«Ով է խանգարում». ՀՀԿ-ականը խորհուրդ է տվել ընթերցել Տեր-Պետրոսյանի ելույթը
Հայ Ազգային Կոնգրեսը իր օրակարգը չի պարտադրելու իշխանության հետ երկխոսության ընթացքում: Այսօր հրավիրված ՀՀԿ-ական Արտակ Դավթյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին այսպիսի հայտարարություն է արել ՀԱԿ-ի մաս կազմող Հանրապետություն կուսակցության անդամ Սուրեն Աբրահամյանը:
«Իմ և պարոն Դավթյանի վրա պատմական առաքելություն է դրված, հանրահավաքից հետո առաջին երկխոսության փորձն է, հիմք ենք դնում երկխոսության: Մենք ոչ թե գործող իշխանությունը մեզանով փոխարինելու խնդիր ենք դրել, այլ Հայաստանում նորմալ լեգիտիմ իշխանության ձևավորելու խնդիր»,- հայտարարել է Աբրահամյանը:
Արտակ Դավթյանն էլ իր խոսքը սկսել է աստվածաշնչյան մեջբերումով` ասելով. «Տունը, որտեղ չկա միասնություն կանգուն մնալ չի կարող: ՀՀ առաջին նախագահի քայլերը և իշխանության քայլերը տեղավորվում են աստվածաշնչյան այս խոսքերի մեջ: Ընդդիմություն լինի, թե իշխանություն՝ նպատակները հայտնի են, նպատակների հասնելու միջոցներում պետք է լինի տարբերությունը»,- հայտարարել է նա:
Ըստ Աբրահամյանի` երկխոսության ժամանակ իշխանությունները կարող է ՀԱԿ-ի ներկայացրած օրակարգից, այն է` արտահերթ նախագահական կամ խորհրդարանական ընտրություններ, այլ տարբերակ առաջ քաշել ՝ երկիրը ներկայիս վիճակից հանելու համար:
«Մենք մեր օրակարգը չենք պարտադրելու, բարդը իրար դիմաց նստելն է, հետո արդեն հարցերը կքննրակվեն», - ասել է քաղաքական գործիչը:
Ասուլիսի երկու բանախոսներն էլ շեշտել են, որ երիրը կայունության հասցնելու համար ներքին և արտաքին խանգարող հանգամանքներ կան:
Epress.am-ի այն հարցին, թե ովքեր են այդ խանգարող ուժերը, և ինչ դերակատարություն կարող է իշխանություն-ընդդիմություն երկխոսության ընթացքում ունենալ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, Աբրահամյանը պատասխանել է. «Ախր, ակնհայտ է Քոչարյանի դերը. նա ուղղակի սարսափում է»:
ՀՀԿ-ական Արտակ Դավթյանը որպես պատասխան խորհուրդ է տվել վերընթերցել ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վերջին հանրահավաքի ելույթը:

The Armenian National Congress will not force its agenda during dialogue with the authorities, said Republic party member Suren Abrahamyan, during a joint press conference with Republican Party of Armenia (HHK) representative Artak Davtyan in Yerevan today. Note, the Republic party is one of several parties that make up the opposition bloc the Armenian National Congress (HAK).
"A historic mission has been put to me and Mr. Davtyan: this is the first attempt at dialogue following the rally; we're building the foundation for dialogue. We've put forth not an issue of us replacing the current authorities but the issue of establishing a normal, legitimate government in Armenia," said Abrahamyan.
Davtyan, in turn, began his remarks by referencing the Bible: "A house that doesn't have unity cannot stay standing. The steps by the first president of Armenia and the authorities' steps fit within these words from the Bible. Whether it's the opposition or the authorities, the goals are known — there has to be difference in the means used to reach these goals," he said.
According to Abrahamyan, during dialogue, the authorities can put forward other options from HAK's agenda, which is pre-term presidential or parliamentary elections, in order to get the country out if its current state.
"We aren't going to force our agenda; what's complex is sitting across from each other, then the issues will be discussed," he said.
Both parties stressed that there are internal and external circumstances that are interfering for the country to reach stability.
Asked by Epress.am, who are those that are interfering with this process and what role can second president of Armenia Robert Kocharian have in the dialogue between the opposition and the authorities, Abrahamyan responded, "Kocharian's role is obvious — he is simply terrified."
Davtyan, however, as a comeback, advised his colleague to review first president of Armenia and HAK leader Levon Ter-Petrossian's speech made at the last rally.