ՀԱԿ ակտիվիստին արդարացրեցին. Նա դատավորին նվիրեց Մարտի 1-ի մասին ֆիլմը
Քիչ առաջ ՀՀ Վերաքննիչ դատարանում հանցակազմի բացակայության հիմքերով արդարացվել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի ակտիվիստ Արեգ Գևորգյանը, ով 2010 թվականի ապրիլի 20-ին ձերբակալվել էր և ենթարկվել նախնական` երկու ամսվա կալանքի: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ինքը` Արեգ Գևորգյանը:
«Իմ ձերբակալությունից հետո պատահաբար պարզվեց, որ ես հետախուզման մեջ եմ գտնվում բանակից խուսափելու պատճառով, բայց սա առնվազն ծիծաղելի է, քանի որ ես ակտիվ հասարակական գործունեություն եմ ծավալում, և ինձ գտնելը չեմ կարծում, որ շատ բարդ էր: Ինչևէ, ձերբակալությունիցս հետո սկսվեց դատաքննություն: Շուրջ մեկ տարի տևած փորձաքննության արդյուքնում ինձ դատապարտեցին 1 տարի, վեց ամիս պայմանական ազատազրկման, որից հետո դատախազ Սահակյանը բողոքարկեց առաջին ատյանի վճիռը` պահանջելով ոչ պայմանական ազատազրկում, այսինքն` երկու ամիս նստել էի, մի տարի 4 ամիս էլ նստեի: Գործը տեղափոխվեց վերաքննիչ դատարան, որի քննության արդյուքնում այսօր պարզվեց, որ առողջական խնդիրների պատճառով չեմ կարող բանակ գնալ»,- պատմել է Գևորգյանը:
Նրա խոսքով` այս ամբողջ դատական գործընթացը մի նպատակ էր հետապնդում` խոչընդոտել իր հասարակական և քաղաքական գործունեությունը:
«Ուզում էին մշտական լարվածության մեջ պահեին, բայց, բնականաբար, նրանց չհաջողվեց»,- ասել է ՀԱԿ ակտիվիստը:
Ի դեպ, Գևորգյանը դատարանից դուրս գալիս դատական նիստի նախագահ Համբարձումյանին նվիրել է հրապարակախոս Տիգրան Պասկևիչյանի` մարտի 1-ի իրադարձությունների մասին պատմող «Հայաստանի կորսված գարունը» ֆիլմը:
«Ես ասացի, որ սա 2008 թվականի մարտի 1-ի մասին պատմող ֆիլմն ա, և որ ինքը անպայման նայի»,- եզրափակել է Արեգ Գևորգյանը:

Активиста оппозиции не удалось посадить за дезертирство
В понедельник, 16 мая, в Апелляционном суде из-за отсутствия состава преступления был оправдан активист Армянского национального конгресса Арег Геворгян. Его арестовали 20 апреля 2010 года и приговорили к предварительному двухмесячному аресту.
Epress.am связался с активистом: «После моего ареста случайно выяснилось, что меня разыскивают из-за уклонения от службы в армии, но это, по крайней мере, смешно, так как я занимаюсь активной общественной деятельностью и не думаю, что было очень сложно найти меня.
После ареста началось судебное следствие. В результате экспертизы, которая длилась около года, меня приговорили к условному заключению на полтора года. После этого прокурор Саакян опротестовал вердикт первой инстанции и потребовал не условного заключения, то есть чтобы я отсидел 2 месяца и должен был сидеть еще год и 4 месяца. Дело было отправлено в Апелляционный суд. В результате следствия сегодня выяснилось, что я не могу идти в армию из-за проблем со здоровьем».
Активист считает, что весь этот судебный процесс преследовал одну цель – препятствование его общественной и политической деятельности. «Они хотели, чтобы я пребывал в постоянном напряжении, однако не удалось», - сказал он.
До выхода из здания суда Геворгян подарил судье Амбарцумяну диск с фильмом публициста Тиграна Паскевичяна «Потерянная весна Армении», рассказывающим о кровавых событиях 2008 года (силовой разгон мирной демонстрации, протестующей против результатов президентских выборов, арест сотен сторонников оппозиции, шестеро из которых до сих пор находятся за решеткой, гибель 10 человек - ред).
«Я сказал, что фильм рассказывает о 1 марта 2008 года и чтобы он обязательно посмотрел его», - заключил Арег Геворгян.