Բաքու. Ղարաբաղի կարգավիճակը հակամարտության կարգավորման վերջին փուլն է
Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահները հունիսի վերջին Կազանում նախատեսված հանդիպմանը կարող են որոշակի փաստաթուղթ ստորագրել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ, հայտնել է Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմի արտաքին կապերի բաժնի ղեկավար Նովրուզ Մամեդովը:
Նրա խոսքով` վերջին շրջանում բավական դրական նշաններ են ի հայտ եկել, ինչպես, օրինակ, «Մեծ ութնյակի» գագաթաժողովի շրջանակներում Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի նախագահների կողմից արված համատեղ հայտարարությունները, որոնք թույլ են տալիս արդյունքներ ակնկալել Կազանում կայանալիք հանդիպումից:
«Թե միջազգային հանրությունը և թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները պահանջում են փոփոխել տարածաշրջանում առկա ստատուս-քվոն: Մենք նույնպես ցանկանում ենք, որպեսզի այստեղ առաջխաղացումներ լինեն, այսինքն որպեսզի ազատագրվեն որոշակի տարածքներ և այնտեղ վերադառնան ադրբեջանցի տեղահանվածները»,-ասել է Մամեդովը:
Հարցին, թե արդյոք հնարավոր է հստակ ժամկետներ նշել Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի մասին հանրաքվեի անցկացման վերաբերյալ, Մամեդովը նշել է, որ կարգավիճակի հստակեցման հարցը հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերջին փուլն է, և ճիշտ չի լինի այդ մասին հիմա խոսել:

Азербайджан: Определение статуса Карабаха - последний этап процесса урегулирования
Президенты Армении, Азербайджана и России на предстоящей в конце июня встрече в Казани могут подписать определенный документ по карабахскому урегулированию, сообщил завотделом внешних связей администрации азербайджанского президента Новруз Мамедов.
По словам представителя администрации президента Азербайджана, в последнее время появилось много положительных сигналов, позволяющих ожидать результатов от предстоящей встречи в Казани, включая совместное заявление президентов России, США и Франции по Карабаху, принятое в рамках саммита "Большой восьмерки" во французском Довиле.
"И международная общественность, и страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ требуют изменить статус-кво в регионе. Мы тоже хотим, чтобы здесь уже были подвижки, то есть чтобы были освобождены определенные районы и туда вернулись азербайджанские вынужденные переселенцы", - сказал Мамедов.
Отвечая на вопрос о сроках проведения голосования об окончательном статусе Нагорного Карабаха, завотделом администрации президента Азербайджана заявил, что определение статуса является последним этапом процесса урегулирования, и говорить о нем сейчас неправильно.