Քոչարյան և Սարգսյան. մղումները նույնն են, իրավիճակը` տարբեր. նամակ Փաշինյանից
Ապրիլի 27-ին Epress.am լրատվական կայքը լրատվամիջոցների ակցիայի շրջանակներում 6 հարց էր ուղղել «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանին: Այս շաբաթվա ընթացքում Epress.am-ը հրապարակելու է Փաշինյանից ստացված պատասխանները:
Ժողովրդի մեջ, ինչպես նաև մամուլում, կարծիք կա, որ նախկին (2-րդ) և ներկա նախագահների վարած քաղաքականությունը տարբերվում է: Արդյո՞ք դա այդպես է: Եվ ինչ սկզբունքային տարբերություն եք տեսնում Ռոբերտ Քոչարյան և Սերժ Սարգսյան անձերի միջև:
Բաղրամյան 26-ում հայտնվելով` Սերժ Սարգսյանը փորձեց վարել նույն քաղաքականությունը, ինչ Ռոբերտ Քոչարյանն էր վարում: Դա չստացվեց` հայտնի պատճառներով: Քոչարյանի վարած քաղաքականությունը հիմնված էր Հայաստանից արտագնա աշխատանքի արտաքսված հայաստանցիների ուղարկած տրանսֆերտների վրա, որոնց մի հսկայական մասը հայտնի մեխանիզմներով հոսում էին դեպի քրեաօլիգարիխիկ համակարգ: Այսպես գողացած միջոցներով իրականացվում էր ողջ պետական կառավարումը: Երկնիշ «տնտեսական աճեր» էին հայտարարվում, չնայած բոլորս գիտենք, որ գործ ունենք փուչիկի հետ:
Սերժ Սարգսյանը` հայտնի հանգամանքների բերումով, զրկվեց այս ոսկեբեր վտակից, զրկվեց «Հազարամյակի մարտահրավերներից», զրկվեց միջազգային դոնորների աջակցությունից: Այս կանխատեսելի իրավիճակը հաղթահարելուն էր ուղղված նաև ֆուտբոլային դիվանագիտությունը, որովհետև ակնհայտ էր, որ միայն այդօրինակ հուսահատ քայլերը կարող են արտաքին տնտեսական քաղաքական աջակցություն ապահովել քանդվող տնտեսության և ոչ լեգիտիմ իշխանության համար:
Ֆուտբոլային դիվանագիտության ձախողումից հետո Սերժ Սարգսյանը կրկին առավել սուր է զգում արտաքին ֆինանսաքաղաքական աջակցության կարիքը, իսկ արտաքին ուժերը` նույն ֆուտբոլային դիվանագիտության տապալումից հետո, սկսել են նկատել Հայաստանի այն ներքաղաքական պրոբլեմները, որ հայ-թուրքական մեղրամիսի ժամանակ չէին նկատում:
Սա է Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի տարբերությունը: Մղումները նույնն են իրավիճակը` տարբեր: Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանության տարիներին քաղաքական ընդդիմադիր դաշտը ականապատված էր, իսկ այսօր կա ուժեղ ընդդիմություն, ականազերծված ընդդիմադիր դաշտ: Այսօր Հայաստանում նոր հանրություն կա, քաղաքացիական հզոր ինքնագիտակցություն: Ռ. Քոչարյանի և Ս. Սարգսյանի միջև ոչ մի տարբերություն չկա, տարբերություն կա ՀՀ` 2006 և 2010թթ. քաղաքացիների միջև:

Эксклюзив из тюрьмы. Между Кочаряном и Саргсяном нет никакой разницы
27 апреля в рамках акции армянских СМИ Epress.am отправил политзаключенному, главному редактору газеты «Айкакан жаманак» Николу Пашиняну 6 вопросов. В течение недели мы будем публиковать ответы журналиста.
- В народе и прессе есть мнение, что политика бывшего (второго) и нынешнего президентов отличаются. Так ли это? Какую принципиальную разницу вы видите между Робертом Кочаряном и Сержем Саргсяном?
- Оказавшись по адресу Баграмяна 26 , Серж Саргсян попытался вести ту же политику, что и Роберт Кочарян. По известным причинам, сделать этого не удалось. Политика Кочаряна была основана на денежных переводах, присылаемых гражданами Армении, вынужденно эмигриговавшими из страны на заработки. Огромная часть присылаемых средств известными механизмами поступала в уголовно-олигархическую систему. На украденные таким образом средства осуществлялось все государственное управление. Объявляли о «двузначном экономическом росте», хотя все мы знали, что имеем дело с мыльным пузырем.
По известным причинам Серж Саргсян лишился этой золотой жилы, лишился финансирования программы США «Вызовы тысячелетия», лишился содействия международных доноров. Его футбольная дипломатия с Турцией была направлена именно на преодоление этой ситуации, потому что было очевидно, что только такие отчаянные шаги могут обеспечить внешнее экономическое и политическое содействие разрушающейся экномике и нелегитимным властям.
После провала футбольной дипломатии Серж Саргсян снова и наиболее остро ощущает внешние финансово-политические проблемы, которых не замечали в армяно-турецкий медовый месяц.
Отличие Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна именно в этом. Стремления у них те же, ситуация - иная. В годы правления Роберта Кочаряна оппозиционное политическое поле было заминировано, а сегодня есть сильная оппозиция, разминированное оппозиционное поле. Сегодня в Армении новое общество, мощное гражданское самосознание.