Թուրքիայում առաջարկում են քանդել Ցեղասպանության ճանաչման տաբուն, ոչ թե հուշարձանները
«Երբ արտասահմանցիներն ինձ հաճախ հարց են ուղղում այն մասին, թե ինչ է կատարվել Թուրքիայում վերջին շրջանում, ես անդրադառնում եմ ապրիլի 24-ին վերաբերող վերջին իրադարձություններին», - Today's Zaman-ի իր բլոգում գրում է թուրք հրապարակախոս Օրհան Քեմալ Չենգիզը:
Նա նշում է, որ այդ հարցի դեպքում ինքը պատմում է միևնույն օրը նույն Թուրքիայում կատարված երկու իրադարձության մասին:
«Ապրիլի 24-ին սկսվեց Կարսի «Մարդկության հուշարձանի» ապամոնտաժումը: Հուշարձանի վերացումն արդարացվում է այն հանգամանքով, որ վարչապետը քաղաք կատարած այցելության ժամանակ որակել էր համալիրը որպես հրեշավոր կառույց: Սա անհանդուրժողականության վառ օրինակ էր:
Նույն Թուրքիայում, որտեղ ապամոնտաժվում էր հուշարձանը, հենց այդ նույն օրը Թուրքիայի ամենամեծ տաբուներից մեկի վերացումը հակադրվեց այդ գործողություններին մեր մեծ և փոքր քաղաքներում: Ես խոսում եմ Հայոց Ցեղասպանության հիշատակի արարողությունների մասին: Այդ նույն օրը, ես Անկարայի Սակարյա հրապարակում էի: Հրապարակի սրտում կանգնած մեր փոքրիկ խումբը հնչեցնում էր այն հայ մտավորականների անունները, ովքեր դուրս էին բերվել իրենց տներից 96 տարի առաջ ապրիլի 24-ին և այնուհետև անդարձ կորել էին: Այդ օրը ոստիկանության ուժերը պատ էին ստեղծել մեր և միջոցառմանը դեմ հանդես եկող ցուցարարների միջև: Դեռևս 10 տարի առաջ մենք երազել անգամ չէինք կարող նման բանի մասին: Ոստիկանությունը չէր պաշտպանի մեզ, նրանք անգամ կմիանային ցուցարարներին և կծեծեին մեզ: Ապրիլի 24-ին ոստիկանության վերաբերմունքը չէր կարող նման ձև ընդունել առանց կառավարության կարգադրության:
Կարծում եմ, որ Թուրքիայում ժողովրդավարության հետ կապված իրավիճակը կարելի է համեմատել ապրիլի 24-ին ստացած իմ տպավորությունների հետ: Երկիրը միաժամանակ hետ ու առաջ քայլեր է կատարում:
Կիրակի Թուրքիայում ընտրություններ կկայանան: Բայց ամենայն հավանականությամբ Էրդողանի ընտրությունը որոշիչ դեր կունենա Թուրքիայի ապագայի համար հունիսի 13-ից հետո: Արդյո՞ք մենք կապրենք այնպիսի Թուրքիայում, որտեղ հուշարձաններն ու տաբուները քանդվում են: Ի՞նչ նպատակով Էրդողանը կօգտագործի իր աճող իշխանությունն ու խարիզաման: Գաղտնիք չէ, որ վարչապետը լրջորեն մտածում է երկիրը նախագահական համակարգի փոխելու մասին: Կարող ենք ասել, որ այս նպատակը հուշարձանի դեմ արշավի գլխավոր պատճառն է: Այդ հուշարձանի վերացումը ազգայնականների ձայները հավաքելու միտում ուներ, որպեսզի հետագայում Էրդողանը կարողանա փոխել Սահմանադրությունը: Նախագահ դառնալու համար, Էրդողանը պետք է հաշտվի ռազմական ուժերի հետ: Ոչ ոք չի կասկածում, որ այդ հաշտությունը հիմնված կլինի նվազ ժողովրդավարական սկզբունքների վրա:
Իր ներքին և արտաքին խնդիրները լուծելու, իր մահմեդական ինքնության և ոչ մահմեդական անցյալի հետ հաշտվելու ունակ Թուրքիան աշխարհին ասելու շատ բան կունենա:
Եվ Թուրքիայի անդամագրումը Եվրամիությանը 21-րդ դարի ամենակարևոր իրադրաձությունը կլինի: Թուրքիայում կայանալիք ընտրություններից հետո կտեսնենք վարչապետի ընտրությունները: Հուսով եմ, որ նրա ընտրությունը կկանգնի տաբուների և ոչ թե հուշարձանների քանդման վրա», - գրել է Չենգիզը:

Турция после выборов. Уничтожение памятников либо армянских табу
«Когда иностранцы спрашивают меня, что проиходило в Турции в последнее время, я рассказываю о событиях 24 апреля», - в своем блоге на сайте издания Today’s Zaman пишет публицист Орхан Кемаль Ченгиз.
«24 апреля началось демонтирование «Памятника человечеству» в Карсе. Уничтожение памятника оправдывается тем, что в ходе своего визита в город премьер-министр назвал его чудовищным. Это было ярким примером нетерпимости.
В той же Турции, где демонтировали памятник, в наших больших и маленьких городах этим действиям в этот же день было противопоставлено разрушение одного из самых серьезных табу. Я говорю о мероприятиях, посвященных Геноциду армян. В этот день я был на площади Сакарья в Анкаре. Наша небольшая группа, которая стояла в самом центре площади, произносила имена армянских интеллектуалов, которых 96 лет назад изгнали из домов и которые безвозвратно пропали.
В этот день полиция выстроила стену между нами и выступающими против мероприятия. Еще 10 лет назад о таком мы и мечтать не могли: тогда полиция не стала бы защищать нас, они даже присоединились бы к демонстрантам и избили нас. Отношение полиции 24 апреля не могло стать таким без рапоряжения правительства.
Думаю, что ситуацию с демократией в Турции можно сравнить с впечатлениями, полученными мной 24 апреля. Страна одновременно совершает шаги назад и вперед.
В воскресенье в Турции пройдут выборы. Но, по всей видимости, избрание Эрдогана сыграет решающую роль в будущем страны. Будем ли мы жить в Турции, где разрушаются памятники и табу? В каких целях Эрдоган станет использовать свою увеличивающуюся власть и харизму? Не секрет, что премьер всерьез думает о смене формы правления в стране на президентскую. Можно сказать, что эта цель является основной причиной акции против памятника. Устранение этого памятника было расчитано на получение голосов националистов, чтобы в дальнейшем Эрдоган смог изменить Конституцию. Для того, чтобы стать президентом, Эрдоган должен смириться с военными. Никто не сомневается, что это будет основано на менее демократических принципах.
Турции, способной решить свои внутренние и внешние проблемы, смириться со своей мусульманской идентичностью и немусульманским прошлым, будет что сказать миру.
И членство Турции в ЕС будет самым важным событием 21 века. После предстоящих выборов в Турции мы увидим избранные премьером пути. Надеюсь, он остановит свой выбор на разрушении табу, а не памятников», - заключил Ченгиз.