Իրավապաշտպան կազմակերպությանը թույլ չեն տալիս մոնիտորինգ անցկացնել բանտերում
Հայաստանի Հելսինկյան ասոցիացիան  դիմել էր ՀՀ արդարադատության նախարարին` Մարդու իրավունքների իրավիճակը Հայաստանում ծրագրի երկրորդ փուլն իրակաանցնելու նպատակով ՀՀ ԱՆ Քրեակատարողական հիմնարկներ այցելելու և մոնիտորինգ իրականացնելու թույլտվություն ստանալու համար, որը, սակայն, մերժվել է: Այսօր այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ Միքայել Դանիելյանը:
Մերժումը ուղարկվել է ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հասարակայնության հետ կապերի բաժանմունքի պետ Արսեն Բաբայանի կողմից:
Միքայել Դանիելյանին ուղղված պաատսխանում նշված է հետևյալը. «Բացի այդ, Ձեր ղեկավարած հասարակական կազմակերպության կողմից 2010թ.-ին անցկացված մոնիտորինգի արդյունքների ամփոփումը, թե մի շարք դատապարտյալներ և կալանավորված անձանց, թե քրեակատարողական ծառայության վարչակազմի, թե հասարակության  տարբեր շերտերի մոտ առաջացրել է օբյեկտիվ դժգոհություններ: Ելնելով վերոգրյալից` տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչությունը ներկայացված ծրագրի  2-րդ փուլի իրականացումը համարում է  աննպատակահարմար»:
«Մինչև  2009թ. մեզ թույլ չէին տալիս մտնել բանտեր, և երբ 2009թ. մենք զեկույց տպեցինք, որտեղ նկարագրել էինք բանտի իրավիճակը առանց բանտ մտնելու, որովհետև իշխանությունները այնքան հիմար էին, որ նստացրել էին իրավապաշտպան, և նա պատմում էր, թե ինչ է կատարվում բանտում, այդպես է մոնիտորինգ իրականացվել: Արշալույս Հակոբյանը չորս ամիս նստել էր բանտում և մեզ համար մոնիտորինգ էր անում: Եվ ասեցինք`  տեսեք, մտել ենք առանց մտնելու, ուզում եք էլի տպենք, կարող ենք ավելի վատ բաներ տպել առանց մտնելու»,- ասել է Միքայել  Դանիելյանը:

Минюст взялся за старое. Правозащитников не пускают в тюрьмы Армении
Хельсинкская Гражданская Ассоциация Армении обратилась к министру юстиции за разрешением посетить уголовно-исполнительные учреждения при и провести мониторинг в рамках второго этапа программы «Ситуация с правами человека в Армении». Минюст отказал правозащитной организации. На пресс-конференции в четверг, 26 мая, об этом заявил председатель Хельсинкской ассоциации Микаел Даниелян.
Отказ был отправлен начальником отдела по связям с общественностью министерства. В нем сказано: «Результаты мониторинга, проведенного руководимой вами общественной организации в 2010 году, вызвали объективное недовольство у ряда осужденных и арестованных, администрации уголовно-исполнительной службы и у различных слоев населения. Исходя из вышесказанного, сообщаем, что считаем нецелесообразным осуществление второго этапа программы, представленной в уголовно-исполнительное управление при министерстве юстиции».
Даниелян по этому поводу заявил, что до 2009 года им не разрешали посещать места заключения. «Мы напечатали доклад в 2009 году, в котором описали ситуацию в тюрьмах, не посетив их, потому что власти оказались настолько глупы, что посадили правозащитника, который впоследсвтии сам рассказал о том, что происходит в тюрьмах. Так мониторинг и проводился. Аршалуйс Акопян сидел в тюрьме 4 месяца и проводил для нас мониторинг. И мы сказали: посмотрите, мы вошли, не входя. Если хотите, чтобы мы снова напечатали доклад, можем снова понаписать плохого, не посещая тюрем».
Правозащитник Аршалуйс Акопян умер в августе 2010 года из-за болезни легких, которую он приобрел в отечественных местах заключения.