Թիվ 76 երթուղին սպասարկող ընկերությունը կզրկվի արտոնագրից մայիսի 20-ին
Երևանի Արցախի պողոտայում վթարի ենթարկված 76 երթուղու «ԳԱԶել» մակնիշի ավտոմեքենան չի խախտել օրենքը, քանի որ մինչև մայիսի 20-ն այն գործում է պայմանագրի շրջանակներում: Այս մասին Epress-ի հետ զրույցում ասել է Քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արթուր Գևորգյանը:
Ավելի վաղ քաղաքապետարանում բողոքներ էին ստացվել, որ թիվ 76 երթուղին սպասարկող ընկերության վարորդների կողմից որպես փոխադրավարձ ուղևորներից գանձվել է 200 դրամ: Երթուղին սպասարկող ընկերության տնօրենը հաստատել էր այդ փաստը, ինչը ընկերության և քաղաքապետարանի միջև կնքված պայմանագրի պարտավորության խախտում էր:
Հիմք ընդունելով վերը նշվածը, ինչպես նաև իրականացված մոնիտորինգի արդյունքում արձանագրված մի շարք խախտումները` Երևանի քաղաքապետի որոշմամբ ս/թ. մայիսի 20-ից լուծված են համարվել նշված ընկերությունների հետ կնքված պայմանագրերը, և վերջիններս նույն օրվանից զրկվում են տվյալ երթուղիները սպասարկելու իրավունքից։
Բնակչության տրանսպորտային բնականոն սպասարկումն ապահովելու նպատակով Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանտրանս» ընկերությանը հանձնարարվել է  մինչև նոր մրցույթի անցկացումն ու դրա արդյունքների ամփոփումը, թ. 76 երթուղիում սպասարկման նպատակով պայմանագիր կնքել տրանսպորտային միջոցներ ունեցող այլ կազմակերպության հետ:

Company Servicing No. 76 Public Transport Route in Yerevan to be Deprived of License
The no. 76 GAZelle public transportation mini-van which collided with a Mercedes-Benz on Artsakh street in Yerevan on Tuesday night did not violate the law as it was operating within an agreement in effect till May 20 of this year. This news was conveyed to Epress.am by head of the Information and Public Relations Department at Yerevan City Hall Artur Gevorgyan.
Earlier, the municipality received complaints that the drivers of the company operating the no. 76 route collected 200 drams in transportation fares per passenger. The director of the company servicing the route confirmed this, which was a violation of the agreement between the company and city hall.
Taking as a basis the aforementioned situation, as well as several violations uncovered as a result of monitoring, as per a decision by the Yerevan mayor, agreements with the companies will be considered terminated as of May 20 and from that day forward, the companies will be deprived of the right to service these routes.
With the aim of providing regular transportation service to the public, Yerevan City Hall has instructed Yerevantrans CJSC, till the announcement of a new tender and summary of the results, to sign an agreement with another transport company to service the no. 76 route.
Recall, 4 people were burned to death — the mini-van driver, the front two passengers and the driver of the Mercedes-Benz — and 9 were injured in the accident which took place at around 9:30 pm Tuesday.