ԱԺ նախկին նախագահը դեմ է համաներումներին
ԱԺ նախկին նախագահ Տիգրան Թորոսյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում մեկնաբանեց, թե ինչու է ինքը ձեռնպահ քվեարկել համաներման մասին Սերժ Սարգսյանի առաջարկին:
Ըստ Թորոսյանի` ինքը դեմ չէր կարող քվեարկել, քանի որ ազատազրկման մեջ են գտնվում մարդիկ, որոնք կամ ընդհանրապես չպետք է պատժվեին, կամ այլ պատիժ պետք է ստանային: Ուստի նման մարդկանց ազատ արձակումը ճիշտ է:
Մյուս կողմից, ինքը չէր կարող կողմ քվեարկել, քանի որ դեմ է համաներումներին, քանի որ համաներումները նորմալ, կայացած երկրի գործընթաց չէ:
«Ի վերջո, եթե մարդիկ դատապարտվել են, ուղղակի հոդվածներով մարդկանց ազատ արձակելը ոչ մի տրամաբանության չի ենթարկվում»,- ԱԺ նախկիննախագահի խոսքերն է մեջբերում Lragir.am-ը:
Թորոսյանի խոսքով` համաներման տեքստում կան կետեր, որոնք տրամաբանությանը չեն ենթարկվում: Նա օրինակ բերեց 5-րդ կետը, որտեղ նշված է, որ պատժից ազատել առավելագույնը 10 տարվա ազատազրկման դատապարտված անձանց, որոնք որոշումն ուժի մեջ մտնելու ժամանակ կրել են պատժի ոչ պակաս, քան մեկ քառորդը:
«Ես կարծում եմ` արարքի ծանրությունը միայն հոդվածով չի որոշվում և այն բանով, թե անզգուշությամբ է քայլն արված, թե ոչ: 10 տարին շատ մեծ ժամկետ է, նշանակում է`լուրջ դեպքի առիթով են մարդուն նման երկար ժամկետով ազատազրկել: Միայն 2.5 տարի պատիժը կրելուց հետո ազատ արձակելը անհամաչափ է, անընդունելի»,- ասել է Թորոսյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր Հայաստանի Ազգային ժողովը ձայների 91 կողմ, 1 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ ընդունեց համաներման մասին որոշումը:

Former Speaker of Armenia's National Assembly Tigran Torosyan during parliamentary briefings commented on why he abstained from voting on the draft resolution on amnesty proposed by Armenian President Serzh Sargsyan, Lragir.am reports.
He noted that he could not vote against it because people who should have not been punished or at least should have been penalized differently were in prison. Hence, it's right to release such individuals.
On the other hand, he could not vote for it, because he is against amnesties in general, since amnesty is not a process for a normal, established country.
"After all, if people are arrested on charges of direct articles, their release doesn't fit into any logic," he noted.
Torosyan added that there are points in the text of the resolution draft on amnesty that are illogical. He cited point 5 which states that people sentenced to maximum 10 years, who served no less than the quarter of their term, should be released.
"I think the weight of the crime does not depend only on the Article and on the fact of whether it was due to negligence or not. 10 years is a long period, which means the reason of such a sentence is serious. Releasing a person only after having served 2.5 years is not right; it's unacceptable," said Torosyan.
Recall, parliament today ruled 91 in favor, 0 opposed and 1 abstained on a general amnesty resolution which some see as a move to placate the opposition by effectively meeting one of its key demands.