Եվրամիությունը հաճոյացել է Հայաստանին
Եվրամիությունը ողջունում է այն փաստը, որ երկար ժամանակ անց առաջին անգամ Երևանի քաղաքապետարանը թույլատրեց քաղաքական ընդդիմությանը ապրիլի 28-ին հանրահավաք անցկացնել Ազատության հրապարակում: Այս մասին ասված է ԵԱՀԿ-ի մշտական խորհրդում հրապարակած հայտարարության մեջ:
«Հուսով ենք, որ հանրահավաք անցկացնելու հետագա դիմումները կարժանանան նույն արձագանքին: Այս հանրահավաքի ընթացքում պահպանվեց կարգուկանոնը, ինչը, ըստ ամենայնի, արդյունք էր իրավապահ մարմինների և ընդդիմադիր խմբերի միջև արդյունավետ համագործակցության: Հաշվի առնելով, որ 2012 թվականին Հայաստանում մեկնարկելու է նոր ընտրաշրջանը, մենք առանձնակի կարևորություն ենք տալիս հավաքների ազատության հարգմանը», - ասված է հայտարարությունում:
Եվրամիությունը ողջունել է նաև Սերժ Սարգսյանի ապրիլի 20-ի հայտարարությունը, որտեղ կոչ է արվում առավել մանրակրկիտ հետաքննություն անցկացնել 2008 թվականի մարտիմեկյան իրադարձությունների առնչությամբ:
«Այդ նույն համատեքստում ողջունում ենք, որ այդ դեպքերից հետո դատապարտված և ազատազրկված երեք ընդդիմադիր ակտիվիստներ` Հարություն Ուռուտյանը, Ռոման Մնացականյանը և Արամ Բարեղամյանը, վերջին շաբաթների ընթացքում վաղաժամ ազատ են արձակվել: Կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին շուտ ազատ արձակել բոլոր մնացյալ ակտիվիստներին», - գրում են հայտարարության հեղինակները:
Եվրոպական միությունը գտնում է, որ 2008 թվականի մարտյան դեպքերի մանրակրկիտ հետաքննությունը և այդ դեպքերի առնչությամբ ձերբակալված բոլոր անձանց ազատ արձակումը կօգնեն Հայաստանի իրական առաջխաղացմանը:
Եվրամիությունը «ցանկանում է ևս մեկ անգամ հաստատել այն կարևորությունը, որ տրվում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների ակտիվացմանը, և հորդորում է Հայաստանի կառավարությանը լիարժեքորեն օգտվել Արևելյան գործընկերության ու Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության ընձեռած հնարավորություններից»:

The OSCE Permanent Council issued a statement on Thursday in which it congratulated Armenia, and Yerevan, in permitting the opposition to hold a rally in Liberty Square for the first time since the mass unrest that followed disputed presidential elections in early 2008.
“The EU takes note of recent positive political developments in Armenia. The EU has on a number of occasions raised concerns about freedom of assembly in the country. We therefore welcome the fact that, for the first time in many years, the political opposition was granted permission to hold a rally in Liberty Square on 28 April. We hope that future requests to hold rallies will be handled in the same way. This rally passed off in an orderly manner due, it seems, to the effective cooperation between law enforcement bodies and opposition groups. With Armenia due to begin a new cycle of elections in 2012, we attach particular importance to the respect for freedom of assembly," read the statement.
The statement also welcomed Armenian President Serzh Sargsyan's Apr. 20 call for a more meticulous investigation into the violent events of March 2008:
"In that same context, we welcome the fact that in recent weeks three opposition activists, Harutyun Urutyan, Roman Mnatsakanyan and Aram Bareghamyan, sentenced and imprisoned in the aftermath of those events, have been released on parole. We call on the Armenian authorities to release all the activists that remain in detention soon. The EU believes that a thorough investigation of the violent events of March 2008 and the release of all those in custody in relation to those events will help Armenia to truly move on."