Հազարավոր սիրիացիներ շարունակում են փախչել Թուրքիա
Հարյուրավոր սիրիացիներ հավաքվել են դեպի Թուրքիա տանող հյուսիսային սահմանի մոտ`պատրաստվելով հատել այն, եթե սիրիական զորքերը շարունակեն առաջ շարժվել Ջիսր-ալ-Շուգուր ապստամբ քաղաքի վերագրավվումից հետո, հայտնում է «Ալ Ջազիրան»:
Սիրիայի անվտանգության ուժերը կիրակի հայտարարել էին ապստամբների կողմից գրավված Ջիսր-ալ-Շուգուր քաղաքի վերանվաճման մասին:
Գրեթե 7000 սիրիացիներ արդեն իսկ հատել են Թուրքիայի սահմանը`բռնությունից խուսափելու համար, և մոտավորապես 10,000 մարդիկ էլ սպասում են երկիրը լքելու   հարմար առիթի:
Փախստականները օգտվում են Թուրքիայի և Սիրիայի միջև գործող բաց սահմանից:
Ականատեսների վկայությամբ`Սիրիան լքել պատրաստվողները հանգրվանել են սահմանի մոտ գտնվող ծառերի տակ`այն բանից հետո, երբ ուժայինները շարժվել են հյուսիսարևմտյան Իդլիբ շրջանի ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ շուրջ երեք ամիս առաջ սկսված և մինչ օրս շարունակվող խռովությունների ալիք բարձրացրած սիրիացիները  Բաշար-ալ-Ասադի պաշտոնանկությունն են պահանջում, ասպտամբներն ավելի շատ քաղաքական ազատություններ և կոռուպցիայի ու աղքատության վերացում են ուզում:

Thousands of Syrians Cross Border into Turkey to Escape Violence
Reports say hundreds of Syrians have been gathering on the northern border with Turkey, preparing to cross over if the Syrian army advances further into the area after seizing the rebellious town of Jisr al-Shughour, reports Al-Jazeera English.
Syrian security forces announced on Sunday they had retaken Jisr al-Shughur after army troops, backed by helicopter gunships and tanks, moved into the northern town.
Almost 7,000 Syrians have so far crossed the border with Turkey to escape violence, and an estimated 10,000 more are waiting for the opportunity to cross.
The refugees are making use of unofficial border crossings.
Witnesses said those still in Syria had taken shelter among trees near the border since forces moved into the northwestern province of Idlib.
The uprising, now in its third month, seeks an end to Bashar al-Assad's one-party rule, more political freedom and an end to corruption and poverty.