Համաներումը շատ ուշացած քայլ էր, կարծում է Աշոտ Բլեյանը
Ի հեճուկս ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի, ում կարծիքով` համաներումը «ճիշտ ժամանակին» արված քայլ էր, Գերագույն Խորհրդի նախկին պատգամավոր, «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Բլեյանը կարծում է, որ նախագահի հայտարարած համաներումը նույնիսկ «շատ ուշացած» քայլ էր, գրում է «Առավոտ» օրաթերթը:
«Ամեն դեպքում, «Առավոտի» հետ զրույցում Բլեյանը երեկ «լավ» համարեց, որ այդ քայլը վերջապես արվեց, ու հավելեց. «Դա արդեն արդյունք է: Անարդարությունը, անազատությունը Հայաստանում մի փոքր պակասեց, և դա չի կարող հասարակության վրա ազդեցություն չգործել: Ակնհայտ ապօրինի դատապարտված մարդիկ ազատության մեջ կլինեն, մեզ հետ, իրենց ընտանիքների հետ»:
Բլեյանի համար մի բան պարզ է, կամ ավելի շուտ նա ուզում է հավատալ, որ այսուհետ բռնությունները, մարդու հիմնարար իրավունքների, ազատությունների ոտնահարումը, արհամարհումը այլևս անցյալ են: Հենց սրա շուրջ է, որ, ըստ մեր զրուցակցի, պետք է պայմանավորվածության գալ, որպեսզի հնարավոր լինի խնդիրներ դնել ու լուծել. «Դա չի նշանակում հրաժարվել խնդիրներից: Լուծման մեթոդն է փոխվում, որը քաղաքական իշխանությունը և ընդդիմությունն իրենց օրինակով կպարտադրեն հասարակությանը, ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու: Ինձ համար ամենակարևորն այն է, որ այս անպատասխանատու, անմեղսունակ վիճակը հասարակությունն ու անհատը, հասարակությունն` իր բոլոր ինստիտուտներով, կհաղթահարի: Կհաղթահարվի այս անապագա ներկան»»:

Despite National Assembly Chair Hovik Abrahamyan's opinion that the general amnesty proposed by Armenian President Serzh Sargsyan was a move made at the "right time," former member of the Supreme Council of the Armenian Soviet Socialist Republic, principal of the Mkhitar Sebastatsi educational complex Ashot Bleyan believes that the amnesty is, in fact, "quite late," reports local daily Aravot ("Morning").
"In any case, speaking to Aravot yesterday, Bleyan considered it 'good' that this move was finally made and added, 'That already is a result. Injustice, imprisonment in Armenia decreased a little and that can't not have an impact on the public. Those who were clearly illegally convicted will be free, with us, with their families.'
"One thing is clear to Bleyan, or rather, he wants to believe that from now on, violence and the violation and disregard of basic human rights and freedoms will be a thing of the past. It was around this, according to our interlocutor, that an agreement should have been made, so that it will be possible to raise and resolve issues. 'This doesn't mean abandoning problems. The method of resolving changes, which the political opposition and authorities with their example will oblige the public and each citizen of the Republic of Armenia. The most important thing for me is that the public and the individual — the public with all its agencies — will overcome this irresponsible situation of impunity; it will overcome this present without a future'," reports Aravot.