Միլենա, Նատալի, Ալեքս, Էլեն. Հայաստանում չի մարում էկզոտիկ անունների հանդեպ սերը
Վերջին տարիներին Հայաստանում ավելացել է Ալեքսների, Միլենաների, Էրիկների թիվը: Երկրում էկզոտիկ անունների հանդեպ սիրո մասին նյութ է պատրաստել «Միր» հեռուստաընկերությունը:
Երևանի ԶԱԳՍերից մեկում պահվում են 1946 թվականին գրանցված անունների ակտերը: Տնօրենը բացատրում է. խորհրդային տարիներին տարածված էին գաղափարական անունները, օրինակ, Իլյիչ, Մելս (Մարքս, Էնգելս, Լենին, Ստալին): Այսօր այլ միտումներ են նկատվում:
«Այսօր ամենատարածված, այսպես կոչված, մոդայիկ անունները հայկական ծագում չունեն` Էլեն, Նատալի, Միլենա, Ալեքս, Էրիկ: Բայց ունենք անուններ, որոնք սերնդից սերունդ անփոփոխ են: Դրանք ավանդական հայկական անուններն են` Աշոտ, Գարիկ, Գոռ», - ասել է Էրեբունի համայնքի ԶԱԳՍի տնօրեն Աննա Մկրտչյանը:
Նա չունի գանգուր մազեր, երկար բակենբարդներ, օժտված չէ բանաստեղծի տաղանդով, բայց Պուշկին է, անձնագրով` Պուշկին Մխիթարի Սերոբյան:
«Պատերազմի երկրորդ օրը հորս բանակ զորակոչեցին: Նա նամակ գրեց. եթե տղա ծնվի, անունը դրեք Պուշկին», - իր անվան պատմությունն է ներկայացնում դատախազության գնդապետ Պուշկին Սերոբյանը:
33 տարի նա կրել է Պուշկին անունը, ինչի պատճառով հաճախ զավեշտալի իրավիճակներում է հայտնվել: Երբեմն անունը շփոթում էին ազգանվան հետ, իսկ հարազատներն ու ընկերները կշտամբում էին` լուրջ մարդ ես, անունդ չի համապատասխանում: Որոշեց փոխել անունը, դառնալ Արմեն, սակայն դրանից հետո նրա կյանքում սև գիծ է սկսվել: Կյանքի առեղծվածի մասին նրան ասել է բախտագուշակը:
«Դա կախված էր իմ անվան հետ: Գնացի ԶԱԳՍ ու խնդրեցի, որ անունս կրկին փոխեն Պուշկինի: Ընդամենը երկու շաբաթից զանգ ստացա Ներքին գործերի նախարարից: Նա ինձ հայտնեց իմ նշանակման մասին», - պատմում է Սերոբյանը:
Վանանդ Մխոյանը ոչնչով չի տարբերվում իր հասակակիցներից. սիրում է մեքենաներ, սպորտ, խաղեր: Միակ բանը, ինչով նա առանձնանում է, անունն է: Վանանդը հին հայկական անուն է, որի մասին քչերը գիտեն: «Ինձ դուր է գալիս իմ անունը: Այն յուրահատուկ է, տարբերվում է մյուսներից», - ասում է տղան:
Օրենքով` ծնողներին չի կարելի սահմանափակել անվան ընտրության մեջ, սակայն ԶԱԳՍի աշխատակիցները, այնուամենայնիվ, խորհուրդ են տալիս երեխաներին ավանդական անուններով կոչել:

In recent years, names such as Alex, Milena and Eric have increased in Armenia. MIR TV even prepared a piece on the country's love for exotic names.
Names registered in 1946 are kept in one of registrar's offices (ZAGS) in Yerevan. The director explains: ideological names were widespread during the Soviet years; for example, Ilyich and Mels (an acronym for Marx, Engels, Lenin, Stalin). Now other trends are noticed.
"The most widespread, so-called in vogue names today are not of Armenian origin — Natalie, Milena, Alex, Erik. But we have names which are constant from generation to generation. These are traditional Armenian names: Ashot, Garik, Gor," said director of the ZAGS at Erebuni district Anna Mkrtchyan.
Pushkin Mkhitar Serobyan doesn't have curly hair or long sideburns, and he's not gifted with poetic talent, but he's Pushkin. "On the second day of the war, my father was called to military service. He wrote a letter: if a boy is born, name him Pushkin," said Serobyan, telling the story of his own name.
For 33 years, Serobyan bore the name Pushkin, which often resulted in mishaps. Sometimes his first name was confused with his surname, while family and friends reproached him — you're a serious man; your name doesn't correspond. He decided to change his name, to become Armen; however, after that point, bad things begun to happen to him. A fortune teller told him about the mystical combination of circumstances in his life.
"It was all due to my name. I went to the ZAGS and asked to change my name back to Pushkin. In just two weeks, I received a call from the Ministry of Internal Affairs. He told me about my appointment as chief of Sevan region," he said.
Vanand Mkhoyan is no different from his peers — he likes cars, sports, internet, games. The only thing that distinguishes the 12-year-old is his unusual name. Vanand is an ancient Armenian name, which today few know about. "I really like my name. It's unique, different from the others," he says.
By laws, parents cannot be restricted in the choice of name, but ZAGS staff, nevertheless, still advise parents to  name children with traditional names.