Թուրքիայում Բրայզային պատմել էին՝ ինչու ԱՄՆ-ն չպետք է ընդունի Ցեղասպանության բանաձևը
2007 թվականի մարտի 15-ին Ստամբուլի ամերիկյան հյուպատոսությունից գաղտնի փաստաթուղթ է ուղարկվել ԱՄՆ Պետդեպ, որում խոսք է գնում նույն թվականի մարտի 9-ին կայացած ԱՄՆ Պետքարտուղարի տեղակալի օգնական Մեթյու Բրայզայի և Ստամբուլի նահանգապետի փոքրամասնությունների գծով տեղակալ Ֆիկրետ Կասապօղլուի զրույցի մասին: Փաստաթուղթը երեկ հրապարակվել է WikiLeaks կազմակերպության կողմից:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-թուրքական հարաբերությունների խնդրին: Բրայզան ընդգծել է, որ ԱՄՆ վարչակազմը ջանքեր է գործադրում Կոնգրեսին համոզելու, որպեսզի վերջինս չանցկացնի Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևը: Ամերիկացի պաշտոնյան նշել է, որ ԱՄՆ վարչակազմի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ՝ հայ-թուրքական պատմության վերաբերյալ քննարկումները պետք է կայանան քաղաքացիական հասարակությունների միջև:
Կասապօղլուն 4 փաստարկ է բերել, համաձայն որի վերոնշյալ բանաձևը չպետք է ընդունվի Կոնգրեսի կողմից
1. Ստամբուլում հանդուրժողականության ավանդույթը տարբեր մշակույթների նկատմամբ սկսվել է դեռևս Օսմանյան կայսրության առաջին տարիներից
2. Չնայած պատմական և ներկա քաղաքական լարվածությանը ավելի քան 40000 տնտեսական ներգաղթյալներ Հայաստանից աշխատում են Թուրքիայում առանց դրա իրավունքն ունենալու (այստեղ ԱՄՆ հյուպատոսության ներկայացուցիչը նշում է, որ Թուրքիայի կառավարությունը հաճախ խոսում է 70000-ի մասին)
3. Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո չկազմակերպված, դրական հարգանքի տուրքը, որ հազարավոր մարդիկ մատուցեցին նրան, ինչը հարգանքի նշան էր նաև միմյանց և այլ մշակույթների նկատմամբ
4. Թուրքիայի երիտասարդ ազգաբնակչությանը դժվար է հասկանալ, թե ինչ է տեղի ունեցել Առառջին համաշխարհայինի ժամանակ, և «ցեղասպանության» քաղաքականացումն ատելություն կսերմանի:

Рассекречено: Брайзу убеждали в блокировании признания Геноцида армян
15 марта 2007 года в Госдеп США был отправлен секретный документ из американского консульства в Стамбуле. В нем затрагивалась беседа от 9 марта между помощником госсекретаря США Метью Брайзой и заместителем губернатора Стамбула по вопросам религиозных меньшинств (официально нацменьшинств в Турции не существует) Фикретом Касапоглу. Вчера документ рассекретил WikiLeaks, опубликовав на своем сайте.
Собеседники коснулись проблемы армяно-турецких отношений. Брайза подчеркнул, что администрация США старается убедить Конгресс блокировать резолюцию о признании Геноцида армян. По словам дипломата, позиция администрации США остается неизменной: обсуждать армяно-турецкую историю должны гражданские общества.
Касапоглу приводит 4 аргумента, согласно которым отмеченная резолюция не должна быть принята Конгрессом:
- традиция терпимости к различным культурам в Стамбуле берет свое начало с первых лет существования Османской империи.
- Несмотря на историческую и нынешнюю политическую напряженность в Турции работают более 40 000 экономических мигрантов из Армении, не имея на то права (здесь представитель консульства США отмечает, что правительство Турции часто говорит о 70 000 человек);
- после смерти Гранта Динка (журналист армянского проихождения, убитый в 2007 году) тысячи людей спонтанно собрались и почтили его память, что является признаком уважения друг к другу и другим культурам;
- молодому поколению Турции сложно понять, что произошло во время Первой Мировой, и политизирование геноцида посеит ненависть.