«Մենք տասնամյակներ շարունակ նշում ենք այս տոնը, որը մեր հայրերի ու պապերի սխրանքի արդյունք է: Հաղթանակ, որ բազում արհավիրքներ տեսած Հայաստանին բերեց այնքան սպասված խաղաղություն, բացեց առաջընթացի նոր դռներ, նոր՝ կիրթ ու առողջ սերունդ դաստիարակելու հորիզոն. սերունդ, որ հավատարիմ էր լինելու իր նախնիների երդմանը և կերտելու էր նոր Հայաստան», - այս մասին ասված է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Հաղթանակի և խաղաղության տոնի առթիվ հղած շնորհավորական ուղերձում:
Իր խոսքում երկրի ղեկավարը նշել է, որ հայության համար երկրորդ աշխարահամարտն իսկապես Մեծ Հայրենական պատերազմ էր:
«Հանուն հաղթանակի թե՛ Սփյուռքը, թե՛ Հայաստանը տվեցին՝ ինչ կարող էին: Ե՛վ տարբեր ճակատներում, և՛ դիմադրության ու պարտիզանական շարժումներում, և՛ թիկունքում հայորդիները անձնվիրությամբ ու հերոսությամբ  պսակեցին իրենց անունը: 1992 թվականի մայիսի 9-ը կրկին դարձավ խորհրդանիշ, այս անգամ՝ հայության հաղթանակի, կամքի ու անմահության խորհրդանիշ:
Այսօր և մեկընդմիշտ մենք լիասիրտ տոնելու ենք մեր փառավոր հաղթանակը, որ բարու հաղթանակն է չարի և բարբարոսության նկատմամբ: Արցախի պատմական մայրաքաղաքի ազատագրմամբ հայ ռազմիկը վերադարձավ որպես նոր գիտակցություն և որպես նոր գործոն: Նրանք, որ անմահացան հերոսամարտում, շարունակում են իրենց մեծագույն առաքելությունն իբրև բարոյական և քաղաքական լիցք», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ Շուշիի ազատագրումն այն բեկումն էր, որ «ցույց տվեց նախ մեզ, ապա մնացյալ աշխարհին, թե ինչ ասել է «դասեր քաղած հայ»»:
«Մենք լռեցրել ենք և, եթե հարկ լինի, այսուհետ և՛ս լռեցնելու ենք բոլոր այն կրակակետերը, որտեղից կրակում են մեր երեխաների և ծնողների վրա: Բայց ես հուսով եմ, որ դրա կարիքն այլևս չի լինելու, ինչի հիմնական երաշխավորներն են հայրենի երկրի խաղաղությունը պահպանող մեր զինվորները:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս տոնի առթիվ: Ամենամեծ հաղթանակը խաղաղությունն է և նրա բարի պտուղները: Մաղթում եմ բոլորիս, որ միասին կարողանանք առավելագույնս իմաստավորել խաղաղության ու կայունության յուրաքանչյուր տարին հանուն մեր գալիք սերնդի, որ վաղը հավատարիմ է լինելու իր նախնիների երդմանը և շարունակելու է կերտել նոր` ավելի լավ Հայաստան»:

'Victory of Good over Evil and Barbarity': Armenian President's Victory Day Message
Armenian President Serzh Sargsyan issued a congratulatory statement to Armenia citizens and war veterans on occasion of Victory Day, marked every year on May 9.
"We have been celebrating this holiday, which is delivered by the heroic deeds of our fathers and grandfathers, for years. This victory brought long-awaited peace to Armenia which endured so much tragedy. This victory opened new doors for progress; it opened new horizons for bringing up an educated and healthy young generation – a generation which is true to the vows of its forefathers and which will build a new Armenia.
"For the Armenian nation, the World War II was the Great Patriotic War indeed. Both Armenia and the Diaspora gave whatever they could. On various fronts and in the rear, in resistance movements and guerrilla squads, dedication and heroism of the sons and daughters of our nations covered their names with glory.
"May 9, 1992 once again became a symbol – this time of the Armenian triumph, the symbol of resolve and immortality.
"Now and ever, we will be celebrating our glorious victory wholeheartedly; this is victory of good over evil and barbarity. With the liberation of the historical capital of Artsakh , the Armenian soldier has become a new perception and a new factor. Those, who stepped into immortality on the battlefield, carry on with their great mission as moral and political force.
"The liberation of Shushi was a breakthrough which showed first to us and then to the rest of the world what stands for 'Armenian who learned their lesson.' We silenced, and if necessary, we will silence again all those places from where our children and our parents were shot. However, I hope that it will not be necessary: our troops, who are guarding the peace of our Fatherland, hold the greatest promise that it will not happen again.
" once again congratulate us all on the occasion of this holiday. Peace and its bounties are the greatest victory. I wish we together fully appreciate every year of peace and stability for the sake of the next generation, which will be true to the vows of its forefathers and will continue to build a new, superior Armenia," the president said in his message.