Օրենքը փոխվել է. ընդդիմության հանրահավաքի վերաբերյալ դիմումն անվավեր է ճանաչվել
Հայ Ազգային Կոնգրեսը ուրբաթ օրը նոր դիմում է ներկայացրել քաղաքապետարան մայիսի 31-ին Ազատության հրապարակում հանրահավաք և երթ անցակացնելու վերաբերյալ, քանի որ մայիսի 11-ին ներկայացված դիմումը քաղաքապետարանի կողմից անվավեր է ճանաչվել:
Ըստ քաղաքապետարանի` այն չի համապատասխանում նոր օրենքին: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ՀԱԿ ներկայացուցիչ Տիգրան Առաքելյանը: Նա նշել է, որ նոր օրենքի համաձայն` նախ փոխվել է տերմինը` «հանրահավաք» բառի փոխարեն այսուհետ օգտագործվում է «հավաքը», ինչպես նաև առաջ են քաշվել մի շարք պահանջներ:
Մասնավորապես, դիմումում պետք է նշվի հավաքի մասնակիցների սպասվող թիվը, հավաքի նպատակը, օգտագործվելիք առարկաները կամ տեխնիկական միջոցները:
«Բացի դրանից, ըստ նոր օրենքի, ներկայացված իրազեկումն այլևս չի քննարկվելու կողմերի ներկայությամբ, այլ լիազոր մարմինը` քաղաքապետարանը, միանձնյա է այն քննարկելու և որոշում կայացնելու», - ասել է Առաքելյանը:
Նշենք նաև, որ այս նոր օրենքը ուժի մեջ է մտել այս տարվա մայիսի 3-ից, որի համաձայն, ի դեպ, իրազեկման հայտը քննարկվելու է 120 ժամվա ընթացքում` նախկին 72 ժամվա փոխարեն:

Новый закон помог отказать оппозиции в митинге
В пятницу Армянский национальный конгресс представил очередную заявку в столичную мэрию о проведении 31 мая митинга на площади Свободы и шествия по центральным улицам, так как заявка от 11 мая была отклонена.
Мэрия отклонила заявку, потивировав тем, что последняя не отвечает требованиям нового закона. Как сообщил Epress.am представитель АНК Тигран Аракелян, в новом законе вместо термина «митинг» используется «собрание», кроме того, выдвигается ряд требований. Например, следует указывать количество участников и цель собрания, используемые предметы и техническое оборудование.
«Кроме того, по новому закону, представленное оповещение не будет обсуждаться в присутствии подавшей заявку стороны. Уполномоченный орган – мэрия – будет единолично обсужадть и принимать решение», - сказал Аракелян.
Новый закон вошел в силу 3 мая 2011 года. Согласно этому закону, оповещение будет обсуждаться в течение 120 часов вместе прежних 72.