Օրենքը փոխվել է. ընդդիմության հանրահավաքի վերաբերյալ դիմումն անվավեր է ճանաչվել
Հայ Ազգային Կոնգրեսը ուրբաթ օրը նոր դիմում է ներկայացրել քաղաքապետարան մայիսի 31-ին Ազատության հրապարակում հանրահավաք և երթ անցակացնելու վերաբերյալ, քանի որ մայիսի 11-ին ներկայացված դիմումը քաղաքապետարանի կողմից անվավեր է ճանաչվել:
Ըստ քաղաքապետարանի` այն չի համապատասխանում նոր օրենքին: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ՀԱԿ ներկայացուցիչ Տիգրան Առաքելյանը: Նա նշել է, որ նոր օրենքի համաձայն` նախ փոխվել է տերմինը` «հանրահավաք» բառի փոխարեն այսուհետ օգտագործվում է «հավաքը», ինչպես նաև առաջ են քաշվել մի շարք պահանջներ:
Մասնավորապես, դիմումում պետք է նշվի հավաքի մասնակիցների սպասվող թիվը, հավաքի նպատակը, օգտագործվելիք առարկաները կամ տեխնիկական միջոցները:
«Բացի դրանից, ըստ նոր օրենքի, ներկայացված իրազեկումն այլևս չի քննարկվելու կողմերի ներկայությամբ, այլ լիազոր մարմինը` քաղաքապետարանը, միանձնյա է այն քննարկելու և որոշում կայացնելու», - ասել է Առաքելյանը:
Նշենք նաև, որ այս նոր օրենքը ուժի մեջ է մտել այս տարվա մայիսի 3-ից, որի համաձայն, ի դեպ, իրազեկման հայտը քննարկվելու է 120 ժամվա ընթացքում` նախկին 72 ժամվա փոխարեն:

The Armenian National Congress (HAK) submitted a new request to Yerevan City Hall for a rally and march on May 31 at Liberty Square, since the request for a rally and march on May 11 was annulled.
According to the municipality, the request didn't correspond to the new laws, HAK representative Tigran Arakelyan told Epress.am. According to the new law, said Arakelyan, the term "rally" has changed to "gathering" and new requirements have been introduced. In particular, the number expected to attend the "gathering," as well as its aim, the technical means and objects to be used have to be included in the request.
"Furthermore, according to the new law, the submitted claim won't be discussed in the presence of the parties; rather, the authoritative body, city hall, will discuss and make the decision alone," said Arakelyan.
Note, this new law was put into effect on May 3 of this year. It also notes that the submitted claim will be discussed in a 120-hour period instead of the previous 72-hour period.