ՀԱԿ ակտիվիստին արդարացրեցին. Նա դատավորին նվիրեց Մարտի 1-ի մասին ֆիլմը
Քիչ առաջ ՀՀ Վերաքննիչ դատարանում հանցակազմի բացակայության հիմքերով արդարացվել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի ակտիվիստ Արեգ Գևորգյանը, ով 2010 թվականի ապրիլի 20-ին ձերբակալվել էր և ենթարկվել նախնական` երկու ամսվա կալանքի: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ինքը` Արեգ Գևորգյանը:
«Իմ ձերբակալությունից հետո պատահաբար պարզվեց, որ ես հետախուզման մեջ եմ գտնվում բանակից խուսափելու պատճառով, բայց սա առնվազն ծիծաղելի է, քանի որ ես ակտիվ հասարակական գործունեություն եմ ծավալում, և ինձ գտնելը չեմ կարծում, որ շատ բարդ էր: Ինչևէ, ձերբակալությունիցս հետո սկսվեց դատաքննություն: Շուրջ մեկ տարի տևած փորձաքննության արդյուքնում ինձ դատապարտեցին 1 տարի, վեց ամիս պայմանական ազատազրկման, որից հետո դատախազ Սահակյանը բողոքարկեց առաջին ատյանի վճիռը` պահանջելով ոչ պայմանական ազատազրկում, այսինքն` երկու ամիս նստել էի, մի տարի 4 ամիս էլ նստեի: Գործը տեղափոխվեց վերաքննիչ դատարան, որի քննության արդյուքնում այսօր պարզվեց, որ առողջական խնդիրների պատճառով չեմ կարող բանակ գնալ»,- պատմել է Գևորգյանը:
Նրա խոսքով` այս ամբողջ դատական գործընթացը մի նպատակ էր հետապնդում` խոչընդոտել իր հասարակական և քաղաքական գործունեությունը:
«Ուզում էին մշտական լարվածության մեջ պահեին, բայց, բնականաբար, նրանց չհաջողվեց»,- ասել է ՀԱԿ ակտիվիստը:
Ի դեպ, Գևորգյանը դատարանից դուրս գալիս դատական նիստի նախագահ Համբարձումյանին նվիրել է հրապարակախոս Տիգրան Պասկևիչյանի` մարտի 1-ի իրադարձությունների մասին պատմող «Հայաստանի կորսված գարունը» ֆիլմը:
«Ես ասացի, որ սա 2008 թվականի մարտի 1-ի մասին պատմող ֆիլմն ա, և որ ինքը անպայման նայի»,- եզրափակել է Արեգ Գևորգյանը:

Home / Armenia / HAK Activist Cleared of Charges, Gives Copy of March 1 Film to Judge
The charges against Armenian National Congress youth activist Areg Gevorgyan were cleared by the Court of Appeals earlier today due to a lack of corpus delicti. Recall, Gevorgyan was arrested on Apr. 20, 2010, and held in pretrial detention for two months, on charges of avoiding compulsory military service.
“After being arrested, it accidentally became known that I am wanted for draft evasion, but this is ridiculous to say the least since I am actively engaged in public activities and I don’t think it would’ve been hard to find me. Anyhow, the trial began after the arrest. As a result of an examination that lasted about a year, they sentenced me to a suspended sentence of a year and six months, after which prosecutor Sahakyan appealed the first court’s ruling, asking for my imprisonment; that is, I had served two months in prison and I would serve another year and 4 months.The case was moved to the appeals court, the result of which became clear today — that I can’t serve in the army for health reasons,” he said.
According to Gevorgyan, this entire court process had one purpose: to hinder his civic and political activities.
“They wanted to keep me in [a state of] constant tension, but, naturally, they didn’t succeed,” he said.
Gevorgyan, upon leaving the courtroom, handed over a copy of Tigran Paskevichyan’s film on March 1 (“Armenia’s Lost Spring”) to Judge Hambartsumyan.
“I said, this is a film describing [the events of] Mar. 1, 2008, and he should definitely watch it,” concluded Gevorgyan.