Պորտուգալիայի արտահերթ ընտրություններում հաղթեց ընդդիմությունը
Պորտուգալիայում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակ է տոնել ընդդիմադիր Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը:
Ինչպես հաղորդում է Պորտուգալիայի ԿԸՀ-ն, սոցիալ-դեմոկրատները 102 տեղ են ստացել խորհրդարանում, մինչդեռ նրանց հիմնական մրցակիցները` սոցիալիստները` 71 տեղ: Եվ 15 մանդատի ճակատագիր դեռևս որոշվում է:
Հիշեցնենք, որ երկրի նախագահ Անիբալ Կավակու Սիլվան արձակել էր խորհրդարանը մարտի վերջին և արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ էր նշանակել: Ժամանակավոր կառավարության ղեկավար էր նշանակվել սոցիալիստ Ժոզե Սոկրատիշը: Վերջինս, իր կուսակցության պարտության մասին տեղեկանալով, հրաժարական է ներկայացրել:
Այժմ վարչապետի պաշտոնի ամենահավանական թեկնածուն է համարվում սոցիալ-դեմոկրատների առաջնորդ Պեդրու Պասուշ Կոելյուն:

В Португалии на выборах победила оппозиция
В Португалии на досрочных парламентских выборах победила оппозиционная Социал-демократическая партия.
Как сообщили представители избирательной комиссии, партия получила 102 места в парламенте, тогда как их прямые соперники - социалисты - только 71 место, передает Associated Press. Впрочем, уточнили они, судьбу еще 15 мест предстоит решить.
По данным экзит-полов, победа также отдавалась социал-демократам.
Президент Португалии Анибал Каваку Силва распустил парламент в конце марта и назначил выборы в Законодательное собрание на 5 июня. Обязанности главы временного правительства этого государства были возложены на Жозе Сократеша.
Однако, узнав о проигрыше своей партии, Ж.Сократеш подал в отставку. Наиболее вероятным кандидатом на пост премьер-министра называют лидера победившей партии Педру Пассуш-Коэлью.