Սերժ Սարգսյանը ԵԽԽՎ-ում. արտահերթ ընտրությունների կարիք չկա
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը չի պատրաստվում արտահերթ ընտրություններ անցկացնել Հայաստանում, որովհետև ոչ դրա անհրաժեշտությունը կա և ոչ էլ ՀՀ Սահմանադրությունն է հնարավորություն տալիս այդպես հեշտությամբ անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Այս մասին այսօր հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի ընթացքում հնչեցրած իր ելույթում` պատասխանելով «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավոր, ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչ Զարուհի Փոստանջյանի հարցին:
Փոստանջյանն իր հարցադրման ընթացքում կարծիք է հայտնել, որ ՀՀ-ում ձևավորվել է ավտորիտար ռեժիմ, 1995 թվականից սկսած ընտրությունները կեղծվել են:
«Ես կցանկանայի իմանալ, չեք ցանկանում Դուք նախաձեռնել իրական բարեփոխումներ, միանալ Արդարադատության միջազգային դատարանի կանոնադրությանը, նախաձեռնել արտահերթ, արդար ընտրություններ և հեռանալ: Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ ավտորիտար ռեժիմները միևնույնն է` տապալվելու են, ավելի լավ կլինի կամովին հեռանաք, և դա մեր ժողովուրդը կընկալի և ճիշտ կընդունի», - հայտարարել է Փոստանջյանը:
«Ես չեմ կասկածում, որ Դուք այլ կարծիք ունեք, որովհետև մշտապես տեղյակ եմ լինում Ձեր կարծիքներին, որոնք Դուք շատ հեշտությամբ և ազատությամբ հնչեցնում եք Հայաստանում` ինչպես խորհրդարանում, այնպես էլ, որ շատ նորմալ է, փողոցներում, այնպես էլ լրատվամիջոցներում և հարգում եմ ես Ձեր կարծիքը, բայց, իհարկե, համամիտ չեմ Ձեր կարծիքին», - պատասխանել Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարի խոսքով` գնահատական տվողները պետք է նաև իրենք կամք ունենան ուրիշի գնահատականները լսելու:
«Այնպես, ինչպես մենք լսում ենք մեր երկրում ընդդիմության և գործընկերների կարծիքները: Ես կարծում եմ, որ Հայաստանում, իրոք, ընթանում են կարևոր բարեփոխումներ, համապարփակ բարեփոխումներ: Մենք բազմաթիվ անգամ կոչ ենք արել բոլորին մասնակցել այդ բարեփոխումներին, մասնակցել իրենց գործով, մասնակցել իրենց գնահատականներով, մասնակցել իրենց քննադատությամբ, բայց նաև, իհարկե, իրենց կոնկրետ, կառուցողական առաջարկություններով: Ես կարծում եմ, որ շատ ավելի ճիշտ կլինի, որպեսզի նաև Դուք, որովհետև Դուք շատ ակտիվ քաղաքական գործիչ եք, մասնակցեիք մեր քննարկումներին, Ձեր ավանդը ունենաք մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներին, և Ձեզ կոչ եմ անում ակտիվորեն մասնակցել հերթական ընտրություններին: Կարծում եմ` հերթական ընտրությունների ժամանակ մենք ևս պետք է ականջալուր լինենք մեր գործընկերների կարծիքին, որովհետև ինչպես լսեցիք, մենք միշտ, նաև նախկինում, պատրաստակամ եմ ենք եղել մեր երկրում ընդունել միջազգային դիտորդների: Որովհետև սա այն պարագան է, որ երրորդ կողմի կարծիքը շատ էական պետք է լինի: Համաձայն եմ Ձեզ հետ, որ մեր երկրում անվստահության մթնոլորտ է ձևավորված հատկապես ընտրությունների նկատմամբ, ուստի նաև իմ ելույթում ես ասացի, որ բավարար չէ արդար և օրինական ընտրությունների անցկացումը, անհրաժեշտ է, որպեսզի հանրությունը ընդունի այն որպես այդպիսին: Կոչ եմ անում հանրությունում ձևավորել այդպիսի կարծիք», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:

No Need for Pre-Term Elections: Armenian President to Opposition MP at PACE Session
Armenian President Serzh Sargsyan is not preparing to hold pre-term elections in Armenia because neither is there the need nor does Armenia's Constitution allow for pre-term parliamentary elections to be held so easily. The Armenian leader said this himself at a Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) session in Strasbourg Wednesday, in response to a question by Heritage Party MP, member of Armenia's delegation to PACE Zaruhi Postanjyan. Note, both were speaking in Armenian.
In her question to Sargsyan, the opposition MP expressed an opinion that an authoritarian regime has been formed in the Republic of Armenia and that elections have been rigged since 1995.
"I would like to know, don't you wish to initiate real reforms, to join the statute of the International Court of Justice, to initiate pre-term, fair elections and resign? Nevertheless, I believe that, all the same, authoritarian regimes will fail; it would be better if you left voluntarily and our people will understand and accept that," she said, continuing to speak even after she surpassed the 30 seconds allotted and was prompted to wrap up.
"I don't doubt that you have different opinion, because I am always informed of your opinions, which you quite frequently and freely voice in Armenia — in parliament, as, which is quite normal, on the street, as too in the media, and I respect your opinion, but, of course, I do not agree with it," responded Sargsyan.
According to the Armenian leader, those who make assessments should also have the will to listen to the assessments of others.
"Just as we listen to the opinions of the opposition and our colleagues in our country. I believe that taking place in Armenia are, indeed, important, comprehensive reforms. We have repeatedly called on all to participate in these reforms, participate with their work, with their assessments, with their criticism, but also, of course, with their specific, constructive proposals.
"I believe that it would be much better that you as well — because you are a very active politician — participated in our discussions, to make your contribution in the reforms in our country, and I urge you to actively participate in the next elections. I believe, during the next elections, we again have to be attentive to the opinion of our colleagues, because as you heard, we have always been, as well in the past, willing to accept international observers in our country. Because this is that circumstance in which the third party's opinion has to be very significant.
"I agree with you, that an atmosphere of distrust has developed in our country particularly with respect to elections. Also in my speech I said that it's not enough to hold fair and lawful elections — it's necessary that the public accept them as such. I urge to form such an opinion among the public," he said.