Ղարաբաղի մասին հարցերին Ֆրանսիայի դեսպանը պատասխանեց ընդհանուր ձևակերպումներով
Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն, ով ընդամենը յոթ ամիս է` աշխատում է Հայաստանում, այսօր ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոնում հանդիպել է լրագրողների հետ և մոտ 45 րոպե խոսել է Ֆրանսիայի՝ ՆԱՏՕ-ի կազմում ընդգրկվելու պատմության մասին:
Լրագրողների գրեթե բոլոր հարցերին դեսպանը պատասխանում էր բավականին կցկտուր` հատկապես այն հարցերին, որոնք վերաբերում էին ղարաբաղյան հակամարտությանը:
Այդ առնչությամբ նա նշել է, որ ինքը որպես դեսպան պետք է ավելի զուսպ պահվածք դրսևորի:
Այն հարցին, թե ինքն ինչ ակնկալիք ունի Դովիլյան հայտարարությունից, դեսպանն ասել է, որ Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի նախագահների հայտարարությունը բավական հստակ, ուժեղ և առանց երկիմաստության արված հայտարարություն էր.
«Դովիլյան հանդիպումից հետո ես սպասում եմ արագ կարգավորմանն ուղղված համաձայնագրի, և այդ համաձայանգիրն արագ կկենսագործվի, որպեսզի լարվածությունը սահմաններին թուլանա, տեղը զիջի վստահությանը, և որ համագործակցությունը չգա փոխարինելու թշնամանքին»,- ասել է Անրի Ռենոն:
Խոսելով նաև Հայաստանում ներքաղաքկան լարվածությունը թուլացնելուն ուղղված վերջին քայլերի մասին` դեսպանը նշել է.
«Կարելի է միայն ուրախանալ ցանկացած լիցքաթափման գործընթացի համար: Շատ եմ ցանկանում, որպեսզի վերջերս տեղի ունեցած իրադարձությունների ցայտուն մասնակցությունը լինի նաև Հայաստանի այլ ոլորտներում ևս»:

French Ambassador to Armenia Made Generalizations in Responding to Karabakh Questions
Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of France to Armenia Henri Reynaud, who has been working in Armenia for only 7 months, today met with journalists at the Information Center on NATO in Armenia and spoke for about 45 minutes on the history of France's integration into NATO.
The ambassador responded quite curtly to nearly all journalists' questions, particularly those questions which refer to the Nagorno-Karabakh conflict. Regarding this matter he said that as an ambassador, he has to demonstrate more restraint.
Asked what expectations he has from the Deauville statement on Nagorno-Karabakh, Reynaud said that the statement by the presidents of France, the US and Russia was quite clear, powerful and without having a double entendre.
"After the Deauville meeting, I am waiting for an agreement aimed at quick settlement which will be implemented quickly. So that the boundaries of tension weaken, replaced by trust, and so that cooperation is not replaced by hostility," he said.
Touching upon recent steps toward easing the tension in Armenia's political climate, the French ambassador said, "One can only be happy for any process that eases tension. I would very much like for the outstanding participation in recent events to occur also in Armenia's other sectors."