Մայիսի 31-ին Հայ Ազգային Կոնգրեսի հանրահավաքին հնչեցրած իր ելույթում ՀՀ առաջին նախագահ, ընդդիմության առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն անդրադարձել է Կոնգրեսի առաջիկա անելիքներին:
Նա նշել է, որ, նկատի ունենալով Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջ քաշած երեք պահանջների կատարման հանգամանքը, ընդդիմությունն արդեն պատրաստ է իշխանության հետ ֆորմալ, այսինքն պատվիրակությունների մակարդակով երկխոսության։
«Առաջիկա օրերին մենք կորոշենք մեր պատվիրակության կազմը, որը բաղկացած կլինի 3–5 հոգուց, և իշխանությանը կներկայացնենք երկխոսության մեր օրակարգը։ Բնականաբար, նույնը պետք է անի նաև իշխանությունը՝ թե՛ պատվիրակություն կազմավորելու, թե՛ սեփական օրակարգը ներկայացնելու առումով։ Կոնգրեսի օրակարգը հայտնի է՝ արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների անցկացում։ Բայց դա չի նշանակում, թե մենք չպետք է հաշվի առնենք նաեւ իշխանության ներկայացրած օրակարգն ու հակաառաջարկները, այլապես կխախտվի կողմերի իրավահավասարությունը։ Ավելին, երկխոսության ընթացքում մենք չենք կարող անտեսել նաև ս.թ. մարտի 1-ի տասնհինգկետանոց մեր հայտարարության մնացյալ պահանջները, որոնք վերաբերում են սոցիալական ոլորտի, մանր ու միջին գործարարության, գյուղացիության, օրինականության, կոռուպցիայի խնդիրներին, եւ որոնք ընդհանրապես, երկխոսության ընթացքին զուգահեռ, այսուհետեւ պետք է գտնվեն մեր մշտական ուշադրության կենտրոնում։ Հիշեցնեմ, որ, ինչպես արդեն նշվեց Լեւոն Զուրաբյանի ելույթում, իշխանության հետ բանակցությունների առաջնահերթ հարցերից մեկը պետք է լինի նաև քաղբանտարկյալներ Մուրադ Բոջոլյանի և Սարգիս Հացպանյանի ազատ արձակման, իսկ վերջինիս պարագայում միաժամանակ Հայաստանում կացության կարգավիճակ կամ քաղաքացիություն շնորհելու պահանջը։ Եթե փորձելու լինենք մեկ նախադասությամբ ձեւակերպել Հայաստանում ընթացող ներկա քաղաքական զարգացումները, ապա ակնհայտ է, որ մեզ մոտ, ըստ էության, տեղի է ունենում նույնը, ինչ արաբական աշխարհում, այն է՝ համաժողովրդական ճնշման միջոցով արտահերթ ընտրությունների պարտադրում և իշխանության փոփոխություն», - հայտարարել է Տեր-Պետրոսյանը։
ՀՀ առաջին նախագահը նշել է, որ, ի տարբերություն արաբական երկրների, հայաստանյան ընդդիմությունը ձգտում է իշխանության փոփոխությանը հասնել ոչ թե ահավոր ցնցումներից, տակնուվրայություններից ու արյունահեղությունից հետո, այլ խաղաղ, սահմանադրական ճանապարհով։
«Ես վստահ եմ, որ եթե արաբական ժողովուրդներն էլ ունենային այդ այլընտրանքը, նրանք կնախընտրեին վարվել նույն կերպ։ Իսկ թե որքանով է երաշխավորված մեր ընտրած ճանապարհի հաջողությունը, դա արդեն կախված է ոչ այնքան Կոնգրեսի, որքան ողջ ժողովրդի միահամուռ ջանքերից և գործընթացը հասարակության մշտական վերահսկողության տակ պահելու կարողությունից։ Իշխանության անդրդվելիության պարագայում, մեր կամքից անկախ, բացառված չէ նաև արաբական տարբերակը, որովհետեւ հուսահատության եզրին հասցված ժողովուրդների վարքը միշտ չէ, որ ենթարկվում է բանականության թելադրանքին։ Հուսանք, իշխանությունը բավարար իմաստություն կունենա հասկանալու համար այս պարզ ճշմարտությունը։
Գործընթացը վերահսկելու մեխանիզմը, բնականաբար, մեր պարբերական հանրահավաքներն են լինելու, որոնք տեղի կունենան ըստ անհրաժեշտության՝ երկխոսության ընթացքին ձեզ տեղյակ պահելու համար, կամ էլ սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի սրման և որևէ այլ արտակարգ իրադարձության պարագայում։ Ինչ վերաբերում է հաջորդ հանրահավաքին, ապա այն նախատեսված է անցկացնել հունիս ամսին, իսկ ճշգրիտ օրվա մասին ձեզ կտեղեկացնենք լրացուցիչ։ Հայաստանում ստեղծված է նոր քաղաքական իրավիճակ, որը հնարավորություն է տալիս թեկուզ ամենասուր խնդիրները լուծել օրինական ճանապարհով։ Մենք պատեհություն ունենք աշխարհին ապացուցելու, որ հիրավի պետականության դարավոր ավանդույթներ ունեցող քաղաքակիրթ ժողովուրդ ենք։ Եվ ո՛չ իշխանությունը, ո՛չ էլ հասարակությունը իրավունք չունի կորցնելու այդ պատեհությունը։ Բարի երթ և մինչ նոր հանդիպում, որը, վստահաբար, շատ չի ուշանա, քանի որ իրադարձությունները զարգանում են սրընթաց կերպով», - իր ելույթն ավարտել Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։

Армяне - не арабы, но могут ими стать. Тер-Петросян идет на прямой диалог с властью
О дальнейших действиях Армянского национального конгресса на сегодняшнем митинге рассказал первый президент, лидер оппозиции Левон Тер-Петросян.
Он объявил о готовности начать непосредственный диалог с властью на уровне делегатов, учитывая выполнение трех выдвинутых оппозицией: официальное разрешение митингов на площади Свободы, возобновление расследования событий 1 марта, освобождение политзаключенных.
- В ближайшие дни мы решим состав нашей делегации из 3-5 человек и представим властям нашу повестку диалога. Естественно, то же самое должны сделать власти, как в смысле формирования делегации, так и представления собственной повестки.
Повестка Конгресса известна – проведение внеочередных президентских и парламентских выборов. Но это не значит, что мы не должны учитывать также повестки и встречных предложений властей, иначе равенство сторон будет нарушено. Более того, в ходе диалога мы не сможем пренебречь и оставшимися 12 требованиями, озвученными на митинге 1 марта, которые относились к социальной сфере, малому и среднему бизнесу, законности, проблемам коррупции.
Напомню, что, как уже отметил Левон Зурабян, одним из приоритетных вопросов переговоров должно быть требование освободить политзаключенных Мурада Боджоляна и Саргиса Ацпаняна, а в случае с последним - требование предоставить ему вид на жительство либо гражданство Армении. Если попытаться сформулировать нынешние политические процессы Армении, очевидно, что у нас, по сути, происходит то же, что в арабском мире, как то – принуждение к проведению внеочередных выборов и смена власти посредством всенародного давления.
В отличие от арабских стран армянская оппозиция стремится к смене власти не путем ужасных потрясений и кровопролития, а мирным и конституционным методом.
Уверен, что если бы у арабских народов была эта альтернатива, они предпочли бы действовать именно так. А насколько гарантирован успех избранного нами пути, зависит не столько от Конгресса, сколько от совместных усилий народа и умения общества постоянно контролировать процесс. В случае непоколебимости властей, независимо от нашей воли, не исключен и арабский вариант, потому что поведение народов, доведенных до отчаяния, не всегда поддается логике. Будем надеяться, что властям хватит мудрости для понимания этой простой истины.
Механизмом возобновить процесс, естественно, станут периодически организуемые нами митинги, проходить которые будут по мере необходимости, для того, чтобы держать вас в курсе проходящего диалога или в случае социально-экономического обострения или другой чрезвычайной ситуации.
Что касается следующего митинга, мы предусматриваем провести его в июне. В Армении сложилась новая политическая ситуация, которая предоставляет возможность решать самые острые вопросы законным путем. У нас есть возможность доказать миру, что мы действительно являемся цивилизованным народом, имеющим вековые традиции государственности. Ни власть, ни общество не имеют права терять эту возможность.