Արդյո՞ք Սերժ Սարգսյանը կատարել է իր խոստումները. Թևանյանն ու Բոստաջյանը վիճեցին
Այսօր «ԱԺ քաղաքական ուժերի օրենսդրական գործունեության մոնիտորինգ» ծրագրի շրջանականերում «Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության» կազմակերպությունը «Մանդատ» տեղեկատվական հ/կ-ի հետ համատեղ ներկայացրել է իր երրորդ զեկույցը` կապված խորհրդարանական ուժերի 6-7-րդ նստաշրջանների օրենսդրական գործունեության հետ:
Միջոցառմանը մասնակցում էին «Թրանսպարենսի Ինտերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» կազմակերպության գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը, «Մանդատ» տեղեկատվական հ/կ-ից Լուսինե Վասիլյանը, «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Անդրանիկ Թևանյանը, տեղեկատվական ոլորտի փորձագետ Մեսրոպ Հարությունյանը, կրթության ոլորտի փորձագետ Սերոբ Խաչատրյանը, պատգամավորներ ԲՀԿ-ական Վարդան Բոստանջյանը, ՀՅԴ-ական Արծվիկ Մինասյանը, ՀՀԿ-ական Հովհաննես Սահակյանը և «Ժառանգությունից» Ստյոպա Սաֆարյանը:
Միջոցառման ժամանակ ելույթ ունեցավ Անդրանիկ Թևանյանը, ով խոսեց «իշխանությունների և անձամբ ՀՀ նախագահի չկատարված խոստումների մասին»:
«Խոստացվել էր ներդրումների ծավալների տարեկան 10 տոկոս աճ, սակայն նման բան չկա, ընդհակառակը` այս ոլորտում մենք ունեցել ենք անկում, հաջորդ խոստումը` ոչ գյուղատնտեսական զբաղվածության 10 տոկոս աճ, փաստն այն է, որ խոստումը չի կատարվել, իսկ հիմա բոլորը շրջվել են դեմքով դեպի գյուղը, և գյուղը պետք է զգուշանա և մտածի այդ մասին»,- կեսկատակ ասել է Թևանյանը:
Նա իր խոսքն ամփոփել է Սերժ Սարգսյանի խոստումների մեջբերմամբ.
«2008 թվականին առաջին անգամ ՀՀ նախագահը ԱԺ-ից ելույթ ունեցավ և խոստումներ տվեց. առաջիկա ամիսների ընթացքում Կառավարությունը սկսում է նոր ատոմակայանի կառուցումը, կարող ենք ինքներս դատել` դա եղել է, թե ոչ: Իրան-Հայաստան երկաթգծի շինարարությունն էր, որը ևս տեղի չի ունեցել»:
Թևանյանի ելույթից հետո Վարդան Բոստանջյանը խնդրել է արձագանքելու հնարավորություն տալ վերջինիս ելույթին և ասել է.
«Ձեր ներկայացրածից ես հասկացա, որ մեր իշխանությունները` սկսած հանրապետության նախագահից վերջացրած գործադիր ամենափոքր կառույցով, ոչ մի դրական բան չեն արել, եթե չասեմ մոլորակում, գոնե ՀՀ տարածքում, բայց խոսքի նման կառուցվածքը ենթադրում է, որ, պարոն Թևանյան, Ձեր համար շատ դժվար է դրական բաներ տեսնել: Դուք որոշակի բաներ եք ասում, որոնց մի մասն իրական է, իսկ մնացած զգալի մասը ֆորս-մաժորային իրավիճակի պայմաններում է»:
Բոստանջյանին լրացնելով` Հանրապետականի ներկայացուցիչ Հովհաննես Սահակյանն էլ խնդրել է պահպանել հանդիպման ֆորմատը.
«Խնդրում եմ, փորձագիտական եզրակացություններ և հայտարարություններ անել, և ոչ թե քաղաքական գնահատական տալ»:

Выполнил ли обещания Серж Саргсян? Депутат и экономист поспорили
В рамках программы «Мониторинг законодательной деятельности парламентских политических сил» организация «Сотрудничество во имя мира» совместно с общественной организацией «Мандат» представила доклад в связи с законодательной деятельностью партий в ходе 6-7-й сессий.
В мероприятии участвовали представитель организации «Антикоррупционный центр Transparency International» Варужан Октанян, Лусине Василян из «Мандата», директор исследовательского института «Политэкономия» Андраник Теванян, специалист в области информационных технологий Месроп Арутюнян, специалист в области образования Сероб Хачатрян, член «Процветающей Армении» Вардан Бостянджян, член «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян, республиканец Ованес Саакян и представитель «Наследия» Степа Сафарян.
На тему «Об обещаниях, не выполненных властями и лично президентом Армении» выступил Андраник Теванян.
«Был обещан ежегодный 10%-й рост объемов инвестиций, однако ничего подобного нет. Наоборот, в этой сфере зафиксирован спад. Второе обещание – 10%-й рост несельскохозяйственной занятости. Обещание не выполнено – это факт, а теперь все обратились лицом к селу, и село должно остерегаться этого», - полушутя сказал Теванян.
Свою речь он обобщил цитатой из обещаний Сержа Саргсяна:
«В 2008 году президент Армении впервые выступил с трибуны Национального собрания и пообещал: в течение ближайших месяцев Правительство начнет строительство новой атомной станции, сами можете судить, произошло это или нет. Говорилось о строительстве железной дороги Иран-Армения, этого также не произошло».
Вардан Бостанджян попросил слова и ответил Теваняну: «Из представленного Вами я понял, что наши власти, начиная от президента республики и кончая самой незначительной структурой исполнительной власти, не сделали ничего положительного, если не сказать на планете, то хотя бы на территории Армении. Но такое построение речи предполагает, господин Теванян, что Вам сложно разглядеть что-либо положительное. Вы говорите вещи, часть которых соответствует действительности, а другая, значительная часть происходила в форс-мажорной ситуации».
Представитель Республиканской партии Ованес Саакян, в свою очередь, попросил сохранять формат встречи.