Արցախի անկախացումը` Ռուսաստանի կազմում ընդգրկվելուց հետո. մարքսիստն առաջարկում է
ՀՀ մարքսիստական կուսակցության նախագահ Դավիթ Հակոբյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ղարաբաղյան հիմնահարցի լուծման սեփական տարբերակն է առաջարկել:
«Այդ տարբերակը պետք է լինի հետևյալը` պաշտոնական Երևանը ԱԺ-ում դենոնսացիայի է ենթարկում 1921 թվականին Հայաստանը մասնատած անեքսիոն պայմանագրերը (նկատի ունի Մոսկվայի, Կարսի պայմանագրերը - խմբ.) և սեպարատ դուրս է գալիս բանակցային գործընթացից, իր տեղը, որպես գլխավոր կոնֆլիկտող և բանակցող, փոխզիջելով Արցախին: Ոչ թե շիթիլ է անում նրան իր հետ: Արցախին տրվում է մանևրելու դիվանագիտական մեծ հնարավորություն սրանով իսկ», - հայտարարել է Հակոբյանը:
Նա նշել է, որ այդ դեպքում Արցախի ԱԺ-ն կարող է դիմել ՌԴ Պետդումային` Արցախը որպես քաղաքական ներքին սուբյեկտ Ռուսաստանի Դաշնության կազմում ընդգրկելու հարցով: Մարքսիստը նշել է, որ Արցախը նույն կարգավիճակը կարող  է ունենալ, ինչպես Բաշկիրիան, Թաթարստանը, Չեչնիան:
Հակոբյանի կարծիքով` այդ կարգավիճակն անկախացման համար միջանկյալ օղակ կլինի: Նա նշել է, որ Արցախն այդ դեպքում կկարողանա պահպանել նաև ազատագրված տարածքները:
«Սրանով մենք ոչ մի թիզ հող չենք կորցնում. դիվանագիտական սեղանին պատմական Արցախը պետք է ներկայացվի իր պատմական-աշխարհարգրական սահմաններով», - ասել է մարքսիստը:

Карабаху предлагают стать частью России, как Башкирия, Татарстан, Чечня
На пресс-конференции в четверг председатель Марксистской партии Армении Давид Акопян представил свой вариант решения карабахского конфликта.
«Официальный Ереван денонсирует анексионные договоры, разделившие Армению в 1921 году, и выходит из переговорного процесса, уступая Арцаху свое место основной конфликтующей стороны и переговорщика, а не связывает его с собой. Таким образом, Арцаху предоставляется широкая дипломатическая возможность маневрировать», - заявил Акопян.
Более того, по его мнению, Национальное Собрание может обратиться в Госдуму с предложением сделать Карабах субъектом Российской Федерации по аналогу с Башкирией, Татарстаном, Чечней.
Этот статус, по убеждению главного марксиста страны, будет «промежуточным звеном для достижения независимости». Он считает, что в таком случае Арцах сумеет сохранить и прилегающие территории. «Так мы не теряем ни пяди земли. На дипломатическом столе исторический Арцах должен быть представлен в историко-геогрфических границах», - отчеканил Акопян.