Միլենա, Նատալի, Ալեքս, Էլեն. Հայաստանում չի մարում էկզոտիկ անունների հանդեպ սերը
Վերջին տարիներին Հայաստանում ավելացել է Ալեքսների, Միլենաների, Էրիկների թիվը: Երկրում էկզոտիկ անունների հանդեպ սիրո մասին նյութ է պատրաստել «Միր» հեռուստաընկերությունը:
Երևանի ԶԱԳՍերից մեկում պահվում են 1946 թվականին գրանցված անունների ակտերը: Տնօրենը բացատրում է. խորհրդային տարիներին տարածված էին գաղափարական անունները, օրինակ, Իլյիչ, Մելս (Մարքս, Էնգելս, Լենին, Ստալին): Այսօր այլ միտումներ են նկատվում:
«Այսօր ամենատարածված, այսպես կոչված, մոդայիկ անունները հայկական ծագում չունեն` Էլեն, Նատալի, Միլենա, Ալեքս, Էրիկ: Բայց ունենք անուններ, որոնք սերնդից սերունդ անփոփոխ են: Դրանք ավանդական հայկական անուններն են` Աշոտ, Գարիկ, Գոռ», - ասել է Էրեբունի համայնքի ԶԱԳՍի տնօրեն Աննա Մկրտչյանը:
Նա չունի գանգուր մազեր, երկար բակենբարդներ, օժտված չէ բանաստեղծի տաղանդով, բայց Պուշկին է, անձնագրով` Պուշկին Մխիթարի Սերոբյան:
«Պատերազմի երկրորդ օրը հորս բանակ զորակոչեցին: Նա նամակ գրեց. եթե տղա ծնվի, անունը դրեք Պուշկին», - իր անվան պատմությունն է ներկայացնում դատախազության գնդապետ Պուշկին Սերոբյանը:
33 տարի նա կրել է Պուշկին անունը, ինչի պատճառով հաճախ զավեշտալի իրավիճակներում է հայտնվել: Երբեմն անունը շփոթում էին ազգանվան հետ, իսկ հարազատներն ու ընկերները կշտամբում էին` լուրջ մարդ ես, անունդ չի համապատասխանում: Որոշեց փոխել անունը, դառնալ Արմեն, սակայն դրանից հետո նրա կյանքում սև գիծ է սկսվել: Կյանքի առեղծվածի մասին նրան ասել է բախտագուշակը:
«Դա կախված էր իմ անվան հետ: Գնացի ԶԱԳՍ ու խնդրեցի, որ անունս կրկին փոխեն Պուշկինի: Ընդամենը երկու շաբաթից զանգ ստացա Ներքին գործերի նախարարից: Նա ինձ հայտնեց իմ նշանակման մասին», - պատմում է Սերոբյանը:
Վանանդ Մխոյանը ոչնչով չի տարբերվում իր հասակակիցներից. սիրում է մեքենաներ, սպորտ, խաղեր: Միակ բանը, ինչով նա առանձնանում է, անունն է: Վանանդը հին հայկական անուն է, որի մասին քչերը գիտեն: «Ինձ դուր է գալիս իմ անունը: Այն յուրահատուկ է, տարբերվում է մյուսներից», - ասում է տղան:
Օրենքով` ծնողներին չի կարելի սահմանափակել անվան ընտրության մեջ, սակայն ԶԱԳՍի աշխատակիցները, այնուամենայնիվ, խորհուրդ են տալիս երեխաներին ավանդական անուններով կոչել:

Не курчавый, не поэт, но Пушкин. В Армении не проходит мода на экзотические имена
В последние годы в Армении увеличилось число Алексов, Милен и Эриков. Репортаж о непрекращающейся моде на экзотические имена в стране подготовила телекомпания «Мир».
В архиве одного из ереванских ЗАГСов хранятся акты записей имен с 1946 года. Начальник объясняет: в советские годы были распространены идеологические имена, к примеру, Ильич, или Мэлс - производное от Маркс, Энгельс, Ленин, Сталин. Сегодня тенденции другие.
«В наши дни самые распространенные - так называемые модные имена - не армянского происхождения - это Элен, Натали, Милена, Алекс, Эрик. Но у нас есть имена, которые из поколения в поколение неизменны. Это традиционные, исконно армянские имена - Ашот, Гагик, Гор», - перечисляет начальник территориального ЗАГС административного округа Эребуни Анна Мкртчян.
У него не кучерявые волосы, нет длинных бакенбард и он не одарен поэтическим талантом. Но он - Пушкин. По паспорту - Пушкин Мхитарович Серобян. «На второй день войны отца призвали в армию. Отец написал письмо: если родится сын, назовите Пушкиным», - рассказывает историю своего имени полковник прокуратуры в отставке Пушкин Серобян.
Полковник прокуратуры до 33 лет жил под именем Пушкин. Из-за этого часто случались казусы. Иногда имя путали с фамилией, а родственники и друзья «упрекали»: мол, уже серьезный человек, но имя не соответствует. Вот и решил сменить Пушкина на Армена. После этого началась черная полоса жизни. Причину мистического стечения обстоятельств ему раскрыла гадалка.
«Это все было связано с моим именем. Я пришел к начальнику ЗАГСа и попросил поменять имя вновь на Пушкина. Буквально через две недели получил звонок от министра внутренних дел, он сообщил о моем назначении начальником Севанского региона», - говорит Пушкин Серобян.
Вананд Мхоян ничем не отличается от своих сверстников - любит машины, спорт, Интернет, игры. Единственное, чем выделяется 12-летний подросток - необычным именем. Вананд - одно из древнейших армянских имен, о котором сегодня знают немногие. «Мне очень нравится мое имя, оно особенное, отличное от других», - говорит мальчик.
По закону, родителей нельзя ограничивать в выборе имени ребенка. Но сотрудники ЗАГСов все же советуют называть детей традиционными именами. Самый действенный способ - напомнить о знаменитых армянах, передает http://mir24.tv.