Արցախի անկախացումը` Ռուսաստանի կազմում ընդգրկվելուց հետո. մարքսիստն առաջարկում է
ՀՀ մարքսիստական կուսակցության նախագահ Դավիթ Հակոբյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ղարաբաղյան հիմնահարցի լուծման սեփական տարբերակն է առաջարկել:
«Այդ տարբերակը պետք է լինի հետևյալը` պաշտոնական Երևանը ԱԺ-ում դենոնսացիայի է ենթարկում 1921 թվականին Հայաստանը մասնատած անեքսիոն պայմանագրերը (նկատի ունի Մոսկվայի, Կարսի պայմանագրերը - խմբ.) և սեպարատ դուրս է գալիս բանակցային գործընթացից, իր տեղը, որպես գլխավոր կոնֆլիկտող և բանակցող, փոխզիջելով Արցախին: Ոչ թե շիթիլ է անում նրան իր հետ: Արցախին տրվում է մանևրելու դիվանագիտական մեծ հնարավորություն սրանով իսկ», - հայտարարել է Հակոբյանը:
Նա նշել է, որ այդ դեպքում Արցախի ԱԺ-ն կարող է դիմել ՌԴ Պետդումային` Արցախը որպես քաղաքական ներքին սուբյեկտ Ռուսաստանի Դաշնության կազմում ընդգրկելու հարցով: Մարքսիստը նշել է, որ Արցախը նույն կարգավիճակը կարող  է ունենալ, ինչպես Բաշկիրիան, Թաթարստանը, Չեչնիան:
Հակոբյանի կարծիքով` այդ կարգավիճակն անկախացման համար միջանկյալ օղակ կլինի: Նա նշել է, որ Արցախն այդ դեպքում կկարողանա պահպանել նաև ազատագրված տարածքները:
«Սրանով մենք ոչ մի թիզ հող չենք կորցնում. դիվանագիտական սեղանին պատմական Արցախը պետք է ներկայացվի իր պատմական-աշխարհարգրական սահմաններով», - ասել է մարքսիստը:

Marxist Party of Armenia leader David Hakobyan proposed his own version of settling the Nagorno-Karabakh conflict, while speaking to journalists in Yerevan today.
"That version has to be as follows: Yerevan denounces in parliament the agreements in 1921 that divided Armenia and comes out of the negotiation process, yielding its place to Artsakh as the principal party to the conflict and negotiator, but does not associate with it. Artsakh is thus given broad diplomatic room to maneuver," he said.
Hakobyan noted that in this case, Nagorno-Karabakh's parliament can appeal to Russia's State Duma with a proposal to make Karabakh a federal subject of the Russian Federation. The party leader noted that Karabakh could have the same status as Bashkortostan, Tatarstan, and Chechnya.
According to Hakobyan, this status would be an intermediary step to achieve independence. He believes that in this case, Karabakh would be able to keep the surrounding territories. "So we do not lose a single inch of land. Around the diplomatic table, historical Artsakh should be presented with its historical-geographical borders."
In the Marxist party leader's opinion, there's no other way of getting rid of the "European diplomatic sharks."