Իրավապաշտպան կազմակերպությանը թույլ չեն տալիս մոնիտորինգ անցկացնել բանտերում
Հայաստանի Հելսինկյան ասոցիացիան  դիմել էր ՀՀ արդարադատության նախարարին` Մարդու իրավունքների իրավիճակը Հայաստանում ծրագրի երկրորդ փուլն իրակաանցնելու նպատակով ՀՀ ԱՆ Քրեակատարողական հիմնարկներ այցելելու և մոնիտորինգ իրականացնելու թույլտվություն ստանալու համար, որը, սակայն, մերժվել է: Այսօր այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ Միքայել Դանիելյանը:
Մերժումը ուղարկվել է ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հասարակայնության հետ կապերի բաժանմունքի պետ Արսեն Բաբայանի կողմից:
Միքայել Դանիելյանին ուղղված պաատսխանում նշված է հետևյալը. «Բացի այդ, Ձեր ղեկավարած հասարակական կազմակերպության կողմից 2010թ.-ին անցկացված մոնիտորինգի արդյունքների ամփոփումը, թե մի շարք դատապարտյալներ և կալանավորված անձանց, թե քրեակատարողական ծառայության վարչակազմի, թե հասարակության  տարբեր շերտերի մոտ առաջացրել է օբյեկտիվ դժգոհություններ: Ելնելով վերոգրյալից` տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչությունը ներկայացված ծրագրի  2-րդ փուլի իրականացումը համարում է  աննպատակահարմար»:
«Մինչև  2009թ. մեզ թույլ չէին տալիս մտնել բանտեր, և երբ 2009թ. մենք զեկույց տպեցինք, որտեղ նկարագրել էինք բանտի իրավիճակը առանց բանտ մտնելու, որովհետև իշխանությունները այնքան հիմար էին, որ նստացրել էին իրավապաշտպան, և նա պատմում էր, թե ինչ է կատարվում բանտում, այդպես է մոնիտորինգ իրականացվել: Արշալույս Հակոբյանը չորս ամիս նստել էր բանտում և մեզ համար մոնիտորինգ էր անում: Եվ ասեցինք`  տեսեք, մտել ենք առանց մտնելու, ուզում եք էլի տպենք, կարող ենք ավելի վատ բաներ տպել առանց մտնելու»,- ասել է Միքայել  Դանիելյանը:

The Helsinki Association for Human Rights contacted the Armenian justice minister for permission to monitor and visit penal institutions in Armenia as part of the second stage of the program on the human rights situation in the country; however, the request was denied. This news was conveyed by Helsinki Association for Human Rights President Mikael Danielyan in a press conference in Yerevan today.
The refusal was sent by Arsen Babayan, head of the public relations department of Armenia's penal institutions division at the justice ministry.
"Furthermore, the summary of the findings of the monitoring conducted by your non-governmental organization in 2010 caused some objective complaints among several prisoners and detainees, the prison service administration, and various strata of society. Based on the above, we inform you that carrying out the second stage of the project presented to the RA justice ministry penal institutions division is deemed counterproductive," reads the letter from the justice ministry addressed to Danielyan.
"Until 2009, they didn't allow us to enter the prisons and when, in 2009, we published a report in which we described the prison situation without entering a prison, because the authorities were so stupid that they had imprisoned a human rights defender and he described what was going on in the prison — that's how the monitoring was carried out. Arshaluys Hakobyan spent 4 months in prison and was conducting monitoring for us. And we said, see, we've gone in without going in; if you want us to publicize again, we can publish even worse things without getting in," said Danielyan.