Վերաքննիչը անփոփոխ թողեց «Հայկական ժամանակի» դեմ կայացված վճիռը
Այսօր ՀՀ Վերաքննիչ դատարանը մերժել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի հրատարակարիչ «Դարեսկիզբ» ՍՊԸ-ի բողոքը` ուժի մեջ թողնելով Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարանի վճիռը, համաձայն որի օրաթերթը պետք է փոխհատուցում վճարեր Ազգային Ժողովի երեք պատգամավորներին:
Հիշեցնենք, որ փետրվարին կայացված վճռի համաձայն, դատարանն օրաթերթին պարտավորեցրել էր 2 միլիոն 44 հազարական դրամ վճարել ԱԺ պատգավորներ, խոշոր գործարարներ Ռուբեն Հայրապետյանին, Սամվել Ալեքսանյանին և Լևոն Սարգսյանին:
Պատգամավորները պահանջում էին հերքել օրաթերթի 2010 թվականի հոկտեմբերի 14-ի համարում լույս տեսած «Ութից յոթը ցուցակում են» վերնագրով հոդվածում առկա տեղեկությունները և փոխատուցել ստացված բարոյական վնասը, ինչպես նաև դատական ծախսերը: Պատգամավորներից յուրաքանչյուրը պահանջել էր 2,5 միլիոն դրամ: Դատարանը մասամբ է բավարարել պատգամավորների պահանջը:
Փետրվարին կայացված դատական վճռից հետո Epress.am-ի հետ զրույցում օրաթերթի թողարկմանն պատասխանատու Հայկ Գևորգյանը դատարանի որոշումը որակել էր որպես հերթական ապօրինություն:
«Դատարանը իրենց սեփական դատարանն է: Որ այս վճիռը պիտի լիներ, մենք չէինք էլ կասկածում: Մեզ համար ոչ մի տարօրինակ բան տեղի չի ունեցել», – ասել էր Գևորգյանը:
Նշենք, որ, համաձայն հոդվածի, Ռուսաստանի իրավապահ մարմինները ցուցակ են կազմել, որում ընդգրկված են եղել տարբեր քրեական գործերի հետ առնչություն կամ ռուսական կրիմինալ խմբավորումների հետ կապեր ունեցող ՀՀ պաշտոնյաներ: ՌԴ իրավապահների կազմած ցուցակի առաջին յոթ հորիզոնականներում հետևյալ անուններն են եղել` Սերժ Սարգսյանի եղբայր, ԱԺ պատգամավոր Սաշիկ Սարգսյան, ԱԺ պատգամավորներ Ռուբեն Հայրապետյան և Լևոն Սարգսյան, ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյան, ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյան, ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյան և ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյան: «ՀԺ»-ի հրապրակման համաձայն, այս ցուցակի վերաբերյալ ՌԴ դատախազության ներկայացուցիչները զրուցել են «Միաբանություն» հայկական ազգային ակումբի նախագահ Սմբատ Կարախանյանի հետ:
Նշենք նաև, որ վերջին տարվա ընթացքում սա օրաթերթի դեմ երկրորդ դատական հայցն էր, որը դատարանը բավարարել է: «Պատիվը և արժանապատվությունը արատավորող տեղեկությունների հերքման և վնասի հատուցման» պահանջով դատարան էր դիմել ՀՀ երկրոդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին: Նա իրեն հասցված վնասը գնահատել էր 16 միլիոն դրամ:
Դատարանը պահանջը բավարարել էր մասամբ` պարտավորեցնելով օրաթերթին վճարել մոտ 3.5 միլիոն դրամ: Լևոն Քոչարյանի մասին 2009 թվականի փետրվարին տպագրված հոդվածը կոչվում էր «Ռոբերտիչի արկածները Դուբայում»: Հրապարակման մեջ նշվում էր, որ 2008 թվականի վերջին Լևոն Քոչարյանը հարբած վիճակում ձերբակալվել է Դուբայում տեղի ոստիկանության կողմից:

Армянские олигархи обогатились за счет газеты на 17 тысяч долларов
Апелляционный суд отклонил жалобу издателя газеты «АЖ» ООО «Дарескизб». Таким образом, вердикт суда общей юрисдикции общин Кентрон и Норк-Мараш остался в силе. Согласно вердикту, газета должна выплатить возмещение трем депутатам армянского парламента.
Суд обязал «Айкакан жаманак» выплатить депутатам и крупным предпринимателям Рубену Айрапетяну, Самвелу Алексаняну и Левону Саргсяну по 2 млн 44 тыс. драмов (около $5600).
Депутаты требовали опровержения информации, опубликованной в статье газеты «Семеро из восьми в списке» от 14 октября 2010 года, и возмещения понесенного ими материального урона и судебных расходов.
Каждый из депутатов потребовал 2.5 млн драмов, однако суд удовлетворил требование депутатов частично.
В беседе с Epress.am ответственный редактор газеты Айк Геворгян оценил постановление суда как очередное нарушение закона. «Это их собственный суд. Мы и не сомневались в подобном исходе. Для нас ничего удивительного не произошло. И мы обязательно обжалуем данное решение в Аппеляционном суде», - заявил Геворгян.
Напомним, что, согласно статье, правоохранительные органы составили список должностных лиц Армении, имеющих отношение к различным криминальным делам или российским криминальным группировкам. Первые 7 мест занимали следующие имена: брат Сержа Саргсяна, депутат Сашик Саргсян, депутаты Рубен Айрапетян и Левон Саргсян, председатель Комитета по госдоходам Гагик Хачатрян, депутат Самвел Алексанян, спикер НС Овик Абрамян и председатель партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян. Согласно публикации «АЖ», представители прокуратуры РФ беседовали с председателем армянского национального клуба «Единство» Смбатом Караханяном по поводу данного списка.
Отметим также, что за последний год это второй иск против газеты, который был удовлетворен. С требованием «Возмещения убытков и опровержения информации, порочащей честь и достоинство» в суд обратился сын второго президента Армении Левон Кочарян. Нанесенный ему ущерб он оценил в 16 миллионов драмов.
Суд снова частично удовлетворил требование, обязав газету выплатить порядка 3.5 млн. драмов. Статья, написанная о Левоне Кочаряне в феврале 2009 года, назвывалась «Приключения Робертовича в Дубае». В публикации отмечалось, что в конце 2008 года Левон Кочарян в нетрезвом состоянии был арестован в Дубае.