Պայքար ազատության համար. Հայաստանում այլընտրանքային կինոփառատոն բացվեց
Երևանի Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի Մեդիակենտրոնում մեկնարկել է «Ժանգոտ դդում» փառատոնը, որտեղ տարբեր մասնագիտությունների, տարիքի մարդիկ ներկայացնում են իրենց արվեստի գործերը տեսանյութերի, ֆիլմերի տեսքով:
Փառատոնի բացման խոսքում կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Բլեյանը ողջունել է մասնակիցներին և կազմակերպիչ Սոնա Աբգարյանին, կարևորել է մեդիայի` կրթության ոլորտ մտնելու փաստը:
Epress.am-ի հետ զրույցում Աբգարյանը, համեմատություն անցկացնելով «Ոսկե ծիրան» և «Ժանգոտ դդում» կինոփառատոնների միջև, նշել է, որ մեր իրականությունում գլամուրը, պաշտոնական կեցվածքը թույլ չի տալիս բոլորին ինքնաարտահայտվել:
«Մեր դեպքում, թեկուզ վերցնենք քաղաքական ասպեկտը, մենք սահմանափակում չենք դնում, բայց ես համոզված եմ, որ շատ տեղեր ուղղակի կարգելվեն դրանք», - ասել է Աբգարյանը` նկատի ունենալով փառատոնին մասնակցելու համար ներկայացված նյութերը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ «Ժանգոտ դդումը» կստեղծի այլընտրանքային դաշտ, որտեղ ընդգրկված կլինեն տարբեր մասնագիտության տեր մարդիկ: Աբգարյանի խոսքով` այս տարի շատ ավելի մեծ հետաքրքրություն կա փառատոնի նկատմամբ, ինչի մասին վկայում է բացմանը ներկա մարդկանց քանակը:
Փառատոնի բացումը սկսվել է «Oգնենք Սյուի մայրիկին» կարճամետրաժ ֆիլմով, որը պատմում է կրծքագեղձի քաղցկեղի խնդրի մասին, և հունվարին ավտովթարի հետևանքով մահացած արվեստագետ Դավիթ Կարեյանի մասին պատմող տեսանյութով:
«Առաջին անգամ է, որ հասարակական հետաքրքրություն ներկայացնող սոցիալական հարց ենք ընդգրկում փառատոնում, բայց, կարծում եմ, հետագայում ավելի կզարգացնենք այս ուղղությունը: Իսկ ինչ վերաբերում է Կարեյանին, մենք` արվեստագետներով, որոշեցինք ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ մենք միշտ հիշում ենք իրեն, ինքը մեզ հետ է»,- ասել է փառատոնի կազմակերպիչը:
Աբգարյանը նշել է, որ «Ժանգոտ դդումը» միշտ պաշտպանելու է այլընտրանքային միտքը. ոչ մի սահմանափակում` ճնշում, գրախոսություն, ձևական, քաղքենիական տարրեր չեն լինելու:
«Մենք, քանի որ ազատության կողմնակից ենք, պայքարելու ենք ազատության համար»,- հայտարարել է Աբգարյանը:
Epress.am-ի հետ զրույցում Աշոտ Բլեյանը նույնպես ընդգծել է «Ժանգոտ դդում» կինոփառատոնի դեմոկրատական և ազատ բնույթը:
«Հնարավո՞ր է ամենասովորական գործիքով մասնակցել «Ոսկե ծիրանին»: Չէ: Պահանջները ուրիշ են», - ասել է կրթահամալիրի տնօրենը:
Նա նաև նշել է, որ «Ոսկե ծիրան» և «Ժանգոտ դդում» կինոփառատոնների միջև ոչ մի նմանություն չկա, իսկ եթե անգամ «Ժանգոտ դդումն» իր մեջ որոշակի մեսիջ է պարունակում, ամեն դեպքում` ««Ոսկե ծիրանը» մերն է, մեր ուրախությունն է»:
«Շատ լավ է, որ «Ոսկե ծիրանը» զրոյից սկսվեց, կայացավ և անընդհատ համբավ, ճանաչում է ձեռք բերում, և դա բոլորիս համար է լավ»,- ասել է Բլեյանը:
Նա նույնպես ընդգծել է, որ կրթահամալիրում անցկացվող փառատոնն այլընտրանք է, այն հնարավորություն է տալիս բոլորին ինքնաարտահայտվել:
«Իսկ եթե տարիներ հետո մեր կրթահամալիրի կինոֆոտոդպրոցի սաները ներկայացվեն «Ոսկե ծիրանին», շատ լավ կլինի, դա կսնի «Ոսկե ծիրանը»: Շատ կարևոր է «Ոսկե ծիրանի» կազմակերպիչների արձագանքը: Լավ չի, որ իրենք չեն արձագանքում, լավ չի, որ իրենք չեն գալիս: Նրանք պիտի գան, խրախուսեն: Իսկ մեր փառատոնի մասնակիցներն ակտիվ մասնակցում են «Ոսկե ծիրանին», ինչպես, օրինակ, Սուսան Ամուջանյանը, ով «Ոսկե ծիրանի» օպերատոր է»,- նշել է Բլեյանը:

Fight for Freedom: Alternative Media Festival Launched in Yerevan
The third annual alternative media festival “Rusty Pumpkin” kicked off at the Mkhitar Sebastatsi educational complex Media Center yesterday. As previously reported, the two-day festival screened films at 6 pm yesterday and it will continue film screenings today beginning at 6 pm.
Mkhitar Sebastatsi principal Ashot Bleyan, in his opening remarks, welcomed participants and organizer Sona Abgaryan and stressed the importance of media's entry into the educational sector.
Speaking to Epress.am, Abgaryan, comparing Rusty Pumpkin and the more well-known Golden Apricot Yerevan International Film Festival, said the glamor and official position in Armenian reality doesn't allow everyone to express themselves.
"In our case, if we take the political aspect, we don't place restrictions, but I'm convinced that in many places they would simply be prohibited," she said, referring to the works presented in the festival.
In her opinion, Rusty Pumpkin will create an alternative space in which will include people of different professions. There is much more interest in the festival this year, Abgaryan continued, and the number of people present at the opening testifies to this fact.
The film opened with a short film titled "Help Syu's mom" which describes the situation of one woman with breast cancer in Armenia, and a film on Davit Kareyan, the artist who died suddenly in January of this year when a car ran him over in the streets of Yerevan.
"It's the first time that we include social issues of public interest in the festival, but I think, in the future, we will develop this direction further. As for Kareyan, we, artists, decided to once again emphasize that we always remember him, that he is with us," said the festival organizer.
Abgaryan noted that the Rusty Pumpkin festival will always defend alternative thought: there will be no restrictions, pressure, critique, nor any formal (for show) or philistine (bourgeois) elements. "Since we are in favor of freedom, we are going to fight for freedom."
Ashot Bleyan, speaking to Epress.am, likewise stressed the free and democratic nature of Rusty Pumpkin.
"Is it possible to participate in the Golden Apricot with the most common instrument? No. The requirements are different," he said.
Bleyan also noted that there's nothing similar between the Rusty Pumpkin and Golden Apricot festivals, and if Rusty Pumpkin carries a certain message in it, in any case, "the Golden Apricot is ours, our happiness."
"It's very good that Golden Apricot started from zero; it established and it constantly acquires fame and recognition, and that's good for all of us," he said.
Bleyan likewise emphasized that the festival held at the educational complex is an alternative and provides the opportunity for all to express themselves.
"And if years later the students at our educational complex' film school are represented in the Golden Apricot, it will be very good; it will nourish the Golden Apricot. The response of Golden Apricot organizers is very important. It's not good that they're not responding; it's not good that they don't come. They have to come, encourage. While our festival participants actively participate in the Golden Apricot, as, for example, Susan Amujanyan, who is the Golden Apricot's Director of Photography," he said.