91 կողմ, 1 ձեռնպահ. Համաներումն ընդունվեց
Հայաստանի Ազգային ժողովը հինգշաբթի օրը ձայների 91 կողմ, 1 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ ընդունեց համաներման մասին որոշումը: Այս մասին հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Հայաստանի անկախության 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու առաջարկով նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդարանին էր դիմել մայիսի 20-ին:
Համաներումը մասնավորապես կկիրառվի 2008 թվականի մարտի 1-2-ի իրադարձությունների առնչությամբ ազատազրկված քաղբանտարկյալներ Սասուն Միքայելյանի, Արա Հովհաննիսյանի և, Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանի պնդմամբ` Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ:
Նշված անձանց ազատ արձակումը մինչև մայիսի 31-ին հրավիրված Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքի ընդդիմության առաջնային պահանջներից էր:
Համաներման որոշումը կկիրառվի այն անձանց նկատմամբ, որոնք հանցագործություն են կատարել մինչև 2011 թվականի մայիսի 1-ը ներառյալ:
Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը երեկ խորհրդարանում ասել էր, որ համաներման արդյունքում «պատժից ամբողջությամբ կազատվեն 400 մարդ, և այն անձինք, որոնց վրա կտարածվի համաներումը, այսինքն` պատժի չկրած մասը կկրճատվի, նրանք ևս կկազմեն մոտ 400 հոգի»:

91 против одного воздержавшегося. Оппоненты армянских властей выйдут на волю
Сегодня, 26 мая, Национальное Собрание Армении с 91 голосом «за» и при одном воздержавшемся приняло предложение президента об амнистии по случаю 20-летия независимости страны, с которым со вчерашнего дня депутатов знакомил министр юстиции.
Под амнистию, в частности, попадут арестованные в связи с мартовскими событиями 2008 года оппозиционеры Сасун Микаелян и Ара Ованисян. Кроме того, как утверждает председатель постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам Давид Арутюнян, на свободу выйдет и главный редактор газеты «Айкакан жаманак» Никол Пашинян.
Освобождение политзаключенных является одним из трех требований Армянского национального конгресса, которые должны быть выполненый до следующего митинга оппозиции 31 мая.
Амнистия коснется также людей, совершивших преступление до 1 мая 2011 года влючительно. Вчера министр юстиции Армении Грайр Товмасян заявил в парламенте, что в результате амнистии «полностью наказание будет снято примерно с 400 человек. Стольким же осужденным будет сокращен срок заключения».