Իսրայելի հայերը շնորհակալական նամակներ են պատրաստում Կնեսետի պատգամավորներին
Անցած շաբաթ Կնեսեթի կայացրած որոշումը մոտեցնում է Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրը: «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում այսպիսի կարծիք հայտնեց Հայ դատի Երուսաղեմի մասնաճյուղի պատասխանատուներից մեկը` Հակոբ Սևանը:
Հակոբ Սևանի փոխանցմամբ` Կնեսեթի մայիսի 18-ի քննարկումների ընթացքում «խոսք եղավ, որ այսօր արևմտյան աշխարհում Իսրայելը գրեթե վերջիններից է, որ մինչ օրս չի ընդունել Հայոց ցեղասպանության հարցը»: Բացի այդ, ինչպես ընդգծեց Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչը, «այսօր Թուրքիա - Իսրայել հարաբերությունները օրեցօր ավելի վատ վիճակ են ստանում»:
«Եվ այս բոլորը իրար հետ գումարած` ինքը պատճառը պատմական, բարոյական, Իսրայելի բարոյական դիմագիծն է, որ այսօր կուզենք ավելի լավ ձևով ներկայացնել` այն է, որ կկարծեմ, որ այսօր այս քայլին գնաց Իսրայել», - ասաց Հակոբ Սևանը:
Կնեսեթում քվեարկությանը մասնակցած 20 պատգամավորներն էլ կողմ են արտահայտվել ոչ միայն բանաձևի նախագիծը օրակարգում ընդունելուն, այլև այն կրթության և գիտության հանձնաժողով տեղափոխելուն:
Թուրքական մամուլը և հեռուստատեսությունը նույն օրը անդրադարձան Քնեսեթի այս որոշմանը` խիստ քննադատելով Իսրայելի պատգամավորների այս քայլը:
Հայ դատի հանձնախմբի մեկ այլ անդամ` պատմական գիտությունների թեկնածու Ժորժետ Ավագյանը, «Ազատություն» ռադիոկայանին փոխանցեց, որ այժմ հսկայածավալ նյութ է հավաքվելու Կնեսեթին ներկայացնելու համար:
Իսկ այս պահին շնորհակալական նամակներ են պատրաստվում` հրեա այն պատգամավորներին ուղարկելու համար, որոնք արտահայտվեցին պատմական արդարությունը վերականգնելու օգտին:
Շատ իսրայելահայեր էլ ակնկալում են Հայաստանի կառավարության, Ազգային ժողովի և արտգործնախարարության արձագանքը:

Решение Кнессета приближает день признания Геноцида армян Израилем
Решение Кнессета, вынесенное на прошлой неделе, приближает день признания Геноцида армян Израилем». В беседе с армянской службой радио «Свобода» такое мнение выразил один из представителей иерусалимского отделения Комитета «Ай Дат» Акоп Севан.
В минувшую среду парламент Израиля принял решение обсудить вопрос признания Геноцида армян в комиссии Кнессета по образованию и науке.
По словам Акопа Севана, в ходе обсуждений в Кнессете 18 мая, «речь шла о том, что сегодня в западном мире Израиль является практически одним из последних государств, до сих пор не признавших Геноцид армян». Кроме того, как подчеркнул представитель Комитета «Ай Дат», «сегодня отношения между Турцией и Израилем день ото дня становятся все хуже».
«И все это вкупе: сама причина, историческая, моральная, моральный облик Израиля, который мы хотели бы сегодня представить в лучшем виде, думаю, поэтому Израиль пошел сегодня на этот шаг», - сказал Акоп Севан.
20 депутатов, принявших участие в голосовании в Кнессете, высказались не только в пользу включения проекта резолюции в повестку, но и за его перенос в комиссию по образованию и науке.
Турецкая пресса и телевидение в тот же день обратились к этому решению Кнессета, подвергнув резкой критике этот шаг израильских депутатов.
Другой член Комитета «Ай Дат», кандидат исторических наук Жоржет Авакян сообщил, что теперь будет собран огромный материал для представления в Кнессет.
А в данный момент готовятся благодарственные письма в адрес тех израильских депутатов, которые высказались в пользу восстановления исторической справедливости.
Многие армяне в Израиле ожидают отклика правительства, Национального Собрания и Министерства иностранных дел Армении.