Հայաստանը պետք է մոռանա Արևելյան գործընկերության մասին. ռուսաստանցի քաղաքագետ
Հայաստանը պետք է մոռանա Եվրամիության Արևելյան գործընկերության ծրագրի մասին, Երևանում կայացած «Կովկաս-2010» կոնֆերանսի ընթացքում հայտարարել է ռուսաստանյան քաղաքագետ Ֆյոդոր Լուկյանովը:
«Եվրամիությունը ներկայումս սկսել է մասնատվել առանձին երկրների, որոնցից յուրաքանչյուրն իր շահն է հետապնդում (սա նոր հնարավորություններ է ստեղծում, սակայն այս մասին խոսելը դեռ վաղ է ) և նման պայմաններում Արևելյան գործընկերությունը Հայաստանին և այլ երկներին ոչ փող, ոչ այլ այլ շահ չի խոստանում: Եվրոպային այս պահին Արևելյան գործընկերությունը պետք չէ, երբ իրենց մոտ ամենուր «հարավային համագործակցությունն է բոցավառվում» և որտեղից փախստականների անվերջանալի հոսք է սկսվել»,-պարզաբանել է վերլուծաբանը:
Նրա խոսքով`ժամանակակից Եվրոպան փաստի առաջ է կանգնել, երբ իր բնակիչների հաջորդ սերունդը ավելի վատ է ապրելու, քան ներկայիս քաղաքացիները:
Նշենք, որ Արևելյան գործընկերությունը կոչված է միացնելու Եվրամիությունը նախկին ԽՍՀՄ 6 պետությունների`Ուկրաինայի, Մոլդովայի, Ադրբեջանի, Հայաստանի, Վրաստանի և Բելառուսի հետ:

Армении нужно забыть про Восточное партнерство, когда «полыхает южное»
Армении следует забыть про программу Евросоюза Восточное партнерство, заявил в ходе конференции КАВКАЗ-2010 в Ереване российский политолог Федор Лукьянов.
«В условиях, когда Европейский союз распадается на страны со своими интересами (это открывает новые возможности, но о них говорить пока рано), Восточное партнерство не сулит Армении и другим странам ни денег, ни другой выгоды. Европе сейчас не нужно Восточное партнерство, когда у них во всю полыхает «южное партнерство» и откуда идет нескончаемый поток мигрантов», - пояснил аналитик.
Современная Европа, по его словам, встала перед фактом, когда следующее поколение ее жителей будет жить хуже нынешнего.
Отметим, что Восточное парнерство призвано сблизить ЕС с 6 странами бывшего СССР: Украиной, Молдавией, Азербайджаном, Арменией, Грузией и Белоруссией.