Մայիսի 31-ին Հայ Ազգային Կոնգրեսի հանրահավաքին հնչեցրած իր ելույթում ՀՀ առաջին նախագահ, ընդդիմության առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն անդրադարձել է Կոնգրեսի առաջիկա անելիքներին:
Նա նշել է, որ, նկատի ունենալով Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջ քաշած երեք պահանջների կատարման հանգամանքը, ընդդիմությունն արդեն պատրաստ է իշխանության հետ ֆորմալ, այսինքն պատվիրակությունների մակարդակով երկխոսության։
«Առաջիկա օրերին մենք կորոշենք մեր պատվիրակության կազմը, որը բաղկացած կլինի 3–5 հոգուց, և իշխանությանը կներկայացնենք երկխոսության մեր օրակարգը։ Բնականաբար, նույնը պետք է անի նաև իշխանությունը՝ թե՛ պատվիրակություն կազմավորելու, թե՛ սեփական օրակարգը ներկայացնելու առումով։ Կոնգրեսի օրակարգը հայտնի է՝ արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների անցկացում։ Բայց դա չի նշանակում, թե մենք չպետք է հաշվի առնենք նաեւ իշխանության ներկայացրած օրակարգն ու հակաառաջարկները, այլապես կխախտվի կողմերի իրավահավասարությունը։ Ավելին, երկխոսության ընթացքում մենք չենք կարող անտեսել նաև ս.թ. մարտի 1-ի տասնհինգկետանոց մեր հայտարարության մնացյալ պահանջները, որոնք վերաբերում են սոցիալական ոլորտի, մանր ու միջին գործարարության, գյուղացիության, օրինականության, կոռուպցիայի խնդիրներին, եւ որոնք ընդհանրապես, երկխոսության ընթացքին զուգահեռ, այսուհետեւ պետք է գտնվեն մեր մշտական ուշադրության կենտրոնում։ Հիշեցնեմ, որ, ինչպես արդեն նշվեց Լեւոն Զուրաբյանի ելույթում, իշխանության հետ բանակցությունների առաջնահերթ հարցերից մեկը պետք է լինի նաև քաղբանտարկյալներ Մուրադ Բոջոլյանի և Սարգիս Հացպանյանի ազատ արձակման, իսկ վերջինիս պարագայում միաժամանակ Հայաստանում կացության կարգավիճակ կամ քաղաքացիություն շնորհելու պահանջը։ Եթե փորձելու լինենք մեկ նախադասությամբ ձեւակերպել Հայաստանում ընթացող ներկա քաղաքական զարգացումները, ապա ակնհայտ է, որ մեզ մոտ, ըստ էության, տեղի է ունենում նույնը, ինչ արաբական աշխարհում, այն է՝ համաժողովրդական ճնշման միջոցով արտահերթ ընտրությունների պարտադրում և իշխանության փոփոխություն», - հայտարարել է Տեր-Պետրոսյանը։
ՀՀ առաջին նախագահը նշել է, որ, ի տարբերություն արաբական երկրների, հայաստանյան ընդդիմությունը ձգտում է իշխանության փոփոխությանը հասնել ոչ թե ահավոր ցնցումներից, տակնուվրայություններից ու արյունահեղությունից հետո, այլ խաղաղ, սահմանադրական ճանապարհով։
«Ես վստահ եմ, որ եթե արաբական ժողովուրդներն էլ ունենային այդ այլընտրանքը, նրանք կնախընտրեին վարվել նույն կերպ։ Իսկ թե որքանով է երաշխավորված մեր ընտրած ճանապարհի հաջողությունը, դա արդեն կախված է ոչ այնքան Կոնգրեսի, որքան ողջ ժողովրդի միահամուռ ջանքերից և գործընթացը հասարակության մշտական վերահսկողության տակ պահելու կարողությունից։ Իշխանության անդրդվելիության պարագայում, մեր կամքից անկախ, բացառված չէ նաև արաբական տարբերակը, որովհետեւ հուսահատության եզրին հասցված ժողովուրդների վարքը միշտ չէ, որ ենթարկվում է բանականության թելադրանքին։ Հուսանք, իշխանությունը բավարար իմաստություն կունենա հասկանալու համար այս պարզ ճշմարտությունը։
Գործընթացը վերահսկելու մեխանիզմը, բնականաբար, մեր պարբերական հանրահավաքներն են լինելու, որոնք տեղի կունենան ըստ անհրաժեշտության՝ երկխոսության ընթացքին ձեզ տեղյակ պահելու համար, կամ էլ սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի սրման և որևէ այլ արտակարգ իրադարձության պարագայում։ Ինչ վերաբերում է հաջորդ հանրահավաքին, ապա այն նախատեսված է անցկացնել հունիս ամսին, իսկ ճշգրիտ օրվա մասին ձեզ կտեղեկացնենք լրացուցիչ։ Հայաստանում ստեղծված է նոր քաղաքական իրավիճակ, որը հնարավորություն է տալիս թեկուզ ամենասուր խնդիրները լուծել օրինական ճանապարհով։ Մենք պատեհություն ունենք աշխարհին ապացուցելու, որ հիրավի պետականության դարավոր ավանդույթներ ունեցող քաղաքակիրթ ժողովուրդ ենք։ Եվ ո՛չ իշխանությունը, ո՛չ էլ հասարակությունը իրավունք չունի կորցնելու այդ պատեհությունը։ Բարի երթ և մինչ նոր հանդիպում, որը, վստահաբար, շատ չի ուշանա, քանի որ իրադարձությունները զարգանում են սրընթաց կերպով», - իր ելույթն ավարտել Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։

Like the Arab Spring, But Without Bloodshed: Ter-Petrossian's Take on Events in Armenia
First president of the Republic of Armenia and Armenian National Congress (HAK) leader Levon Ter-Petrossian at the rally organized by his opposition bloc turned his attention to the HAK's next steps.
Ter-Petrossian noted that considering the fact that HAK's 3 key demands have been met, the opposition is ready to have a dialogue with the authorities in a formal context; that is, at the delegation level.
"In the coming days we will decide our delegation team, which will be comprised of 3–5 people, and we will present our dialogue agenda to the authorities. Naturally, the authorities have to do the same — both in terms of forming a delegation and in presenting their own agenda. The Congress' agenda is clear: the holding of pre-term presidential and parliamentary elections. But that doesn't mean that we shouldn't take into consideration the agenda and counter-proposals also presented by the authorities; otherwise the parties' equality will be broken.
"Moreover, during the dialogue we can't ignore the 15 remaining demands announced on the Mar. 1... Let me recall, as already stated in Levon Zurabyan's speech, one of the priority issues in our talks with the authorities must be the release of political prisoners Murad Bojolyan and Sarkis Hatspanian, as well as the the requirement to grant citizenship or residency status to the latter .
"If we try to describe current political developments in Armenia in one sentence, then it's obvious that essentially the same is taking place here as in the Arab world; that is, and change of power and forced early elections through popular pressure," said Ter-Petrossian.
The HAK leader, however, noted that unlike in Arab countries, Armenia's opposition strives to achieve a change in power not through turmoil, upheavals and bloodshed, but through peaceful, constitutional means.
"I am confident that if the Arab people also had this alternative, they would've preferred to have acted similarly. As for how much our chosen path is guaranteed, that depends not so much on the Congress as much the united efforts of the entire nation and on the ability to constantly keep the process under public supervision. In the case of steadfastness by the authorities, independent of our will, the Arabic version is not excluded, because it's not always that the behavior of peoples who have reached the edge of despair can be subject to the dictates of reason. We hope that the authorities will have enough wisdom to understand this simple truth," said Ter-Petrossian.
The HAK leader then concluded by noting that rallies will take place as necessary, "in order to keep you informed of the dialogue process," and that the next rally is planned for June (no exact date has yet been specified).