Հայաստանը պետք է մոռանա Արևելյան գործընկերության մասին. ռուսաստանցի քաղաքագետ
Հայաստանը պետք է մոռանա Եվրամիության Արևելյան գործընկերության ծրագրի մասին, Երևանում կայացած «Կովկաս-2010» կոնֆերանսի ընթացքում հայտարարել է ռուսաստանյան քաղաքագետ Ֆյոդոր Լուկյանովը:
«Եվրամիությունը ներկայումս սկսել է մասնատվել առանձին երկրների, որոնցից յուրաքանչյուրն իր շահն է հետապնդում (սա նոր հնարավորություններ է ստեղծում, սակայն այս մասին խոսելը դեռ վաղ է ) և նման պայմաններում Արևելյան գործընկերությունը Հայաստանին և այլ երկներին ոչ փող, ոչ այլ այլ շահ չի խոստանում: Եվրոպային այս պահին Արևելյան գործընկերությունը պետք չէ, երբ իրենց մոտ ամենուր «հարավային համագործակցությունն է բոցավառվում» և որտեղից փախստականների անվերջանալի հոսք է սկսվել»,-պարզաբանել է վերլուծաբանը:
Նրա խոսքով`ժամանակակից Եվրոպան փաստի առաջ է կանգնել, երբ իր բնակիչների հաջորդ սերունդը ավելի վատ է ապրելու, քան ներկայիս քաղաքացիները:
Նշենք, որ Արևելյան գործընկերությունը կոչված է միացնելու Եվրամիությունը նախկին ԽՍՀՄ 6 պետությունների`Ուկրաինայի, Մոլդովայի, Ադրբեջանի, Հայաստանի, Վրաստանի և Բելառուսի հետ:

Armenia has to forget about the EU Eastern Partnership (EaP) project, said editor-in-chief of journal Russia in Global Affairs Fyodor Lukyanov at the Caucasus-2010 international conference held at the Congress Hotel in Yerevan today.
“At a time when the European Union is divided into countries pursuing their own interests (this opens up new possibilities, but it’s too early to speak of this), the Eastern Partnership promises Armenia and other countries neither money nor other benefits. Europe at this time doesn’t need the Eastern Partnership, when they have a blazing ‘southern partnership’ and from where comes an endless stream of migrants,” said the expert.
Modern Europe, according to Lukyanov, stands before the fact that the next generation of its inhabitants will be worse off than the current generation.
Note, the Eastern Partnership aims to bring together 6 states of the former Soviet Union: Ukraine, Moldova, Armenia, Azerbaijan, Georgia and Belarus.