«Ով է խանգարում». ՀՀԿ-ականը խորհուրդ է տվել ընթերցել Տեր-Պետրոսյանի ելույթը
Հայ Ազգային Կոնգրեսը իր օրակարգը չի պարտադրելու իշխանության հետ երկխոսության ընթացքում: Այսօր հրավիրված ՀՀԿ-ական Արտակ Դավթյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին այսպիսի հայտարարություն է արել ՀԱԿ-ի մաս կազմող Հանրապետություն կուսակցության անդամ Սուրեն Աբրահամյանը:
«Իմ և պարոն Դավթյանի վրա պատմական առաքելություն է դրված, հանրահավաքից հետո առաջին երկխոսության փորձն է, հիմք ենք դնում երկխոսության: Մենք ոչ թե գործող իշխանությունը մեզանով փոխարինելու խնդիր ենք դրել, այլ Հայաստանում նորմալ լեգիտիմ իշխանության ձևավորելու խնդիր»,- հայտարարել է Աբրահամյանը:
Արտակ Դավթյանն էլ իր խոսքը սկսել է աստվածաշնչյան մեջբերումով` ասելով. «Տունը, որտեղ չկա միասնություն կանգուն մնալ չի կարող: ՀՀ առաջին նախագահի քայլերը և իշխանության քայլերը տեղավորվում են աստվածաշնչյան այս խոսքերի մեջ: Ընդդիմություն լինի, թե իշխանություն՝ նպատակները հայտնի են, նպատակների հասնելու միջոցներում պետք է լինի տարբերությունը»,- հայտարարել է նա:
Ըստ Աբրահամյանի` երկխոսության ժամանակ իշխանությունները կարող է ՀԱԿ-ի ներկայացրած օրակարգից, այն է` արտահերթ նախագահական կամ խորհրդարանական ընտրություններ, այլ տարբերակ առաջ քաշել ՝ երկիրը ներկայիս վիճակից հանելու համար:
«Մենք մեր օրակարգը չենք պարտադրելու, բարդը իրար դիմաց նստելն է, հետո արդեն հարցերը կքննրակվեն», - ասել է քաղաքական գործիչը:
Ասուլիսի երկու բանախոսներն էլ շեշտել են, որ երիրը կայունության հասցնելու համար ներքին և արտաքին խանգարող հանգամանքներ կան:
Epress.am-ի այն հարցին, թե ովքեր են այդ խանգարող ուժերը, և ինչ դերակատարություն կարող է իշխանություն-ընդդիմություն երկխոսության ընթացքում ունենալ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, Աբրահամյանը պատասխանել է. «Ախր, ակնհայտ է Քոչարյանի դերը. նա ուղղակի սարսափում է»:
ՀՀԿ-ական Արտակ Դավթյանը որպես պատասխան խորհուրդ է տվել վերընթերցել ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վերջին հանրահավաքի ելույթը:

Впервые на пресс-конференции оппозиционера и республиканца царил мир и согласие
Армянский национальный конгресс (АНК) не навяжет своей повестки в ходе диалога с властями. Об этом на встрече с журналистами в четверг заявил экс-минситр внутренних дел Сурен Абраамян - член оппозиционной партии «Республика», входящей в состав АНК.
В качестве его оппонента на пресс-конференции присутствовал член правящей Республиканской партии Армении (РПА) Артак Давтян.
«На мне и господине Давтяне лежит историческая миссия. Это первый опыт диалога после митинга. Мы закладываем основу диалогу. Мы не задались целью заменить собой действующие власти, перед нами стоит задача сформировать в Армении нормальную, легитимную власть», - заявил Абраамян.
«Когда в доме нет единства, он рушится, - начал свою речь член РПА. – Шаги первого президента и властей укладываются в эти библейские слова. Будь то власти или оппозиция – цели одни, отличия должны быть в способах их достижения».
По мнению Сурена Абраамяна, в ходе диалога власти могут извлечь из требований оппозиции (проведение внеочередных президентских или парламентских выборов) - иной вариант вывода страны из нынешней ситуации. «Мы не станем навязывать своей повестки. Сложно сесть напротив друг друга, а вопросы будут обсуждены после», - сказал он.
Собеседники солидарны во мнении о том, что для установления в стране стабильности есть как внутренние, так и внешние мешающие факторы.
На вопрос Epress.am, кого они называют «мешающим фактором» и какую роль может играть второй президент Роберт Кочарян в диалоге власть-оппозиция, Абраамян ответил: «Роль Кочаряна очевидна. Он просто в ужасе».
В ответ на это республиканец Артак Давтян посоветовал перечитать выступление лидера АНК, первого президента Левона Тер-Петросяна, озвученное в ходе митинга 31 мая.
Отметим, что после амнистирования 4 из 6 политзаключенных, лидер оппозиции Левон Тер-Петросян объявил о готовности начала диалога с властями. На фоне этого сегодняшняя пресс-конференция была беспрецедентной, так как все предыдущие совместные встречи с журналистами представителей оппозиции и власти сопровождались взаимными обвинениями, напряженными спорами, на повышенных тона и перерастая в скандалы.